אליפות ישראל מחוז דרום בתרגילים אישיים. צילום: אלכס וולקוב

מעשה אמנות: מי עומד מאחורי ההצלחה של נבחרת ההתעמלות האמנותית של אשקלון

נבחרת ההתעמלות האמנותית באשקלון זכתה השבוע בכעשרים מדליות באליפות ישראל - מחוז דרום. הכירו את מי שעומדים מאחורי הקלעים של ההצלחה הזו

פורסם בתאריך: 28.7.19 12:15

ביום ראשון השבוע התקיימה באשקלון אליפות ישראל – מחוז דרום בהתעמלות אמנותית. הנבחרת האשקלונית בהדרכתה של אירנה וולקוב הייתה הנבחרת הבולטת בכך שחזרה עם יותר מ-20 מדליות. בהן לא מעט מדליות זהב, שבהן זכו המתעמלות מישל זילבר, שחר איספרוב, עדן אשרף, חן פורמנסקי, סופיה לוייב, דנה שטינברג ועדי קנוב.

בתחרות השתתפו נבחרות מהפועל באר שבע, אס"א באר שבע, מכבי שדרות, מיטב אשדוד, הפועל קריית גת, מכבי אשדוד, בני אילת וכאמור אשקלון.

אליפות ישראל מחוז דרום בתרגילים אישיים. צילום: אלכס וולקוב

האקדמיה להתעמלות אמנותית פועלת באשקלון כבר 23 שנה, ומי שייסדו אותה הם בני הזוג אלכס ואירנה וולקוב. האקדמיה החלה לפעול עם חמש בנות בסך הכול והיום יש בה האקדמיה כ-600 חניכות.
טניה סבירנוסקי, בתם של הזוג וולקוב, הייתה בעצמה מתעמלת אמנותית ואלופת ישראל בתרגילים אישיים וקבוצתיים. כיום טניה היא מאמנת החוגים הראשית.

אז מה זה הספורט הזה?
"התעמלות אמנותית זהו ענף ספורט אולימפי לבנות בלבד", מסבירה טניה. "הוא משלב בתוכו בלט, ריקוד, אקרובטיקה ועבודה עם מכשירים, כגון כדור, חבל, חישוק, סרט ואלות. מקצוע מאוד אמנותי ודורש ריכוז. הענף מפתח אצל המתעמלות קורדינציה, גמישות, תורם לביטחון העצמי, יכולת ההבעה".

איך אירנה הגיעה לספורט הזה שהייתה לו אפס מודעות באשקלון בפרט, ובכל זאת החליטה לפתוח אקדמיה להתעמלות אמנותית?
"אירנה עסקה תמיד בהתעמלות אמנותית. מגיל 5 אימא שלה הביאה אותה להתעמלות בבלרוס, ומשם הכול היסטוריה. לאחר שקיבלה תעודה של מאמנת התעמלות אמנותית עלתה לארץ וידעה מה ייעודה, לא חיכתה והגשימה את החלום. אירנה ידעה מה הפוטנציאל, וכנגד כל הסיכויים היא ובעלה אלכס החליטו לייסד את האקדמיה ואף גידלו שם אלופות ארציות ובינלאומיות. אירנה אף היא היא משמשת כשופטת בינלאומית".

המתעמלת האשקלונית מישל זילבר. צילום: לוסי אוקון

החוגים שאותם מאמנת טניה הם מאגר הכישרונות של הנבחרת, ומי שאמונה על גילויי המתעמלות המוכשרות היא טניה בעצמה, "אני, יחד עם צוות מאמנות נוסף, מגלות פוטנציאל במתעמלות בגיל הצעיר, מכיוון שהתעמלות אמנותית זהו ענף ספורט בעל אורך חיים קצר יחסית בהשוואה לענפי ספורט אחרים, חשוב להתחיל עם זה בגיל צעיר. הגילאים הכי צעירים אצלנו הם מגיל 3 ועד שהן מתגייסות, אבל חוזרות מיד לאחר השירות הצבאי. מתעמלת עם פוטנציאל זוהי מתאמנת שיש לה רצון להוכיח את עצמה, נותנת את כל כולה באימונים וכמובן עם הכישורים הרלוונטיים למקצוע. אחרי גילוי הפוטנציאל אנחנו משוחחים עם ההורים ובאישורם המתעמלת עוברת לנבחרת".


רוצים להישאר מעודכנים?

"כאן דרום אשקלון" בוואטסאפ

באינסטגרם

בטלגרם

בטוויטר

אפליקציית "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד או באייפון


האימונים של הנבחרת מסתכמים בין פעמיים לחמש פעמים בשבוע. איך זה מסתדר למתעמלות עם המסגרת שבה הן נמצאות, אם זה גן או בית ספר, ובכלל איך ההורים מקבלים את זה?
"תתפלאי שזה מסתדר מצוין. ההתעמלות מחדירה משמעת עצמית, היא מחדירה סדר יום, כמעט רובן הן תלמידות מצטיינות ואף עם הצטיינות יתרה. זאת מכיוון שסדר היום שלנו והספורט ההישגי תורם להן לכך שהן לא מתעסקות בדברים אחרים למעט לימודים ואימונים. מאחר שמספר האימונים גבוה, הן באות לאימון וחוזרות לאחר מכן לעשות שיעורי בית. ההורים מאוד תומכים בבנות שמשלבות בין מסגרת האימונים למסגרת בית הספר, והשגרה שלהן מאוד ברורה".

אליפות ישראל מחוז דרום בתרגילים אישיים. צילום: אלכס וולקוב

האם ישנה תמיכה מצד העירייה כלפי ענף ספורט זה שהוא פחות מסוקר מענפי ספורט שונים, כגון כדורגל או כדורסל?
"אנחנו מקבלים תמיכה מהעירייה, אמנם לא כמו ענפי הספורט למיניהם, אבל אנחנו בקשר ישיר עם מרסלו בורדמן – מנהל מחלקת הספורט באשקלון. יחד עם זאת, תמיד יש מקום לשיפור. היינו רוצים שיהיה לנו אולם קבוע לקיים בו את האימונים, בינתיים אנחנו נודדות. יש לנו ימים קבועים באולמות משתנים לאותו יום אימון, זה מתיש".

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "ראש העיר רואה חשיבות גדולה בטיפוח וקידום הנבחרות ההישגיות בעיר ומנחה את הגורמים המקצועיים לפעול בהתאם לכך. לסוגיית מיקום הפעילות, לעיתים ובשל מסיבות סוף שנה המתקיימות במקום הנבחרת מעתיקה את אימוניה לאולמות אחרים אך ככלל, הנבחרת מתאמנת במספר אולמות קבועים שהוקצו לה לטובת העניין".

 

מתעמלת מצטיינת. גם בלימודים

המתעמלת מישל זילבר, 16, לומדת באורט הנרי רונסון. היא התחילה להתאמן בגיל 6, ולא עבר זמן רב וכעבור שנה, בגיל 7, זילבר עלתה לנבחרת. בתחרות שהתקיימה השבוע ביום ראשון זכתה זילבר באליפות ישראל במקום ראשון בסרט וחישוק ובציון כללי גם כן במקום ראשון, גאווה גדולה למדריכה אירנה וולקוב.

מישל זילבר.

ההורים שלה מאוד תומכים ומרוצים מכך שהיא מצליחה לשלב בין לימודים בכיתת מופת לבין ההתעמלות ולהצליח בשני התחומים. הם אמנם צופים לה עתיד רב בתחום, אך זילבר עצמה לא רואה את עצמה ממשיכה בזה לאחר השירות הצבאי. "התעמלות זה מקצוע שעושים עד גיל מסוים ואז מפסיקים עם זה, אני לא הולכת להפוך את זה למקצוע שלי, לפחות כרגע".

למרות זאת, היא לא שוללת את האפשרות להישאר בתחום אך לא בתור מתעמלת, "אולי אחרי הצבא אבוא לעזור ואאמן בנות".


מתאמנת מגיל 2 ושמונה חודשים

המתעמלת הבולטת סנדרה מצוצקין מאשקלון, בת 14, לומדת במקיף א’. היא התחילה להתאמן בגיל 2 ושמונה חודשים בלבד, בגיל 8 עלתה לנבחרת לאחר שהוכיחה את עצמה וזכתה בתחרות בצרפת במקום הראשון בהתעמלות בכדור ומקום שני בהתעמלות ללא מכשיר. נכון להיום אף אחת מהמתעמלות באשקלון לא הצליחה לשחזר את הצלחה הזו של מצוצקין. אם זה לא הספיק, בגיל 10 הרוויחה את מקומה ביושר בעלית הבינלאומית, הליגה הכי גבוהה בהתעמלות אמנותית. "אני מגיל קטן נורא התחברתי לזה, יש לי מטרה ברורה – להגיע לתחרויות גדולות בעולם", היא אומרת.

סנדרה מצוצקין. צילום: לוסי אוקון

הצעירה השאפתנית אכן מתאמנת במרץ, אך לא נשכח שמדובר בתלמידת בית ספר שסיימה את שנת הלימודים בהצטיינות יתרה ולא עושה לעצמה הנחות. מצוצקין מסיימת ללמוד בשעה 15:00 לכל הפחות והיישר משם מצטרפת למאמנת הנבחרת אירנה וולקוב ומיד לאחר מכן חוזרת היישר לביתה אל שיעורי הבית, "אין דבר כזה שאני לא עושה שיעורי בית".

"ההורים", היא מספרת, "מאוד תומכים. יש לנו מטרה להיכנס לנבחרת ישראל, שמשם מגיעים לאליפויות עולם". כרגע היא בדרך הנכונה להגשים את החלום שלה וכעת היא מועמדת לנבחרת ישראל, זאת לאחר שנבחנה כבר וממתינה לתשובות.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר