שבב. אילוסטרציה: א.ס.א.פ קריאייטיב / INGIMAGE
שבב. אילוסטרציה: א.ס.א.פ קריאייטיב / INGIMAGE

עינב קורן תוהה מהיכן הרעיון של רה"מ להשתיל לנו שבב בגוף?

עינב קורן מנסה להבין מי במשרד החינוך החליט לקרוא לפיצול הכיתות בשם קפסולה ותהתה מאיפה הגיע לראש הממשלה הרעיון המבהיל של הטמעת שבב אלקטרוני בגופנו ועוד בחסות החוק?

פורסם בתאריך: 7.5.20 23:31

חודשי משבר הקורונה ובפרט השבוע האחרון הוכיחו שהגענו לשלב שבו מדע בדיוני מתממש במציאות. ז’ול ורן, סופר צרפתי בן המאה ה-19, מחלוצי ספרות המדע הבדיוני כתב עשרות ספרים ובהם ממש חזה את העתיד על שלל המצאות, החל מצוללות, חלליות ועד לאינטרנט. ספריו זכו לפופולריות רבה בגלל שהציעו לקוראים לחלום רחוק ולהישאב לדמיונו העשיר. הבדיה הייתה חלק מרכזי מההנאה שבקריאתם ולא בהכרח ההיבט המדעי או הממשי. עם השנים צצו עלילות קונספירציה שוורן הוא נוסע בזמן וסיפוריו אינם פרי דמיונו הפרוע אלא תיאור יומן מסע של ביקוריו בעתיד. אם כן ,הוא כנראה לא הגיע מעבר לשנת 2019 כי השנה הנוכחית הייתה נותנת לו השראה לכתיבה של סדרת ספרים חדשה.

עינב קורן. צילום: נועם דוד - גלימפס הפקות

עינב קורן. צילום: נועם דוד – גלימפס הפקות

השבוע נכנסה מילה חדשה למילון המציאות של עולמנו המקוון והעתידני – קפסולה. הקונוטציה הראשונה שעולה לרוב האנשים שמתוודעים למילה היא כמובן כמוסה (כן, כן גלולה תרופתית לבליעה או לחילופין הדרך החדשה למתג כמוסה של מוצרי טיפוח וקפה – ראו ג'ורג' קלוני). ההקשר השני למילה קפסולה הוא תא שיגור אווירונאוטי לחלל. כך או כך, בחירת המילה "קפסולה" על ידי משרד החינוך כחלק ממתווה החזרה לשגרה החדשה מתייחסת פשוט ל – קבוצה. בקיצור נמרץ של 13 עמודי מתווה מפורטים: התלמידים חולקו לשתי קבוצות כי כיתות הגן ובתי הספר הן גדולות בדרך כלל – מעל 30 תלמידים. החלוקה מאפשרת התנהלות בטוחה מבחינה בריאותית בקבוצות קטנות יותר. סליחה, קפסולות קטנות יותר.

כששמעתי לראשונה את הדיבורים על קפסולה, בתמימותי הנחתי שמדובר במבנה החדש של חדר הכיתה. מן מחיצות הפרדה מפרספקס שקוף בין תלמיד לתלמיד, מעין קוביות משרדיות כמו בתמונה שרצה לפני שבועיים בווטסאפ והציגה היערכות כזו בכיתה בבני ברק. כשהחלו קריאות ההורים לגינוי מהלך החזרה לבית ספר בהקשר של "ילדינו לא שפני ניסיונות", נזכרתי בסצנה מהסרט "מטריקס" כשניאו נאלץ לבחור איזו קפסולה לבלוע כדי להיחשף לאמת או לשכוח ממנה. אני תוהה לעצמי מי במשרד החינוך הגה את הרעיון לכנות את קבוצות התלמידים בשם "קפסולות". הוא ככל הנראה חובב מדע בדיוני מושבע או שניחן בהומור שחור. אולי זו פשוט המציאות שעולה על כל דמיון ומחייבת אותנו להמציא את השפה מחדש בכניסה לעשור השלישי של המאה העשרים ואחת.

נאום השבב של נתניהו:

השיא של השבוע (בעודי כותבת שורות אלה, הרי הכל אפשרי בימינו) היה במסגרת בימת ראש הממשלה הקבועה בפריים טיים שלנו. כבדרך אגב, הציע "טכנולוגיות חדשות שלא הפעלנו עד עכשיו" להתמודדות עם גל הדבקה שני של נגיף הקורונה (שלא נדע). "שיטות חדשות" לדבריו, שייושמו קודם כל על הילדים, למשל חיישנים או שבבים שיוטמעו בגופנו. כשהדגיש ש"הטכנולוגיות מקובלות לפי החוק" חשתי צמרמורת עזה במורד הגב, כזו שאף חיישן לא יבין. ניטור מבוקר על חיינו וחדירה למרחב האישי שלנו, זה כבר קורה בחסות אלגוריתמים בפייסבוק, גוגל "שמאזין" לנו ואיכון הטלפון החכם בחסות השב"כ. אבל עד לגוף שלנו או כמו שלמדנו עוד כילדים – גופי ברשותי.

תופעת השבב האלקטרוני בישראל היא לא חדשה והחלה בשנת 2004 על פי חוק כאמור, בקרב חיות המחמד ובפרט כלבים. למעשה, בעליו של כלב שלא דואגים להתקנת השבב בעורפו של גור עד גיל 3 חודשים, מסתכנים בקנסות ועבירה על החוק. מודה שכבר אז הרגשתי אי נוחות כששיבבנו את מסי הכלבה שלנו לפני יותר מעשור. כבר אז עלו בי מחשבות מנחמות שמזל שאנחנו לא כלבים. 16 שנים אחר כך ונגיף אחד ופתאום החירויות הבסיסיות שלנו שקשורות בבחירה, תנועה, מחשבה ופרטיות מוטלות בספק, בדומה לבעלי החיים שבייתנו. תודה, אבל לא תודה, מר ראש הממשלה, אנחנו לא עוד גאדג'ט (אביזר עזר טכנולוגי). עם רעיונות כאלה, מה הפלא שכל אחד מפיץ קונספירציות מופרכות על קרינת G5 או לוחמה ביולוגית של ארה"ב שכשלה. למעשה, אם כבר אנחנו מגלגלים חידושים יצירתיים להתמודדות עם גלי הקורונה אז מה לגבי גלי פוסט-קורונה? אלו המצאות ושיטות חדשות עומדות בפנינו אזרחי מדינת ישראל שמנסים להשתקם מהתקופה הזו?

רוצים להישאר מעודכנים?

הצטרפו לוואטסאפ של "כאן דרום אשקלון"

הצטרפו לטלגרם של "כאן דרום אשקלון"

חדש! "כאן דרום אשקלון" בטוויטר

אפליקציית "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד או באייפון


אם לא די בזה, ההצהרה של נתניהו השבוע במסגרת וועידת המנהיגים של האיחוד האירופי נשמעה גם היא כמו מתוך סרט מדע בדיוני, ממש כמו המרוץ לחלל או הבהלה לזהב – החיסון לקורונה. ראש הממשלה התחייב בפני מנהיגי אירופה שישראל תתרום 60 מיליון דולר למאבק העולמי בנגיף הקורונה. יש כסף ולא סיפרו לנו? מהכיס של מי? על חשבון מי? יש לי כמה רעיונות לשימוש יעיל בכסף הזה. למשל, סל תמיכה בעצמאים ובעלי עסקים קטנים שנכפתה עליהם קריסה כלכלית. או למשל, בתי החולים והצוותים הרפואיים ששנים משוועים לסיוע בכוח אדם, תנאי עבודה נורמטיביים וציוד ראוי. אולי קידום מערכת חינוך מתחדשת, תנאי העסקה מיטביים לצוותי ההוראה, למידה איכותית ומתקדמת של תלמידים מרחוק והשקעה בתשתיות ממוחשבות. שלא לדבר על מחדל המצב הביטחוני בעוטף עזה, ציבור הקשישים, הנכים ואנשים עם מוגבלויות, שוק הנדל"ן הבלתי אפשרי והמיסוי התובעני. לפעמים נדמה לי שהעיסוק בנגיף הזה הפך חשוב יותר מהאנשים עצמם, הפכנו אותו למהות הכל. יש חיים אחרי ומבעד לקורונה, את ה-60 מיליון דולר צריך להשקיע בפיתוח החוסן והחירות הנפשית והכלכלית של תושבי המדינה – באנשים!

הסופר ז'ול ורן נפטר בגיל 77, בשנת 1905 והשאיר אחריו אוצרות כתובים של ממש, נביא של קידמה ועתידנות. בין כל יצירותיו מיוחס לו המשפט הבא והוא יקר מפז, תרתי משמע: "החירות היא הדבר היחיד שראוי לשלם עליו". מקווה שנציגי הציבור שלנו, ישימו אותנו גבוה בסדרי העדיפויות ויפעלו תמיד לטובת החירות של כל אחד ואחת מאיתנו. שבת שלום!

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

22 תגובות
 1. רמי

  אהבתי מאוד לקרוא את הכתבה
  עצוב לראות איך מנצלים אותנו האזרחים

 2. מזועזע מרמת התקשורת

  כמה פייק… מעולם לא אמר שום דבר על שבבים ולא על השתלות. פשוט שקר גס, כנראה לא טרחתם בכלל להקשיב לנאום.

 3. פופוליזם בגרוש

  מספיק לעוות כל דבר ותהפוך את זה לאנטי-ביבי. הרעיון היה לתת צמיד עם שבב שיש קירבה לצייד אחר עם שבב ואף פורסמה תמונה של הצמיד.
  הטכנולוגיה דומה כמו חיישן מרחק שקייםת בכל רכב. זה אכן יעיל לשמירת מרחק ואין בזה שום חדירה לפרטיות.

 4. בן

  זהו שהוא לא הציע להשתיל שבב… הוא הציע אופציה להשתמש בשבב בתקופה זו, אפשר למשל לענוד צמיד עם השבב.. ראוי גם להכיר טובה לממשלה ולראש הממשלה על כך שישראל מתאוששת ללא עשרות אלפי מתים כיו ברוב מדינות אירופה. מה היה קורה כאן אילו ראש הממשלה לא היה מקבל החלטות קשות והיינו סופגים 10,000 מתים?

 5. רמי

  הכל אמת , מספיק שתשמעו את הרבנים אמנון יצחק ודניאל עשור ותבינו על מה מדובר . מי שישכיל יבין ויפנים . הפתעות תמיד יש ויהיו .אתם לא מבינים איזו תוכנית עולמית יש בנושא הזה . שליטה מלאה בכל אזרח ע"י צ'יפ קטן . יבוטלו כל השטרות לכרטיסי אשראי ועוד ….

 6. הנטרלי

  בבקשה תקשיבו לכל מילה דל נתניהו.. לא דיבר על שבב.. ולא דיבר על.. בתוך הגוף! נתנינו ייתן למלעיזים לחמם ולהסית ואז יסביר.. התקן על גוף האדם, שעון יד למשל עם הקרנה אינפרא אדום שברגע שנתקל בגוף נע עד 2 מטר מצפצף!
  משהו מדמיין השתלת רמקול בתוך הגוף?
  תחשבו על זה

 7. שרה

  בואנה ממש חולה נפש הראש ממשלה שלנן לך תתקין את זה לילדים שלך גועל נפש תתביש לך

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עקרב – איל
  בחסות הקורונה הכניסו אותנו ככבשים לדיר והקימו בלילות בשקט בשקט את הפריסה של הG5 היכן שיש אוכלוסיות חלשות כמו קרית חיים קרית ים חולון ,,, השבב בדרך כבר בשוודיה עשו שבב תת עורי שם יהיה הפספורט ,, כרטיסי אשראי המטבעות ימחקו כמוהן גם השטרות,, כדי שתהיה לאנשים שמנהלים את העולם שליטה מוחלטת ותמיכה עי" שבב לדילול אוכלוסיה חלשה כמו באיטליה הזקנים שילמו בחייהם לא מקורונה אלא מפריסת הG5 , הסיפטום שלו זהה בדיוק לקורונה הכל גבולי בכדי שלא נרגיש , והתשקורת יודעת שהרשתות גועשות והס,,, סדר עולמי חדש,,, כפי שהקימו את האינטרפול ולא האמנו, וכמו רשות המיסים שבלחיצת כפתור יודעים כל שקל שניכנס לכל אדם לכיס, כך גם במשך העשור יחלחלו אלינו חוקים מרושעים ואנחנו כמו שפנים מסונוורים נעמוד וניתכתב זה עם זה ונחכה שהשני יסתבך עם המערכת

 9. ארצי

  עם של בכיינים ועדר של רפי שכל שקוראים כותרת וקופצים בראש. ראש הממשלה לא הציע להשתיל שבב, אלא הציע לענוד צמיד עם שבב. אגב, בלי ההחלטות של ראש הממשלה שבהתחלה גם נראו קיצוניות, כנראה שגם בישראל היינו עם עשרת אלפים מתים. באיטליה/צרפת/ספרד יש כבר מעל 30 אלף מתים מקורונה. אבל יש לי הצעה יותר טובה – להשתיל מוח לכל הסתומים שקופצים ומתלהמים בלי לבדוק

 10. איתן

  שבב לכל שר"
  כמאתיים אלף אזרחי ישראל
  דחפו ביומיים האחרונים
  בכל הכוח דרך הרשתות החברתיות
  את הרעיון להחדיר שבב איכון ב-שרים
  כדי שנדע בדיוק מה הם עושים
  איך הם פועלים
  עם מי הם פועלים
  וכמה שעות ביום הם מקדישים לשירות הציבור
  חשבונות הבנק שלהם יהיו גלויים באתר ממשלתי עם גישה לכל אזרח
  ושווי נכסיהם יוערך על ידי שמאים עובדי ציבור
  הנוכחות שלהם במשרדים תנוטר
  מצבם הבריאותי ידווח לאורך כל שעות היממה
  כמו גם מידת חום גופם
  הם יחוייבו בזמנים אלה בחבישת מסיכות
  בכל שהייה במרחב הציבורי
  כדי שלא יסכנו את הציבור בחשיפה לוירוס הקטלני
  התנועה שלהם לכל מקום תהיה גלויה
  אי שמירה על מרחק חברתי
  תחוייב אוטומטית בכפל קנס בשלב ראשון
  דרך כרטיסי האשראי
  בשלב השני ישלח אליהם כוח בטחון מיוחד.
  הצעת החוק המכונה "שבב לכל שר"
  תועלה הערב בכנסת וצפוייה לעבור ברוב קולות
  ללא שום בעייה
  בהתחשב באלטרנתיבה שהציבו האזרחים בפניהם
  המסר היה "תנסו קודם אתם על גופכם"
  על דרך הדוגמא האישית
  ואחר כך חברי הכנסת גם.
  בשלב הבא הם יחוייבו להתחסן
  בחיסון מבית היוצר של ביל גייטס
  אם גם זה יוכח כרעיון טוב בתום שישה חודשים
  יצטרפו אליהם כלל האזרחים במדינת ישראל…

 11. יונית

  איתן כל מילה שכתבתה צודקת להשתיל שבב על כל חברי הכנסת והיתי מציעה גם על שופטים לא היה מסיר

 12. שמעון עדן

  שבב בגוף אנשים חברים זו לא בדיחה; יש לזה שורשים רעים; זה לא הזמן לפרט; מי שמעוניין יכתוב באינטרנט "שבב-" ענבל אור וגיא טל" וילמד יותר על הנושא מכל מקום לי יש רעיון טוב– מנסה את השבב על ביבי ומשפחתו;אם זה טוב וטעים; נאמץ זאת גם אנו האזרחים! למי שיתפה בהפנייה שלי למעלה; יגלה שהשבב התמים הזה הוא יותר גרוע מהשואה של היטלר וזו בלשון המעטה.

 13. or

  לראש הממשלה הזה יש בעיה נפשית ובמקום שייקחו אותו ואת אשתו שאומרת לו מה לעשות לפסיכיאטר אנחנו סובלים.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הזוי ?
  לכל הסקפטים הייתי ממליץ לכתוב בגוגל את המילים : רישום פטנט על קורונה וירוס.
  תגלו שהוירוס נרשם כפטנט כבר בשנת 2006.
  חפשו גם את תיאוריית 2030 ולאט לאט יוסר הספק מלבכם.
  ביבי נתניהו חבר בארגון "הבונים החופשיים בה חברים משפחות בוש רוקפלר ושאר שועי עולם.
  בארגון הבריאות העולמי וגם את זה ניתן למצוא באינטרנט ניהלו דיון על החובה בצמצום האוכלוסיה.
  הטכנולוגיה 5G הומצאה כנשק להשמדה המונית בשדה הקרב( לא מדובר בטלפון שלכם) .
  האסימון ירד לכל המפקפקים כשיצפו בסרטון היוטיוב "האמת המחרידה" הנוגע לשימוש בטכנולוגיה.
  שם מדברים מפתחי הטכנולוגיה ומומחי הנשק והקרינה המובילים בעולם על הסכנות הנוראיות הכרוכות בשימוש בטכנולוגיה.
  אם בשוויץ ואוסטריה אסרו את ההתקנה איני מבין את ריצת האמוק המטורפת להתקנה חשאית ומסיבית של הטכנולוגיה ברחבי המדינה, בלי משאל, בלי דיון ובלי עצירה למרות הסבריה של ד"ר עצמון המומחית לקרינה על התחלואה והסרטן המצפים לילדינו.

 15. אביב

  לפני שמגיבים למשהו צריכים לנשום עמוק ואז להשתדל להבין על מה אנחנו מגיבים. שמעתי עכשיו לראשונה את ראש הממשלה כי פוליטיקה לא נמצאת בראש מעייניי, איפה בדיוק הוא אומר שישתילו לאנשים שבבים במוח אני עדיין מנסה למצוא. לא אתפלא אם יש אנשים הזויים עם תוכנית כזאת להשתלט על כל בני האדם, כשם שאני לא מתפלא שיש אנשים הזויים כמו הכתבת וכמה מהמגיבים כאן שסובלים במתכוון משמיעה סלקטיבית רק בכדי להוכיח את דעותיהם המשובשות. תנשמו עמוק ורוצו למעבדה לבדוק מה שמו לכם באייפון החדש שקניתם בחפץ רב…

 16. מור

  שלום לכולם
  ידע הציבור ויפנים חזק הולכים להשתלט עלינו במלוא מובן המילה
  ומי שסקפטי שיבדוק נתונים באינטרנט לביל גייטס יש תוכנית דילול אוכלסין עי" חיסון לקורונה שיש ברשותו
  שימו לב חברים עוד לפני שהפיץ את הקורונה בזדון ,דאג לחיסון שהיא בשורה לעולם אבל משמעותה כליה והשמדה
  בצורה שקטה ואלגנטית
  ומי שלא מאמין שיבדוק בבקשה

 17. לגברת מור

  לפני שביל גייטס או מישהו מחבר מרעיו יכניס ציפ אחד לגוף של בן אדם מתוך המליארדים שיש על כדור הארץ ידאגו לשלוח אותו לעולם שכולו טוב

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר