ד"ר ערן שביט מנהל מרפאת עור ומין בברזילי – על בשורת השירות החדש. צילום רפואי ברזילי
ד"ר ערן שביט מנהל מרפאת עור ומין בברזילי – על בשורת השירות החדש. צילום רפואי ברזילי

ד"ר ערן שביט מנהל מרפאת עור ומין בברזילי – על בשורת השירות החדש

במסגרת חזון בית החולים ברזילי באשקלון - האדם במרכז, נפתחה לאחרונה יחידה חדשה המעניקה שירותי רפואת עור ומין. מדובר על שירות הנותן מענה למגוון בעיות רפואיות שעד כה נפלו בין הכיסאות. מנהל המרפאה הוא ד"ר ערן שביט, רופא עור ומין, והיחיד בישראל שעבר התמחות גם בריפוי פצעים

פורסם בתאריך: 10.6.20 12:44

מאת: מיכל ברקו, תוכן שיווקי

בשנים האחרונות קיבלו תושבי אשקלון והסביבה שירותי רפואת עור בקופות החולים הציבוריות. בשביל לאבחן ולטפל בבעיות עור ומין מורכבות יותר נאלצו התושבים לנסוע אל מחוץ לעיר, לבתי חולים גדולים יותר או למרכזים פרטיים. התוצאה – מקרים קשים שדורשים ליווי אישי וטיפול מקצועי נפלו בין הכיסאות.

לא עוד. לאחרונה נפתחה מרפאת עור ומין במרכז הרפואי ברזילי באשקלון שמטרתה להעניק לטובת המטופלים מעטפת שלמה למקרים מורכבים, שלא אחת דורשים התערבות גם של תחומי רפואה אחרים מדיסציפלינות שונות. מי שעומד בראש היחידה הוא ד"ר ערן שביט, רופא העור היחיד בארץ שעבר גם התמחות-על קלינית (fellowship) בריפוי פצע, וגם השלים קורס-על בינלאומי רב-מקצועי לריפוי פצע.

"במשך שנים שלתושבי אשקלון והסביבה לא הייתה כתובת אחת בה יוכלו לקבל שירותי רפואה בתחום העור והמין. בכלל, מדובר בתחום שלא קיבל את החשיבות הראויה לו בשנים האחרונות ומי שנפגע מכך הם המטופלים", אומר ד"ר שביט. "אולם, הגידול באוכלוסייה הביא לדרישה הולכת וגוברת במתן שירותי רפואה אלו שיענו על צרכיהם של התושבים. מדובר בשירות שחשוב שיהיה נגיש למטופלים, בטח בבתי חולים הממוקמים בפריפריה. הנהלת המרכז הרפואי ברזילי בראשה עומד פרופ' חזי לוי, שראתה את מצוקת התושבים, פנתה אליי על מנת להקים מחדש שירות לרפואת עור ומין וכן שירותי רפואת פצע. החזון של שנינו היה משותף – לספק שירותי רפואה מצוינים לתושבי אשקלון והסביבה תוך גישה הוליסטית אשר בה המטופל הוא במרכז".

העור שלנו מהווה מעטפת הגנה שמורכבת מכמה שכבות ושומרת על גופנו מפני מפגעי הסביבה. הוא נחשב לאיבר הגדול ביותר בגוף שלנו שבניגוד למחלות פנימיות, ניתן להבחין בקלות יחסית בשינויים ובתסמינים. רפואת עור ומין (דרמטולוגיה) עוסקת באבחון ובטיפול במחלות שפירות וממאירות של העור, הפה, הציפורניים, השיער ואיברי המין החיצוניים הן בילדים והן במבוגרים.

השילוב בין רפואת עור למין הוא בלתי נפרד, היות וחלק מהמחלות המועברות במגע מיני מקבלות ביטוי חיצוני על העור ולהיפך. כך למשל, בכל הנוגע להרפס וגינלי הגורם לשלפוחיות באיברי המין, פסוריאזיס המביא לעיתים לבעיות במפרקים, איידס ועוד. בעיות אלו דורשות לא רק טיפול מקצועי בתחום רפואת העור ומין, אלא גם שיתוף פעולה מלא עם יחידות רפואיות אחרות וחשובות לא פחות. מרפאת עור ומין שהוקמה בברזילי נועדה, בין היתר, לתת מענה גם במקרים בהם מתקיימת חפיפה בין תחומי הרפואה השונים.

המרפאה במרכז הרפואי ברזילי מעניקה טיפולים אמבולטוריים לצד שירות עבור מטופלים המאושפזים במחלקות השונות. ביחידה מטופלים חולים בכל הגילאים, כולל ילדים, ובמכלול תחומי רפואת העור והמין. בין השירותים המוצעים: בדיקת שומות – אבחון ומעקב דרמוסקופי, אבחון וטיפול בגידולי עור שונים, ביופסיות עור לגילוי מחלות עור שונות, הרחקה והסרת נגעי עור בשיטות שונות, רגישות עור ממגע – אבחון וטיפול ביצוע תבחיני מטלית מתבצע בשיתוף פעולה עם מרפאת אלרגיה בבית החולים, רגישות ואלרגיה לתרופות, טיפול במחלות פפולוסקוואמוטיות כגון פסוריאזיס, טיפול בדלקות עור שונות, אבחון וטיפול במחלות אוטואימוניות ושלפוחיתיות, אקנה, טיפול במחלות השיער, טיפול במחלות עור דלקתיות, הזרקות סטרואידים תוך נגעיים כטיפול לאבחנות שונות, טיפול בזיהומי עור שונים כגון חיידקיים, פטרייתיים או טפילים, טיפול בתופעות עוריות משניות לטיפולים שונים בחולים אונקולוגיים, טיפול כירורגי להסרת ציפורן חודרנית ועוד.

המרפאה עובדת בשיתוף פעולה צמוד עם היחידות השונות בברזילי, ביניהם המרפאה לאלרגיה ואימונולוגיה, המרפאה הראומטולוגית והמרפאה לכירורגיה פלסטית. היא משרתת את מבוטחי כל קופות החולים ואת כוחות הביטחון וצה"ל.

כחלק ממרכז רפואי אוניברסיטאי, מרפאת העור ומין נוטלת חלק פעיל במחקרים המתקיימים במרפאה לאלרגיה ואימונולוגיה והמרפאה לנוירולוגיה, וחותרת לביצוע מחקרים בתחומים שונים ברפואת עור ובריפוי פצע.

"דחיפות וחשיבות השירות הביא אותנו לקדם את הקמת המרפאה יש מאין", אומר ד"ר שביט. "הצורך שבא מהשטח, העלייה בשכיחות מחלות העור והמין שהפכו למשמעותית יותר והרצון לתת למטופלים את התשובה הטובה והמקצועית ביותר קרוב לבית, הבעירו בנו את הרצון לתת את השירות הזה במהירות הגבוהה ביותר, ממש מאפס למאה. שירות שלא היה קיים במשך שנים והצריך אותנו לבנות הכל מהתחלה. אני שמח שהצלחנו להביא את הבשורה הזו לאשקלון ולסביבה, ואני מקווה מאוד שכבר בקרוב נפתח את התחום עוד יותר ונוכל להעניק שירותים ותתי שירותים נוספים לרווחת המטופלים".

ד"ר שביט הוא בוגר לימודי רפואה מאוניברסיטת סמלוויס בודפשט, הונגריה, והתמחה ברפואת עור ומין במרכז הרפואי סורוקה. את התמחות העל שלו הוא עשה בריפוי פצעים באוניברסיטת טורונטו בקנדה. בהמשך הוא השלים קורס-על בינלאומי, רב-מקצועי בריפוי פצעים, אשר נמשך 9 חודשים ובעל תעודה בינלאומית כמטפל מורשה בריפוי פצעים. בכך הוא הפך לרופא היחיד בארץ שעשה הכשרה זו.

כמו כן, ד"ר שביט מכהן כעורך משני ועורך ראשי אורח בעיתון דרמטולוגי בינלאומי חדש בשם                   Dermatological Reviews Journal מבית הוצאת Wiley. הוא סוקר עבור 4 עיתונים מדעיים העוסקים ברפואת עור ובריפוי פצעים ופרסם מספר רב של מאמרים בספרות המקצועית ברפואת עור ומין וריפוי פצעים. בשנה האחרונה השלים ד"ר שביט כתיבת פרק בספר בנושא ריפוי פצע המיועד לרופאי עור.

בנוסף, ד"ר שביט הוא משתתף פעיל בכנסים מקצועיים ברפואת עור ומין ובריפוי פצעים ומציג הרצאות ופוסטרים בכנסים בינלאומיים בארה"ב ובקנדה. הוא חבר במספר איגודים מקצועיים ולאחרונה, כאמור, מונה למנהל מרפאת עור ומין במרכז הרפואי ברזילי, לצד עבודה בשתי מרפאות פצע – פלסטיקה ומרפאת שיקום אורתופדי. עוד מספק ד"ר שביט ייעוץ ושירות ברפואת עור ופצע לכל בית החולים ולאגף השיקום.

"בהכשרה שעברתי בחו"ל המוטו היה לראות במטופל לא רק את הפצע/הבעיה בגינם הגיע לטיפול, אלא לראות את המטופל עצמו. את שאר הבעיות מהן הוא סובל, גם אם הוא לא מודע לכך. זאת חשיבות הטיפול וזה ההבדל המשמעותי בין רפואה טובה לרפואה מצוינת", מסביר ד"ר שביט. "זה נכון בכל תחום, ובעיקר בתחום הפצעים והעור. בעיות שנראות ברות טיפול עלולות להיות מורכבות הרבה יותר ולגרום לסוגי תחלואה שונים עד כדי סכנת חיים. כרופא אתה יודע שאתה לעיתים שומר הסף האחרון שיכול לקשר בין תחומים שונים ולהביא לריפוי מלא של המטופל. המוטו הזה שמלווה אותי מאז ומתמיד מצא בית בברזילי. הגישה של הנהלת בית החולים שמציבה את האדם במרכז מתכתבת עם הגישה ההוליסטית שבה אני מאמין. הרצון והצורך לראות את המטופל ולהסתכל על המכלול המרכיב אותו, ובד בבד בשמירת קשר טוב עם הרפואה בקהילה. זאת גם הזדמנות מצוינת להודות לפרופ' לוי, מנהל המרכז הרפואי ברזילי, בראש ובראשונה על האמון והתמיכה שנתן בי לקחת את המושכות ולהביא את הבשורה לתושבי אשקלון והסביבה. זו משימה חשובה ביותר ואעשה את המיטב לעמוד בה".


כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

באותו נושא

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר