"כל מה שיש לנו זה את הגוף שלנו ואת הכיסאות שלנו". מורביה השבוע. צילום: אורי קריספין

חוסמת עורקים: הכירו את נעמי מורביה מאשקלון שמובילה את מחאת הנכים

נעמי מורביה יזמה את מחאת הנכים אחרי שהרגישה שהמדינה שוב השפילה והפקירה אותם. בחודשים האחרונים הם חוסמים את צירי התנועה המרכזיים ברחבי הארץ ולא מתכוונים להפסיק. “כל מה שיש לנו זה את הגוף שלנו ואת הכיסאות שלנו, ובזה אנחנו משתמשים, אין לנו שום אמצעי לחץ אחר”, היא אומרת

פורסם בתאריך: 7.9.17 20:50

     

קוראים לזה מחאת הנכים, אבל מאחורי הכותרת הזאת עומדים האנשים המוגבלים שסובלים מכאבים, מאובדן העצמאות וכושר השתכרות ומבקשים רק שיראו אותם. הם ניסו לעשות זאת בשקט, הגיעו לכל ישיבה בכנסת, לכל דיון וכל הצבעה וראו שוב ושוב איך הם נדחקים לסוף הרשימה, ולא נותר עבורם תקציב. אז הם התאחדו, הקימו את מטה המאבק וזה כשנתיים חוסמים את צירי התנועה המרכזיים ברחבי מדינת ישראל בשביל שמישהו שם יתעורר.

ארלוזורוב פינת נמיר. גם לשם הגיעו. צילום: עופר וקנין

הישיבה שממנה הכול התחיל

מי שיזמה את המחאה ומובילה אותה היא נעמי מורביה, נכה תושבת אשקלון. מורביה, נשואה, אם לשלושה וסבתא לחמישה נכדים, חולה במחלת הסרטן ובשנת 1997 עברה תאונת דרכים קשה שהותירה אותה מרותקת לכיסא גלגלים. בעלה של מורביה הוא גם נכה קטוע רגליים. הוא נפצע בעת שירותו בצבא, אך הוגדר נכה לא על ידי משרד הביטחון אלא על ידי ביטוח לאומי.

מורביה הרימה את הדגל בחודש דצמבר 2015. היא זוכרת היטב את אותה ישיבה של ועדת הכספים של הכנסת, שבה דנו על עודפי תקציב. היא ישבה שם וחיכתה לבשורה, בדיוק כמו בכל הפעמים הקודמות שהגיעה לדיונים, אך גם הפעם הבשורה לא הגיעה. “שלושה שבועות קודם לכן הייתה הצבעה על הצעת החוק של ח”כ אילן גילאון, שדיברה על להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום, אך היא נפלה על חודו של קול בטענה שאין כסף”, היא מספרת. “אז הגענו לישיבת עודפי התקציב, חשבנו שאולי משם תצא הבשורה. לא ידענו בכלל באיזה סכומים מדובר ולכמה מתכוונים כשאומרים ‘עודפים’, אבל הגענו לשמוע. יושב ראש הוועדה ח”כ משה גפני ביקש מאיתנו סליחה ומחילה, ממש באלה המילים, ואמר שלא נמצא עבורנו אף לא שקל אחד. ואז הגיע הסכום 18 מיליארד שקלים שפוזרו לכל כיוון רק לא לכיווננו”.

"ראש הממשלה ושר האוצר עושים הורדת ידיים על הגב השבור שלנו". השר משה כחלון. באדיבות כולנו

מכל אינספור הישיבות שהשתתפה בהן מורביה זאת הייתה המשמעותית ביותר, והיא שגרמה לה לחשב את המסלול מחדש. עוד באותה הישיבה אמרו נציגי הנכים שהם חשים נבגדים ושזה לא יעלה על הדעת. “אנחנו אזרחים שווים במדינת ישראל, אבל תמיד כשהדיון מגיע לאנשים עם מוגבלויות אז ‘אין’”, אומרת מורביה.

היא הגיעה לביתה והחלה להתארגן, אספה רשימות ארוכות של נכים מרחבי הארץ, וביחד הם תכננו את תכנית הפעולה. “בפברואר כבר יצאנו לרחובות, התחלנו בקטן. בחודשים האחרונים הגברנו את הקצב ואנחנו חוסמים בבת אחת מספר מוקדים מרכזיים. זה התחיל לשאת פרי, עובדה שהשבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב למחאה לראשונה בקולו ויצא בהצהרה”.

“זריית חול בעיני הציבור”

ההצהרה שאליה מתכוונת מורביה היא הדברים שנשא השבוע (א’) ראש הממשלה בפתחה של ישיבת הממשלה. נתניהו התחייב להגיש אחרי תקופת החגים הצעה למה שהוא הגדיר “שיפור דרמטי במצבם של בעלי מוגבלויות בישראל”. הוא הודיע שגובש המתווה וכי הוא מתכוון לגבש יחד עם שר האוצר משה כחלון הקלות נוספות.

הבטיח להגדיל את התקציב. ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: אורי קריספין

“תוך ארבע שנים יגדל התקציב לנכים בארבעה מיליארד שקלים, מסגרת תקציבית שקבע שר האוצר”, אמר נתניהו. “המטרה של המהלך היא לדאוג לכך שהכנסתם של נכים, שהוכרו כמי שאינם מסוגלים לעבוד, לא תפחת מ-3,200 שקלים לחודש. כך נעלה את הנכים, שנמצאים היום במצוקה הגדולה ביותר, מעל לקו העוני”. בדבריו ציין כי הכנסתם של נכים קשים לא תפחת מ-4,000 שקלים לחודש. עוד הוסיף: “בכדי לעודד השתלבות נכים בעבודה, לא תקוזז קצבת נכה עובד עד שכר של 4,200 שקלים לחודש. מעל לסכום הזה הקצבה תקוזז בהדרגה”.

זו בשורה מבחינתכם?

“זו מניפולציה וזריית חול בעיני הציבור. זה שוב מחזור של מתווה שמחון, שמדבר על 4,000 שקלים לנכים שמוגדרים למעלה מ-90 אחוזים נכות רפואית ו-3,200 לנכות בינונית, ומאחר שכל השאר לא הוזכרו, אז הם נשארים ללא כלום. מדובר על 150 אלף איש. ראש הממשלה שוב חוזר על השטויות של פרופ’ שמחון, ובנוסף טוענים שאנחנו מקבלים הרבה כספים ושירותים מסביב. זה פשוט לא נכון, כל השירותים תלויים בלשכות הרווחה העירוניות, שגם הן קורסות. אז מגיע אותו נכה עם נייר שעליו כתוב שמגיע לו פעם בשנה טיפול שיניים, אבל אומרים לו שאין תקציב. עם הנייר הזה הוא בטוח לא יוכל ללעוס את הקשה של הלחם. זה אותו הדבר לגבי המשקפיים, הקריטריונים הלא ברורים של סיוע בשכר דירה או בעבודות בבית. אז על אילו הטבות מדברים כאן? חלק מהציבור בטוח שכבר קיבלנו את הכסף, ואז שואלים אותנו על מה המהומה; אחרים בטוחים שהכול כבר סגור, והחל מינואר הדברים יראו אחרת. בפועל, אין כלום כי לא היה כלום. הפעם נתניהו אפילו לא נתן תאריך ביצוע. בחלק מהתוספות מדובר בפעימות שבאות לידי ביטוי בתוספת של 300 שקלים פעם בשנה. עושים צחוק מעבודה, מזלזלים באזרחי המדינה ועושים סלקציה והפרדה בין הנכים”.

ניסו ונעמי מורביה. צילום: אורי קריספין

כלומר?
"עושים הפרדה בין הנכים שמוגדרים קשה לכאלה שלא, כשבפועל אין דבר כזה. מי שקיבל 90 אחוזי נכות רפואית לא בהכרח מתקשה יותר או זקוק יותר מנכה שהוכר בפחות אחוזים. מי שהוכר ב-89 אחוזי נכות נפל בסך הכול על חישוב מתמטי של רופא שאולי הוא אפילו לא כזה גאון במתמטיקה. אז כ-50 אלף נכים יקבלו את התוספת, ושאר ה-200 אלף ימשיכו לדשדש ולא יקבלו שקל תוספת. אנחנו לא נותיר פצועים בשדה הקרב, זה לא צודק ולא אנושי”.

“אין לנו שום אמצעי לחץ אחר”

בעניין הזה מורביה עצמה יכולה להיות רגועה, אחוזי הנכות שלה מספיקים, והיא זכאית לכל התוספות וההטבות, אבל היא לא עושה את זה בשביל עצמה. “אני יכולה לשבת בשקט, כי אני את שלי מקבלת, אבל אני נלחמת בשביל כל השאר, כי זה לא הוגן. אני נלחמת בהתנהלות הממשלה שמפקירה את התושבים החלשים שלה ונותנת להם למות בשקט. אני נלחמת בשביל הנכדים שלי, שאולי תהיה להם מדינה יותר טובה לחיות בה”, היא אומרת.

חוסמים את התנועה בתל אביב. צילום: דודו בכר

מה את עונה לאלה שאומרים שאין כסף, שביטוח לאומי גם ככה בקשיים?
“שזה לא שאין כסף, אין חמלה והבנה. כסף יש מספיק, צריך רק לעשות סדר עדיפויות. וכן, הנכים בחברה הישראלית חשובים לא פחות משום דבר אחר. לא מדובר בבעיית תקציב, אני בעצמי ראיתי לאן הלכו 18 מיליארד שקלים עודפי תקציב. מדובר בגזענות, אטימות ושיקולים לא ענייניים”.

למה בחרתם למחות דווקא בדרך של חסימת כבישים ולעורר את זעמם של הנהגים?
“אם הייתי חברת חשמל, הייתי מורידה את השאלטר. אם הייתי רשות שדות התעופה, הייתי משביתה את נתב”ג. אבל אני לא. כל מה שיש לנו זה את הגוף שלנו ואת הכיסאות שלנו, ובזה אנחנו משתמשים, אין לנו שום אמצעי לחץ אחר. ועובדה, ברגע שהגברנו את הקצב, דברים מתחילים לזוז. עד עכשיו מסמסו ושיחקו במלחמת קרדיטים. ראש הממשלה ושר האוצר עושים הורדת ידיים על הגב השבור שלנו, כשבינתיים החגים בפתח, והנכים יצטרכו שוב להיעזר בעמותות וגמ”חים ולחיות חיי עוני, עולב והשפלה. די, מספיק”.

מורביה וניסקורן השבוע

ביום שלישי השבוע התקיימה פגישה של ראשי הארגונים ומובילי מאבק הנכים עם יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן, אשר הגיעו להסכמות על קידום מתווה משותף להעלאת קצבאות הנכות. מורביה אמרה לאחר הפגישה: "ברצוני לברך את יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן על כי נענה לקריאתנו לעזרה והחליט להניף את הדגל החברתי גבוה על בניין ההסתדרות. היחלצותו לעזרתנו איננה דבר מובן מאליו בשעה שבכנסת ישראל בחודשים האחרונים גררו רגליים. כמו כן, ברצוני להודות לח"כ דוד ביטן, יושב ראש הקואליציה, אשר הפתיע אותנו והצטרף באמצע הישיבה, הודיע שהוא תומך במאבקנו ויעזור ככל יכולתו בזירוז הליכי החקיקה".

עמדתם בפקק בגלל הפגנת הנכים?נעמי מורביה מאשקלון שמובילה את המחאה וחוסמת כעת את כביש מספר 1, מסבירה מה הדרישות של המפגינים. ראיון מלא איתה, תוכלו לקרוא בסוף השבוע הזה בעיתון ובאתר של כאן דרום אשקלון:מטה מאבק הנכים נכה, לא חצי בן אדם

Geplaatst door ‎כאן דרום אשקלון‎ op donderdag 7 september 2017

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר