נערכים לסופה. צילום: דוברות עיריית אשקלון
נערכים לסופה. צילום: דוברות עיריית אשקלון

רוחות חזקות וסופות רעמים: אשקלון נערכת לסופה אלפיס

מערכת חורפית קשה נמצאת בדרכה לישראל וצפויה להגיע לפה כבר הלילה או מחר בבוקר. בעיריית אשקלון כבר נערכים עם צוותים וניקוי קולטנים כדי למנוע הצפות. הציבור נקרא לקשור חפצים שעלולים לעוף. כך שתמרו על הקשישים מפגיעות קור

פורסם בתאריך: 25.1.22 21:11

     

בהתאם לתחזית מזג האוויר של השירות המטאורולוגי, החל ממחר, צפויה להגיע הסופה אלפיס לישראל. באזורנו יחל בשעות הצהריים גשם לפרקים המלווה בסופות רעמים וינשבו רוחות חזקות. בנוסף, קיים חשש להצפות בערי החוף. כמו כן, תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות ויעשה קר מהרגיל לעונה.

בהתאם לזאת ובהמשך להיערכות העירונית המתמשכת לעונת החורף ביצעו אגפי העירייה שורה של פעולות שנועדו לצמצם מפגעים ומקרים של הצפות, בהם ניקיון הקולטנים ברחבי העיר; איטום מוסדות חינוך וניקוי המרזבים בהם; גיזום עצים; הסדרת מוצאי ניקוז המים; קשירת פחים והצבת משאבות ומחסומים במוקדים החמים.

אגף הביטחון נערך לפעילות על ידי תגבור צוותי פיקוח וצוותי השיטור העירוני בנוסף לאלו העובדים בשגרה. כמו כן, קיימים שלושה צוותי חילוץ של יחידת מגן בכוננות 24/7 ותוגברו הרכבים בכוננות לחסימות.

נערכים לסופה. צילום: דוברות עיריית אשקלון

נערכים לסופה. צילום: דוברות עיריית אשקלון

אגף תפעול גם כן יהיה בכוחות מתוגברים ובכוננות מלאה כולל תגבור בכלים כבדים במידה ויהיה צורך בהם. חמ"ל העירייה יהיה מוכן להפעלה מידית במידת הצורך וכן נעשה תיאום מול תחנת משטרת אשקלון וגורמי החירום והביטחון.

חשוב לזכור: בכל מקרה של מפגע יש לפנות למוקד 106 או באמצעות הודעת ווטאסאפ במספר 054-9908011, 24 שעות ביממה.

בעירייה מבקשים מהתושבים להקדיש תשומת לב יתרה לשכנים המבוגרים בסביבת המגורים, לשאול לשלומם ולסיוע הנדרש עבורם ובכל מצב של חשד כלשהו שמתעורר לפנות באופן מידי לגורמי החירום.

"בשנה החולפת ביצענו עבודות בהיקפים משמעותיים למניעת הצפות במוקדים המועדים לכך ועד כה, אנחנו עדים לתוצאות טובות", מסר ראש העירייה, תומר גלאם, "גם הפעם פעלנו בכוחות מתוגברים כדי להעריך לסופה הצפויה ואנחנו ערוכים לתת את המענה המקצועי והמידי ביותר לתושבים בכל שעה, הגברנו כוננות והצבנו פתרונות לשעת חירום. במיוחד בתקופה זו, חשוב לנו להיות ערבים לשכנינו וחברינו. אם אתם שמים לב לשכן מבוגר הזקוק לסיוע אנא פנו אלינו למוקד העירוני ואנו נעמיד לרשותו את מגוון האמצעים. שמרו על עצמכם".

איך להישמר מפגיעות קור, בעיקר בקרב קשישים

מזג האוויר שבפתח צפוי להיות סוער במיוחד ויש מי שהקור העז עלול למעשה לסכן את חייו. כדי למנוע פגיעות קור שכאלה בקרב היקרים לנו, עלינו לזכור שבדומה לתינוקות גם בגיל מבוגר ובקרב הקשישים סכנת החשיפה לקור ולהיפותרמיה גבוהה במיוחד. קשישים ותינוקות חשים פחות את הקור בסביבתם ויכולתם לאזן ולווסת את חום הגוף פחותה. מבוגרים במצב תחלואה כרונית הנזקקים לתרופות קבועות פגיעים עוד יותר.

בכללית מחוז דרום, מטופלים בין השאר כ- 3,500 קשישים מרותקי בית ומיטה מאיזור אשקלון ועד לערבה. בשנתיים האחרונות מאז התפרצה מגפת הקורונה, ביקורי הבית היו משמעותיים יותר, הן כדי להפיג מעט את בדידותם, להשגיח על מצבם הבריאותי ולחסנם נגד הנגיף. אחיות הקהילה, מקפידות גם להדריך את הקשישים בביתם כיצד לשמור על חום הגוף, איך לחמם את הבית באופן בטיחותי, כיצד להתלבש, איזה פעילות גופנית אפשרית ומומלצת הם יכולים לעשות, ואיזה תזונה מתאימה להם.

ההדרכות נעשות תוך כדי שיח נעים, בביתם, בסביבתם הטבעית, וכך מתאפשר גם לבחון את התנאים שבהם הם חיים. המטרה היא לנסות לאתר ובעיקר למנוע פגיעות קור בקרב המטופלים המבוגרים. על כך מספרת אתי בן ארוש רכזת הגריאטריה: "במסגרת ביקורי הבית שאנו עורכים, הגענו לעיתים לבתים של קשישים שכדי לחסוך בהוצאות החשמל לא חיממו את הבית כלל, או לא במידה נכונה. הקשישים השוהים בבית שאינו מחומם, ולבושים בלבוש שאינו מתאים וכשהם בחוסר תנועה, מסכנים את בריאותם. באופן טבעי כשלאדם מבוגר יש יותר גורמי סיכון, הסכנה הולכת וגדלה. יש לא מעט קשישים עריריים, או שמשפחתם רחוקה מהם ולכן בראש המלצותיי – תהיו בקשר! דאגו להתקשר, אם אתם במרחק קצר, הקפידו לבדוק מה שלומם ומה צריך ואם הכל בסדר, לפחות פעם ביום. על אחת כמה בתקופה הנוכחית. השנתיים האחרונות גזרו בדידות לא פשוטה על מי שחי בגפו, בדידות שהשפיעה על מצבם הבריאותי והנפשי. אל תשליכיני לעת זקנה הוא ציווי מוסרי ואנושי, שעל כולנו להקפיד עליו בכלל ובתקופות שכאלה במיוחד".

ד"ר פואד אסנע מנהל מנהלת נגב דרומי במחוז דרום מסביר על הסכנה וכיצד לשמור על חום גוף תקין:

מאוד חשוב למנוע את ירידת חום הגוף (היפותרמיה) שבו טמפרטורת הגוף יורדת ל-35 מעלות כשהטמפ' התקינה היא 37 מעלות. הנה כמה צעדי מניעה יעילים ומשנה זהירות:

 1. חימום הבית באמצעי חימום בטוחים, יש לוודא את בטיחות התנורים בדירה .חל איסור מוחלט להשתמש בתנורי בעירה, ואין להשאיר תנור דולק מכל סוג ללא השגחה! הטמפרטורה הרצויה היא 24 מעלות ולא פחות מ-21.
 2.  יש לדאוג ללחות בחדר באמצעות מכשיר אדים או הנחת כלי מים בחדר.
 3. כדי שהחימום יהיה יעיל מומלץ לדאוג לאיטום טוב של פתחי הבית אך זכרו להשאיר אוורור, בחודש האחרון היו 3 מקרים של חנק כתוצאה מהדלקת מנגל בחדר כדי להתחמם, אחד מהם כאן בדרום, נדגיש כי חל איסור מוחלט להשתמש באמצעי זה לחימום.
 4. עקבו אחר תחזית מזג האוויר, היערכו בהתאם, הימנעו מחשיפה מיותרת ומיציאה החוצה במזג אויר סוער או קר.
 5. יש להקפיד על לבוש חם אך נוח ולא מסורבל ולהקפיד על פעילות ותנועה להמרצת מחזור הדם והגדלת חום הגוף.
 6. שמירה על הרגלי בריאות ותזונה נכונה – אוכל מסייע על שמירת חום הגוף, הקפידו לאכול. אכלו מאכלים חמים ושתו יותר, (לפחות 8-10 כוסות מים) בחורף יש נטייה לשתות פחות ולהתייבש, כמו כן, המעיטו בצריכת קפאין ואלכוהול.

  כיצד ניתן לזהות היפותרמיה אצל קשיש?

אם הבית קר והקשיש פעיל פחות מבדרך כלל, נדגיש כי בשלבים התחלתיים של ירידת חום גוף הקשיש לא יתלונן על תחושת קור. יש לשים לב כי מדידת חום במדחום ביתי לא מאבחנת תמיד כי יש בעיה. אם יש חשד לירידת חום – אל תהססו, הזעיקו מיד עזרה רפואית. אם הבחנתם שעורו קר, אם יש הכחלה של האצבעות והשפתיים, ירידה בערנות, בלבול, דיבור לא ברור, אם הקשיש מבולבל וישנוני, עלול הדבר להצביע על ירידה בחום הגוף, העלולה לפגוע במערכות חיוניות בפרט בנשימה ובפעולת הלב ונדרשת פניה מידית לבית החולים.

אוכלוסייה נוספת שהיא גם מאוד פגיעה למזגי האוויר ולחשיפה לקור היא אוכלוסיית התינוקות והילדים עד גיל 4 שנים בעיקר. הסימנים המחשידים להיפותרמיה בילדים:

 • חום הגוף הפנימי נמוך בעיקר באזור בטן וחזה: לשים יד על החזה של הילד, אם התחושה שהגוף קר מהרגיל, זה סימן מחשיד. עד גיל חודשיים היפותרמיה לרוב תגרום לשינה מרובה וחוסר תגובתיות לגירויים.
 • עד גיל שנתיים ההיפותרמיה תגרום לבכי וישנוניות. במקרים האלו בחשד להיפותרמיה יש לחמם את החדר, להפשיט את הפעוט ולחפש על גופו כתמים כחולים ואדומים.
 • ילדים בני שלוש עד ארבע עשויים להתלונן על כאבים בכפות הידיים ובכפות הרגליים וגם במקרה הזה חשוב מאוד לבדוק היטב את הצבע של הגפיים ולחפש כתמים כחולים או אדומים.

רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר