רופא בבית חולים. צילום: דודו בכר
רופא בבית חולים. צילום: דודו בכר

פיני עצבני על חוסר שוויון: איך קורה שמי שלא מתגייס לצה"ל הופך לרופא בגיל 24?

פיני ביטון עצבני: למה צעיר יהודי או דרוזי שמתגייס לצה"ל מפסיד שלוש שנות לימודים מול צעיר ערבי שלא מתגייס? איך קרה שדווקא מי שלא מתגייס מרוויח ויכול להיות רופא כבר בגיל 24? "רק החלטה ממשלתית אמיצה תתקן את העיוות הבלתי מתקבל על הדעת", הוא כותב

פורסם בתאריך: 16.8.19 11:20

מצב לא בריא

מי מאיתנו המבקר בימים אלה או חלילה מתאשפז בבית החולים ברזילי באשקלון מיטיב לזהות שמרבית הרופאים הם דוברי השפה הערבית. חלקם האחר דובר רוסית, מיעוטם מדבר עברית רהוטה. לא, אין כאן חלילה טענה כלשהי נגד השפה השלטת בבית החולים שלנו, אני רק מבקש להפנות זרקור לתופעה/ מגמה שהולכת ומתרחבת בענף הרפואה בישראל. בישראל 2019 לגידול מספר הרופאים הערבים אין אח ורע בשום מדינה בעולם, שאינה ערבית כמובן. תגידו: אוקיי, נו אז מה? איפה הבעיה כאן? חלקכם בטח "יריח" מעט אי נוחות גזענית מבעבעת או חשש לגיטימי מתלות גדולה ב"בני דודנו"? אז זהו שלא! אני אפילו מברך על זה כחלק מהתמודדות המדינה עם בעיית המחסור ברופאים שהולכת ומצטמצמת.

עם זאת, לא אתכסה בעלי תאנה שמאלניים, אני איש ימין נקודה, אבל בלי קשר לזה אני מוצא שיש כאן גם בעיה. הבעיה  המרכזית בסיפור הזה היא דווקא הקיפוח וחוסר השוויון המשווע המתקיים כאן במדינתנו דווקא נגד הצעירים שלנו. כשנחקק חוק הלאום, השמאל וערביי ישראל זעקו "חמ(א)ס! החוק גזעני, איפה השוויון?"

פיני ביטון "בלי חשבון"

אז שימו לב לנתון הבא: צעיר יהודי או דרוזי בן 18 מחויב אוטומטית להתגייס לצה"ל, חובה לאומית קדושה. צעיר ערבי לעומת זאת יכול, אם הוא רוצה, להתנדב לצה"ל או להמשיך את חייו איך שבא לו.

עד כאן סבבה, זה מה שהמדינה קבעה. יאללה בסדר, באמת הכול סבבה. עד ש… הצעיר היהודי/ דרוזי משתחרר מהצבא ורוצה להגשים חלום: להיות רופא. כאן הוא מגלה עד כמה המילה "שוויון" היא בסך הכול פלסטר לשימוש פוליטיקאים. הצעיר היהודי משתחרר בגיל 21 ומגלה שהוא "איבד" שלוש שנים במאבק על מקום בספסל הלימודים בתחום הרפואה לטובת עמיתו הערבי שהספיק במהלך שלוש השנים הללו ללמוד (לרוב בחו"ל. יותר משתלם בעיקר בשל תנאי קבלה פחותים מכאן) וכבר בגיל 24 יוכל לעסוק ברפואה כאן בארץ.

אתה הבנת את זה, ברוך? עוד לא הבנת? קבל עוד אבסורד: כמעט כל הצעירים הערבים נוסעים ללמוד רפואה בחו"ל. למה? תנאי הקבלה כאן הרבה יותר קשים, כפי שציינתי. טוב, מילא, בא צעיר שסיים צבא אחרי ש"הפסיד" שלוש שנים לטובת עמיתו הערבי ורוצה להתחיל ללמוד. היכן עדיף? בארץ עם תנאי קבלה נוקשים או בחו"ל? עדיף בחו"ל. לוקח הצעיר את מענק השחרור ורץ להירשם ללימודים. אופס! תקנה חדשה: את מענק השחרור ניתן לנצל רק ללימודים בארץ. אתה עדיין איתי, ברוך? אני מנסה להבין את הרעיון המרכזי שסביבו מתקבלות החלטות במדינה הזאת ונשאר לעיתים המום, זועם ובעיקר חסר אונים. למה חסר אונים? כי אני חי במדינה יהודית שמקפחת יהודים.

וואלה עצבני, לוקח מעט אוויר, מקבל שיחה מחבר יקר, שוטח בפניו את כעסיי, והוא ככה בחיוך אומר לי: "חכה, פיני, לפני שאתה ממש רותח, קבל תמונת מצב מבית החולים סורוקה: אחוז גדול מהרופאים באים מהפזורה הבדואית. אצלם יש נוהל: לוקחים את הצעירים שמגיעים לגיל 18 כפרויקטים, כל החמולה מתארגנת ומשקיעה כל פעם בצעיר אחר למימון הלימודים בחו"ל. זה תרם לעלייה מטאורית של כמות הרופאים בפזורה ובמגזר הערבי בכלל". אני שוב חוזר, זה לא רע, אבל איפה השוויון?

ביישוב עראבה שבגליל למשל כמות הרופאים היא הגבוהה בעולם ביחס לכמות התושבים במקום. נתוני ה-OECD מדברים על עלייה של מאות אחוזים של מקבלי תעודות רפואה בישראל, שרובם מגיע מהמגזר הערבי ורובם המכריע לומד בחו"ל.

עכשיו תראו, אני איש ימין. לא גזען, ומותר לי לחשוש מהעניין הדמוגרפי. מותר לי לחשוש לגבי מה שקורה היום בבתי החולים, מותר לי להיות מודאג. עדיין הייתי רוצה שהתהליך הזה יהיה קצת יותר איטי. מותר לי לרצות לראות הרבה יותר צעירים יהודים בענף החשוב הזה. עם ובלי קשר לכל זה, אני יהודי ישראלי שרוצה שהבן שלו שמשרת בצבא יקבל העדפה מתקנת ולא אפליה על רקע של ביטחון המדינה. אני רוצה שמשרד החינוך, משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה (כן, ביבי היקר, שאותך אני מעלה על נס יום-יום) יעצרו את המגמה ויעניקו הזדמנות שווה לכולם. לא יעלה על הדעת שאין הם רואים מה שכל בר דעת רואה ומבין. אני רוצה שמקצוע הרפואה יהפוך לנגיש יותר, זול יותר ואטרקטיבי יותר עבור בנינו היקרים. אני מבין שלעומת הציבור הערבי, שרואה עדיין במקצוע רופא כפסגת השאיפות, אצלנו המצב שונה. ובכל זאת, רק החלטה ממשלתית אמיצה תתקן את העיוות הבלתי מתקבל על הדעת, ויפה שעה אחת קודם.

האשמה שכזאת

אין לי מושג ירוק לגבי עומק פרטי החשדות העומדים נגד סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן. יש לי בהחלט מושג בסיסי בעיקרי ההאשמות נגדו. מעיקר ההאשמות נגדו, חמורים ככל שיהיו, אני מבין ש"הרעיון המרכזי" העומד מאחורי כל הפשעים שבהם הוא מואשם הוא עזרה לאחרים. אתם מבינים? שום דבר לא לטובתו האישית. שום טובת הנאה. הכול עזרה לאחרים.

הרב יעקב ליצמן נושא דברים בטקס פתיחת מחלקת הילדים בחדשה בברזילי. צילום: דוד אביעוז

סגן השר, יעקב ליצמן. צילום: דוד אביעוז

יכול להיות שהדברים חמורים. יכול להיות שבסוף הוא ייצא אשם ודאי (אף על פי שבעיניי, כמו בעיני רבים וטובים ממני, התזמון מוזר), ועדיין, מדובר על אשמה בסיוע לאחר. רב גדול היטיב לומר לו: "אשריך שנאשמת בעזרה לזולת". אני הייתי מוסיף: דע למי אתה עוזר, ועדיין, לעולם אל תפסיק לעזור. זו תכליתה של העשייה הציבורית. מי מאיתנו לא נזקק מדי פעם לעזרה שאין בה חשש לעבירה, רק סיוע של פתיחת דלת וכניסה למקום שבלי עזרת בעל עמדה לא נוכל להגיע. קל וחומר כשמדובר במקרים של פיקוח נפש. שוב, אינני מקל ראש כהוא זה בעבירה קלה כחמורה, אני רק מייחל לכך שכל הפוליטיקאים שלנו, אם חלילה ייתפסו בקלקלתם, שזה יהיה רק על רקע של עזרה לאחר.

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

38 תגובות
 1. אברהם

  פיני שלום לצערי הנקודה שהעלית לא קשורה רק ללימודי רפואה אלא לכל הלימודים וההזדמנויות של הצעיר היהודי להתקדם בחיים לעומת הלא יהודי. צעיר ערבי יכול ללמוד קרוב לבית בג'נין, בירדן בעלויות נמוכות כך שהוא חוסך שנים שלא שירת בצבא וכסף רב אם היה לומד באירופה כמו היהודי. מדהים שבארץ פוסלים צעיר למקצועות כמו רפואה טיפולים קליניים במקצועות רבים בגלל גיל כאילו לא מספיק בוגר נפשית, צעיר ערבי מגיע בגיל בוסר עם לימודי בוסר במקרים רבים ומשתלב. וקצרה היריעה מלהכיל כל מה שיש לי עוד לומר. שבת שלום

 2. אחמד

  אתם מעדיפים ערבי מחבל ולא רופא? וזאת כדי להצדיק את הגזענות והשנאה שלכם? קשה לכם לראות ערבי מצליח. במיוחד היהודים המזרחיים. הערבי ללא תמיכת המדינה יוצא מכפר נידח ומצליח להיות רופא ולעבור את בחינות ההסמכה הקשות של משרד הבריאות ואתם יהודי המזרח יוצאים מתל אביב ומנתניה ונכשלים כי אתם רוצים שהמדינה תעשה מכם בני אדם. כל הזמן אכלו לי שתו לי. לידיעתכם ערביי ישראל והפלסטינים נחשבים אירופאים ביחס אליכם כי בכל זאת פלסטין יותר קרובה לאירופה מצפון אפריקה. ולכן הם מסתדרים עם האשכנזים יותר מהמרוקאיים. יש לכם בעיה ים זה שאחוז הערבים המשכיל גבוה בהרבה מכם? אחוז עובדי ההייטק, הרופאים, האורחים, המהנדסים, המורים והאקדמאיין בכלל! זה לא קשור לצבא! אחרי הצבא אתם משחקים בינגו במקום ללמוד כמו האשכנזים.

 3. שרית

  האפליה אינה רק בלימודים, היא קיימת גם בעדיפות קבלה לעבודה של בני המיעוטים במשרדי הממשלה השונים. וכן גם ישנה העדפה שלהם בקבלה למוסדות אקדמאים שונים בארץ.

 4. רחל

  ,לעניות דעתי " התאוריה שאתה מתאר" היא תאוריה שמתהווה על רקע הרצון לבחור במקצוע הרפואה כמקצוע לחיים ( שהרי באותה מידה יכול לבחור במקצוע אחר) העובדה שציבור הערבי " נהנה" מכך שאין זו מחובתו להתגייס לצה"ל וכך יש לו יתרון של 3 שנים על פני המתגייסים והמתגייסות לצהל ,אכן דרוש שינוי בחוק שיחייב שירות לאומי,,יחד עם זאת בוודאי שמת לב שרוב הציבור החרדי , גם הוא אינו מתגייס לצה"ל ,,וראה איזה " פלא" אינך רואה במסדורנות בתי החולים רופאים " חרדים" ,ועוד דבר קטן, גם בציבור החילוני יש לא מעט צעירים שבוחרים לא לשרת הצבא לעיתים בא לקראתם ומשחרר אותם וגם שם אתה לא רואה נהירה ללימודי רפואה, כל זה מוביל שהדבר נובע ממוטיבציה גדולה שיש לצעירים אלו ללמוד רפואה, והם עושים זאת למרות תנאי העבודה הכמעט בלתי אפשריים לבן אנוש( לפחות בשנים הראשונות, משמרות ארוכות שכר נמוך מאוד ועוד) מסקנה , ראשונה שצריך תיקון בחוק לשיוויון לכלל אזרחיות ואזרחי המדינה , מי שאינו מתגייס/ ת , תורם לפחות שנתיים שירות לאומי. השנייה – דחוף דחוף לשפר את תנאי ההעסקה של הרופאות/ ים.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לעניות דעתי " התאוריה שאתה מתאר" היא תאוריה שמתהווה על רקע הרצון לבחור במקצוע הרפואה כמקצוע לחיים ( שהרי באותה מידה יכול לבחור במקצוע אחר) העובדה שציבור הערבי " נהנה" מכך שאין זו מחובתו להתגייס לצה"ל וכך יש לו יתרון של 3 שנים על פני המתגייסים והמתגייסות לצהל ,אכן דרוש שינוי בחוק שיחייב שירות לאומי,,יחד עם זאת בוודאי שמת לב שרוב הציבור החרדי , גם הוא אינו מתגייס לצה"ל ,,וראה איזה " פלא" אינך רואה במסדורנות בתי החולים רופאים " חרדים" ,ועוד דבר קטן, גם בציבור החילוני יש לא מעט צעירים שבוחרים לא לשרת הצבא לעיתים בא לקראתם ומשחרר אותם וגם שם אתה לא רואה נהירה ללימודי רפואה, כל זה מוביל שהדבר נובע ממוטיבציה גדולה שיש לצעירים אלו ללמוד רפואה, והם עושים זאת למרות תנאי העבודה הכמעט בלתי אפשריים לבן אנוש( לפחות בשנים הראשונות, משמרות ארוכות שכר נמוך מאוד ועוד) מסקנה , ראשונה שצריך תיקון בחוק לשיוויון לכלל אזרחיות ואזרחי המדינה , מי שאינו מתגייס/ ת , תורם לפחות שנתיים שירות לאומי. השנייה – דחוף דחוף לשפר את תנאי ההעסקה של הרופאות/ ים.

 6. יהודי שרופא ערבי הציל את חייו

  הטרוניה שלך לא ברורה ונשמעת גזענית, כואב לך שהציבור הלא יהודי בוחר ללמוד ולעסוק בתחומי דעת וחיים שבסופו של דבר משרתים את כלל הציבור, כולל היהודי? מה רע בכך שהם בוחרים בלימודים אקדמאיים ולא מצטרפים לארגון טרור מדכא? אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה – מצד אחד המפלגה שאתה מזוהה איתה קוראת להיזהר מהציבור הלא היהודי ובטח שלא לגייס אותו לצה"ל ומצד שני אתה גם מתלונן על כך שהם הולכים על מסלול אקדמי??? זו צביעות ושנאה ואפילו שנאה, כמה שלא תעטוף את זה בתירוצים שהבאת כאן, זה לא משנה. חביבי אתה גזען!!

 7. עמוס

  אני חושב שנקודה ברורה לכולם שהכסף שאמור להגיע לחילונים ההולכים מגיע למקום אחר ומכאן צריך לראות תחת איזה שלטון זה קורה חחח הימין כמובן אז אל תחפש רחוק זה מתחת לאף שלך

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה גם שנותנים לערבים ובדוואים ללמוד בלי מבחני פסיכומטרי

 9. קים

  זה בדיוק מה שקורה.. ללא שום קשר לגזע ודת!
  מי שמתגייס מפסיד מחייו שלוש שנים יקרות וכל מי שלא מתגייס (גם רבים יהודים) מכל סיבה שהיא יכול לבחור ולהמשיך ללמוד כבר בגיל 18 ולהצליח בגדול בעזרת הפער שנוצר בין מי שרק משתחרר בגיל 20/21 וצריך להתחיל להתרגל לחזור ללימודים כשכבר רחוק מהם וכשבשוק ישנם רופאים שכבר בגיל 24 קיבלו את ההסמכה לתואר וזה מאוד מתסכל את רוב האכלוסיה שרק מתאוששת מנזקי הצבא בגיל 26 ומה עם אלו שצריכים להשלים בגרויות? שלא קיבלו את הפריבלגיה הזו דרך צה"ל וכאלה שלא עברו פסיכומטרי ועכשיו צריכים לקרוע את התחת ואוטוטו כבר בני 30 ללא השכלה או עתיד ???????? שלא לדבר על דירה או תקציב.
  מדינה של בושה ופח אשפה!

 10. ישראל

  ומה עם צעיר ישראלי שהיתגייס ב 3 שנים מפסיד כ 400000 אלף שח בזמן שהערבי שלא התגייס מרוויח

 11. מכאל

  החיים לא מערכת שיוויונית…כל אדם יכול ללמוד בחול וזה רובם דל הרופאים…עזבו אנשים יקרים. הכל שטיות אם הרופא בן אדם טוב מה משנה …העיקר הבריאות ושלא ניזדקק להם…אמן

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  פיני אתה גזען
  אזרחי ישראל המוסלמים והנוצרים הם קצת יותר מ10% מאזרחי המדינה, אבל רק 50% מאזרחי המדינה מתגייסים, כ 40% מאזרחי המדינה מוצאים דרכים להשתמט אזרחינו המוסלמים והנוצרים אינם משתמטים, צהל אינו מגייס אותם.
  לך מפריעים אלו שאינם רצויים שלא באשמתם.

  ראית רופא מוסלמי או נוצרי אמור לו תודה, הוא כאן כדי לעזור. כל רופא עושה זאת כי זו שליחות כי הצלת חיים בוערת בו, מעטים באמת מרוויחים סכומי עתק רובם מרוויחים יפה מינוס (יחסית להשקעה שהשקיעו בלימודים, בעלויות, ובמאמץ היום יומי. מדינת ישראל סובלת ממחסור הרופאים אז תודה למי השליחות בוערת בו והולך ללמוד את מקצוע הרפואה.
  ולא מעניין מה דתו.
  דרך אגב הרבה יהודים מעדיפים לעבוד ההייטק.

 13. חיים

  אתה יודע שחברים רופאים, נכון? אז בעצם להגיד כי רופא ערבי מקבל עדיפות היא בעצם סתם אמירה גזענית חסרת שחר. כל רופא טוב יקבל עבודה בעיקר בפריפריה כי חסרים רופאים

 14. זיו

  שכחת לציין שיהודים יש אפשרות ללמוד רפואה כעתודאי לסיים בגיל 24 לשרת כמה שנים בקבע ולצאת לשוק האזרחי.

 15. ליאת

  אצל החרדים וחרדיות שאינם עושים שירות לאומי, אותו דבר. בגיל 20 21 כבר מסיימים הוראה, גננות.
  אכן לא שוויוני ומרגיז.

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  טוב שהם לומדים.אפשר לתקן שלאחר הלימודים יתנדבו.הישראלים שלנו נהנתנים אחרי צבא טסים לטיול ורק אחכ חושבים ללמוד.הנה עכשו הגיעו עולים חדשים רופאות ורופאים.בואו נקבלם בסבר פנים יפות כדי שישארו.אפשר לקדם גם חרדים למקצועות הרפואה.הכל נעשה כדי שיהיה לנו טוב במדינה.

 17. מיכל

  כאמא לחייל קרבי, אתה צודק לגמרי. זה בכלל לא עניין של גזענות וכדאי להפסיק ולהשתמש במילה הזאת בכזאת קלות. אני חושבת שחובות וזכויות זה מזהו שצריך להיות שווה. אני חושבת שצריך לחייב ערבים וחרדים בשירות אזרחי, של שנתיים ושמונה כמו צבא, לבנות פחות. ואז אחרי שתרמתם לחברה כמו חיילינו תצאו ללימודים. חובות וזכויות שווים לכולם.

 18. אני

  כאמא לחייל קרבי, אתה צודק לגמרי. זה בכלל לא עניין של גזענות וכדאי להפסיק ולהשתמש במילה הזאת בכזאת קלות. אני חושבת שחובות וזכויות זה מזהו שצריך להיות שווה. אני חושבת שצריך לחייב ערבים וחרדים בשירות אזרחי, של שנתיים ושמונה כמו צבא, לבנות פחות. ואז אחרי שתרמתם לחברה כמו חיילינו תצאו ללימודים. חובות וזכויות שווים לכולם.

 19. דוד

  זה המצב יש לנו רואש הממשלה שעסוק בעצמו בלבד ושר בריאות לא ציוני בכלל ועיקר דאגתו הם האברכים כמובן ומסכנים המשרתים בצבא .שלא נדבר שרוב המוסדות מקשות בתנאים וברמה ומאלצים חלק גדול המשוחררים להפסיק ללמוד וכך דופקים להם את העתיד…

 20. אבו רביעה

  כבר אני רואה השם ביטון אני מריח ריח רגשי הנחיתות שיש לך כבן עדות המזרח , ואת גזענות שאתם מפנים כל הזמן כלפי הערבים , טוב שההגה בידים של האשכנזים מזמן אחרת נהיהי כאן תוהו ובוהו , זה מה שבוער
  לך שצעיר ערבי יכול להיות רופא בגיל צעיר!
  הרי הצעיר הערבי הזה שנהיה לרופא מי משרת בבתי חולים ! אולי משרת ומטפל באוכלוסייה הסעודית ולא היהודית!
  תפסיקו עם רגשי הנחיתות שלכם וצאו לנו מהראש ,אני חושב המקום שלך לא בבית חולים אלא בשוק הפשפשים ביפו .
  כי רופא גזעני כמוך אסור לו להיות מופקד על בריאות הציבור כי אין כבר אמונה בו והוא עלול להזיק למטופלים הערבים מתוך אמונה לקויה .

 21. נשמע הזוי

  הלוואי שהבעיות של היהודים והערבים היו מתחילות ומסתיימות בכך שיש הרבה רופאים מהמגזר הערבי בבתי החולים.
  לעיתים רחוקות יוצא לי לראות כתבות כל כך מתלהמות שלא לוקחות בחשבון שסעים עמוקים וכואבים יותר כמו למשל פריפריה מרכז.
  איפה האינטיליגנציה, רק ברזילי וסורוקה קיימים? כנס לבלינסון ותל השומר, תבין איפה אתה חי… אז באמת תתחיל להתלהם.

 22. זאב

  פיני היקר רק שכחת לציין שגם לאחר שהחיל המשוחרר מגיע להתקבל לעבודה כמעט תמיד יעדיפו לקבל את הערבי בגלל העדפה מתקנת.

 23. מיכל

  וחרדים שלא רק שלא מתגייסים, הם גם לא רופאים שתורמים לקהילה, אלא רק משתמשים שןב ןשוב בבתי החולים ואתה גם ממן ץ את כל חייהם. זה בסדר? נשמע גזעני. תחשוב מה היה קורה בגרמניה אם היו כותבים את זה על רופאים יהודים.

 24. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  קודם כול צריך להבהיר כמה נקודות
  הן ראשי הצבא והממשלה הן המנהיגות הערבית מתנגדים לשירות הצבאי
  כלומר יש אחדות דעים בעניין הזה
  שנית
  אני לא יכול להיות חלק בצבא שנלחם בעם שלי
  זה אבסורד מוסרי שאף ערבי לא מוכן לקבל את זה
  שלישית
  מי שמגייס לצבא זה ממניעים כלכליים גרידא ולא מתוך נאמנות אן הזדהות עם צביון המדינה
  רביעית
  כאשר יהיה שלום אמיתי אז אין בעיה לשרת את המדינה שלי
  לכן הכדור נמצא במגרשה של הממשלה הימנית הזו
  חמישית
  שיעור הקבלה של סטודנטים ערבים לרפואה בארץ הוא עד 5% לכן הרוב לומד בחול
  ששית
  בכל המדדים יש פער בלתי נתפס בין התלמיד היהודי והערבי פי תשעה
  לכן הפער בפסיכומטרי מגיע ל 110 נקודות במבחני הפסיכומטרי
  לכן מי מצליח להתקבל לאוניברסיטה כאן הוא בעל יכולות מוכחות
  ואחרון
  מאוד מפליא שהמדינה היא דמוקרטית ליהודים ויהודית לערבים

 25. עינאד

  אם המדינה רוצה לגייס ערביים לצבא היא יכולה לעשות את זה בזמן שקמה.
  אבל אף יהודי בעל שכל והיגיון לא רוצה שיהיה 20% מהצבא ערביים ..ובגלל זה אמרו מי שיתנדב בסדר אבל לא נכניס מאות אלפי ערביים לצבא …מי שהחליט את זה זה אתם היהודים מסיבה שאתם לא רוצים שהערביים ישתלטו על הצבא!!!
  עכשיו אם אני לא מחויב לשרת בצבא כפי שהחליטה המדינה עצמה מה זה מפריע שאני אנצל את הזמן הזה כדי לבנות את עצמי!
  או שאתם רוצים שהערבי יהיה רק עבריין או מנקה אצלכם!

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לצצרנויש אפליה "מתקנת" כהגדרתה שיוצרת תיסכול אצל כל הישראלים שלא זוכים לה לדעתי כל מי שאזרח אמור להנות ממנה ולא רקבני מיעוטים שזוכים להרבה הטבות והקלות וחלקם אפילו מודיםולא מתנצלים על דעותיהם הגזעניות והשמלאניות נגד המדינה
  ומי שמגיב נגד חרדים ימנים ומזרחיים חייב להיות שמאלני
  שמתחנחן לכל המיעוטים

 27. אחות

  הבעיה לא רק בתחום הרפואה אלה גם בתחום הסיעוד. מגיעים לעבוד צעירים חא בשלים ללא כל נסיון. בני 22 בערך שסימו תואר ראשון. השפה העברית קשה להם , לשיחה. השפה השלטת היום היא ערבית בתחום המקצועי. כל הבקשות לשוחח בעברית כדי שכל הצוות יבין, נופלת על אוזניים ערלות עם מבט כעוס.

 28. יוסי כהנא

  האפליה נגד היהודים מתקיימת בכל המגזרים במדינתנו רק עוצמה יהודית תתקן את האפליה הזאת ותיתן שיוון גם ליהודים שנדכאים בארצם בחסות השמאל הארור

 29. יוסף

  היה יותר נכון לשאול למה רופאים יהודים לא רוצים לעבוד באשקלון?
  אשקלון זה המקום האחרון בעדיפיות של בוגרי בית הספר לרפואה

 30. ריבל סוף סוף מדברים על זה צריך שינוי ומהר

  כתבה מעולה מסכימה עם כל מילה

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ליצמן מואשם בעזרה לפדופילית. אל תשמיט את זה כשאתה כותב על עזרה לאחרים. יותר חשוב לעזור לקורבנות.

 32. אנונימי

  גם אני עצבנית פיני ביטון.מדינה שבה מפלים לרעה דוקא אשכנזים כן לא תאמין.הילדים שלי צריכים לעבור פסיכומטרי ואולי גם מכינה בכדי להתקבל למה שהם רוצים.הערבים המזרחיים וגם האתיופים יש לכולם אפליה מתקנת.כולם מתקבלים למכינה ללא תנאים מוקדמים.מה שהילדים שלי לא יכולים ללא פסיכומטרי גבוה.כך שהם מבזבזים זמן יקר והרבה כסף רק כדי להתקבל ללמוד מה שמתכננים.החרדים כיום מקבלים גם הם הטבות וקיצורי דרך בבואם ללימודים ויש להם גם בתי ספר מיוחדים שמקדמים אותם מהר .משלימים להם את כל לימודי הלידה.ומקצרים להם את הדרך ללימודי תואר ראשון.שיצליחו כולם.אבל כאן האשכנזים הם המופלים לרעה.

 33. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אבקש לדעת מדוע חוות דעתי נמחקה.אתם מסננים דעות ששים ולא מפרסמים אותם כדברים.גוגל אני מאוכזבת ממכם מאוד.

 34. מוחמד

  ממש דיבור מתוך קנאה , בדבר היחידי שערבי עקף את היהודי כאב לך , מה עם התעשייה האווירית שלא קולטת ערבים מה עם רפאל ? מה עם הנמלים ? מה חברת החשמל ועוד …. תפסיק לקנא

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר