אשקלון במבט מלמעלה. צילום אויר: תומר אלעד
אשקלון במבט מלמעלה. צילום אויר: תומר אלעד

פחות מבני ברק, יותר מאשדוד: אשקלון קרובה לתחתית מדד איכות החיים

אמנם כבר לא במקום האחרון, אבל הרחק מהמקומות הגבוהים: אשקלון במקום הרביעי מהסוף במדד איכות החיים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

פורסם בתאריך: 29.12.20 21:22

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את מדד איכות החיים בפילוח ל-16 הערים הגדולות בישראל. המדד מתבסס על 52 מדדים שפותחו בשנת 2019, כאשר תושבי הערים השיבו לשאלות בנושא אותם מדדים.

בסופו של תהליך התברר כי אשקלון נמצאת בקבוצת הערים עם ציון כולל נמוך במדדי איכות חיים, כאשר היא ממוקמת במקום ה-13 מתוך 16.

מדד אשקלון

אשקלון במקום הרביעי מהסוף

מתוך 44 מדדים הזמינים עבור אשקלון, ב-13 מדדים מצבה טוב יותר מהממוצע הארצי, וב-31 מדדים מצבה פחות טוב מהממוצע הארצי.

המדד שהיה גבוה מאוד באשקלון לעומת הממוצע הארצי:

אחוז בעלי השכלה על-תיכונית והשכלה גבוהה בקרב בני 30 גבוה מהממוצע הארצי 74.3% לעומת 54.4%.

במדדים הללו אשקלון הייתה נמוכים מאוד לעומת הממוצע הארצי:

שביעות הרצון מהעבודה של תושבי העיר נמוכה יותר מהממוצע הארצי עם 84.9% מהתושבים לעומת ממוצע ארצי של 90.5%.

גם בקרב התושבים שכן מועסקים, הם נשאלו האם תפקידם בעבודה תואם את תחום לימודיהם, וגם כאן התברר כי המצב באשקלון נמוך יותר מהממוצע הארצי, כאשר רק 49.9% השיבו בחיוב לעומת 66.0% בממוצע הארצי

גם שביעות הרצון של תושבי העיר מהאיזון בין עבודה לתחומי חיים אחרים, הייתה נמוכה יותר מהממוצע הארצי עם 49.1% מהתושבים שהיו שבעי רצון בתחום זה לעומת 61.4% בממוצע הארצי.

רוצים להישאר מעודכנים?

הצטרפו לוואטסאפ של "כאן דרום אשקלון"

הצטרפו לטלגרם של "כאן דרום אשקלון"

הורידו את "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד

הורידו את "כאן דרום אשקלון" באייפון


מה קורה בערים אחרות בארץ?

כפר סבא מובילה ברוב מדדי איכות החיים בהשוואה ל-16 הערים הגדולות, ומצבה ב-30 מדדים טוב יותר מהממוצע הארצי. המדדים שבהם כפר סבא מובילה כוללים: תוחלת חיים, מועסקים שתפקידם תואם את תחום לימודיהם, צפיפות דיור, שביעות רצון מאזור המגורים, שביעות רצון מהדירה, שביעות רצון מהניקיון באזור המגורים, שביעות רצון מהמצב הכלכלי, שימוש באינטרנט ושיעור המועסקים הנמוך ביותר במשרה חלקית שלא מרצון.

ברמת גן מצבם של 35 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה באחוז פסולת שהועברה למחזור ובאחוז תחושת האפליה הנמוך ביותר.

ברחובות מצבם של 27 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארציוהיא מובילה באחוז המועסקים שחשים שתפקידם מאפשר קידום.

בתל אביב-יפו מצבם של 35 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה במדדים: שיעור התעסוקה, מועסקים המרוצים מההכנסה, שיעור הזכאות לבגרות, אמון במערכת המשפט, אמון כללי, נגישות למחשב ושימוש בשירותי ממשל מקוונים.

בראשון לציון מצבם של 31 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה במדדים: יחס בין נשים לגברים בתפקידי ניהול במגזר הציבורי, שביעות הרצון מפארקים ומשטחים ירוקים באזור המגורים, שיעור האבטלה הממושכת ותחושת הביטחון ללכת לבד באזור המגורים בשעות החשכה.

בחולון מצבם של 22 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא במקום השני באחוז הנמוך ביותר של הרוגים בתאונות דרכים.

בבאר שבע מצבם של 25 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה באחוז נמוך של חוסר שביעות רצון ממשך זמן ההגעה לעבודה.

בפתח תקווה מצבם של 27 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה במעורבות אזרחית ובאחוז הנמוך ביותר של תושבים שמפריע להם רעש חיצוני בדירה. אין הרוגים בתאונות דרכים בפתח תקווה.

בחיפה מצבם של 31 מדדי איכות חיים טוב  יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה באחוז הנמוך ביותר של עלות שירותי דיור לחודש.

בנתניה מצבם של 22 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה באחוז הנמוך ביותר של משקי בית המשלמים עבור דיור 30% או יותר מתוך ההכנסה הכספית נטו ובאיכות מי השתייה.

בבני ברק מצבם של 22 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה בשביעות הרצון מהעבודה, בשביעות רצון מהחיים, בציפיות ביחס לעתיד, בשביעות רצון מהאיזון בין עבודה לתחומים אחרים, במספר הנמוך ביותר של מקרים חדשים של שאתות ממאירות (סרטן) בקרב גברים ונשים, באחוז הנמוך ביותר של עודף משקל בכיתות א ו-ז ובשיעור הצבעה הגבוה ביותר בבחירות לכנסת ה-22.

בבית שמש מצבם של 17 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה באמון במערכת הבריאות, בהערכה עצמית של בריאות, בתחושת יכולת להתמודד עם בעיות, בתחושת הערכה מבני משפחה ובעיסוק בפעילות התנדבותית.

באשדוד מצבם של 22 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה בתחושת הביטחון הגבוהה ביותר בסביבה מקוונת.

בבת ים מצבם של 12 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי, והיא מובילה בשיעור הנמוך ביותר של תמותת תינוקות, בשביעות רצון מהתחבורה הציבורית באזור המגורים ובאמון בממשלה.

בירושלים מצבם של 16 מדדי איכות חיים טוב יותר מהממוצע הארצי והיא מובילה באחוזים הנמוכים ביותר של תחושת הבדידות ותחושת הדיכאון.

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

14 תגובות
 1. אבי, אשקלוני שלא באשמתו ושלא מרצונו.

  לא סתם זה הכינוי בו אני משתמש.

 2. אבי, אשקלוני שלא באשמתו ושלא מרצונו!

  שכחתם לציין שאשקלון נמצאת במקום "מכובד" ראשון בסיכון/סיכוי לתאונת דרכים, אז נא לא להשמיץ! חחחחחח
  אנו נמצאים בנושא מסוים במקום ראשון.

 3. איתי סהר לראשות העיר

  שכול הנהלת העירייה בלי בגרות אז מה אתם מופתעים!

 4. רפי

  מה הפלא שתושבי העיר יורקים לבאר שהם שותים ממנה ככה זה ניראה
  מי שלא טוב לו באשקלון מוזמן לעזוב יש מלא ערים מסביב שישמחו לקבל אותכם
  לאשקלון יש הגירה חיובית כבר עשר שנים
  ואם לא טוב פה לא היו באים

 5. זה העם היהודי?

  אשקלון מעצמת שחיתות,פשע,תאונות דרכים ובריונות .
  בכל שפע הבנינים שנבנו אין פארק אחד
  במרכז העיר ובשכונות שיאפשר רוגע ושקט.
  =בנו מזרקה בעלות של מליונים שכבר
  משותקת.
  השקיעו עשרות מליונים במשך שנים
  בקבוצת כדורגל במקום להשקיע
  בחינוך וערכים.

 6. שלומי מהדרום

  יעד מרכזי של כל מתמודד לראשות העיר צריך להיות: הצבת אשקלון באחד מארבעת המקומות הראשונים במדד איכות החיים בעיר תוך קדנציה אחת. יש לכך פוטנציאל, צריך לדעת לעבוד.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אשקלון צריכה יותר להתפתח מבחינת מקומות תעסוקה, בילוי ותרבות,אבל עדיין מצב הדיור ואיכות החיים יותר טובה מתל אביב ביחס לרעש צפיפות והדיור ברמה מאוד גרועה שיש שם,לא הייתי ממליץ לאף אחד לגור במרכז

 8. אבי, אשקלוני שלא באשמתו ושלא מרצונו!

  תגובה לעמרן בכור, אולי לא יקבלו אותך בעיר אחרת. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עיר דוחה עם רמה מתחת לאפס. חינוך מתחת לאפס בריאות מתחת לאפב. עיר חשוכה ומוכה בטפשות

 10. מאיר ש

  אין ספק שאשקלון נמצאת במקום מאוד נמוך במדד איכות החיים. זה מתחיל בראש ובראשונה בחינוך. כשישנן קבוצות אוכלוסיה רבות שמעודדות חינוך ללא לימודי ליבה או במילים אחרות לגדל ילדים שבעתיד לא יתרמו דבר למדינה או לעיר שהם חיים בה מלבד דרישה לעוד מבני ציבור שיוסבו לנחמת טיפשים, כך שירגישו טוב בקרב קבוצת השווים. בתוך כך, גם יש מקום להטיל ספק על הנתונים שמפרסת העירייה על אחוזי הזכאות לבגרות – נודה לעירייה גם על פרסום הקבוצות שאינן נכללות בסטטיסטיקה הזו, וכן באיזה סוג בתי ספר הם לומדים.
  אין מה לעשות – מאז ומתמיד אחד הפרמטרים העיקריים לניבוי שגשוג ורמת חיים זה חינוך/לימודים.
  חינוך טוב יכול להסיט ולו בכמה מעלות את הסיכוי שילדים יגדלו כמו ההורים שלהם, לדוגמא – אותה אמא שנוהגת ברכב כשביד אחד היא משוחחת בטלפון וביד השנייה היא מחזיקה סיגרייה, ובאותה היד היא גם אוחזת בהגה עם שורש כף היד, וחונה בחניית נכים תוך צעקות "אה כפרה".
  לגבי ההגירה החיובית לעיר כפי שציין רפי – אכן העיר התברכה בהגירה חיובית של קבוצות אוכלוסיה שללא ספק מוסיפות כבוד לנתונים של העיר, בעיקר משכילים מבני המעמד הבינוני שמסיבות כלכליות ויוקר המחייה לא יכלו לרכוש מגורים במרכז או בערים באשכול למ"ס גבוה יותר, אבל גם אלו לאט לאט עוזבים את העיר ככל שהדבר מתאפשר להם כלכלית.
  מקווה לעתיד טוב יותר עם הנהגה עירונית שתתן עדיפות לחינוך, על פני קידום קבוצות כוח לכאורה כמו בעלי השפעה וחצרות למיניהם.
  בהצלחה לאשקלון, העיר עם רצועת החוף המדהימה ביותר בישראל ועם פוטנציאל אדיר תחת ההנהגה הנכונה ובתקווה חכמה

 11. דני

  בוא נדבר דוגי. חלק גדול מהעיר היא ישנה (שליש מהעיר זה אזור עתיקות שאף אחד לא שם עליו זין) וכשהיה תקווה לחידוש בניינים כמו שהבטיחו הסתבר שהתוכנית היא להעיף את כולם לבתים במצב חרא אבל פחות ישנים כדי לבנות בניינים רבי קומות כדי לעשות בורסה לחברים. אף אחד לא דואג לשליש מהעיר שבאמת צריך תיקונים לטובת אזורים שנבנו לפני כמה שנים בצורה נוראית (אזור אגמים נהייה אשכרה אגם כשיורדים גשמים) הכל שחיטות וכסף לחברים והעיר יכולה למות מבחינתם בזמן שהעירייה מבטיחה שיפורים, מקומות עבודה, בטיחות וחינוך בזמן שהם מפוצצים את הכיס בכסף עד שהעיר תמות סופית.

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר