שטרות כסף. צילום ארכיון: דוברות המשטרה
שטרות כסף. צילום ארכיון: דוברות המשטרה

עוקץ ב-7 מיליון ש"ח: כך הצליחה כנופיה מאשקלון ואשדוד להונות אזרחים תמימים

חברי הכנופיה שרובם מאשקלון ואשדוד, הגיעו לאנשים חלשים, שמתקשים בעברית ושכנעו אותם להעביר להם כספים ולקחת הלוואות בשמם ובתמורה הם ירוויחו מאות אלפי שקלים ואת ההלוואות הם יימחקו להם. אנשים רבים העבירו להם כספים וקנו עבורם רכבים ונכסים שונים, עד שנותרו חסרי כל ועם חובות כבדים

פורסם בתאריך: 27.8.23 01:36

     

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד ויצ'סלב גל בייסרון (41) מאשדוד, רונן בז'נוב (29) מדימונה, רפאל בדלוב (29) מאשקלון, שי גבריאלוב (25) מבאר שבע, איליה בדלוב (27) ואירקלי (איציק) יעקובשוילי (42) מאשדוד, זאת לאחר שבאמצעות מצג שווא קיבלו במרמה כ-7 מיליון ש"ח מ-13 מתלוננים שונים, שנשארו חסרי כל.

מכתב האישום שהגיש עו"ד דניאל גלעד, עולה כי חברי הכנופיה הצליחו לשכנע את הקורבנות כי אם ירכשו עבורם מה שיבקשו או יקחו עבורם הלוואות הם יקבלו תמורה גבוהה בהרבה ממה שנתנו. הם טענו בפני הקורבנות כי באמצעות קשר שיש להם עם עובד מהבנק, ההלוואות ימחקו.

הקורבנות שהאמינו כי יקבלו תשלום גבוה, וכי הם לא ידרשו להחזיר את הכספים לבנק, ביצעו רכישות רבות לטובת חברי הכנופיה תוך שהם מרמים את הספקים השונים ונותני האשראי כי מדובר בעסקאות לגיטימיות, ולצורך זה אף הקימו הלוואות על שמם, העבירו כספים רבים לחשבונות בנק שונים בהוראת הכנופיה, קנו עבורם רכבים, ונתנו להם כספים במזומן. בסך הכל קיבלו הנאשמים בדרך זו כ- 7,075,000 ש"ח. הקורבנות התמימים שהאמינו שהחובות שלהם יימחקו, נותרו חסרי כל ועם חובות כבדים לבנקים.

כך לדוגמה, באחד מהמקרים בייסרון ובז'נוב קיבלו במרמה כ-2.75 מיליון ש"ח מאדם שבעת שהותו במעצר עם בייסרון, הבטיח לו האחרון כי בעבור רכישות שיבצע בעבורו יקבל רווח של עשרות אחוזים ורכב חדש. בהתאם להבטחות, רכש הקורבן בעבור הנאשמים מכוניות ורכוש, העביר להם כספים במזומן ואת חסכונותיו. לאחר פרק זמן בו לא קיבל לידיו כספים החל להתעורר חשדו והוא ביקש לשתף את בנו וחששותיו, אלא שאז החל בז'נוב לאיים עליו כי במידה ויעשה כך יפגע בבנו.

במקרה אחר, הגיעו בני זוג לעבוד בעבור רפאל, זאת לאחר שהובהר להם על ידי חבר משותף כי במסגרת עבודתם הם ידרשו לרכוש מוצרים בעבור הכנופיה ובתמורה יקבלו את הכסף בחזרה עם רווח של מאות אלפי שקלים. לאור האמור העבירו בני הזוג את פרטיהם האישיים כולל קודים לגישה לחשבונות הבנק לנאשמים ואף רכשו בעבורם מכוניות וכו'. בנוסף, במהלך העבודה ולמרות התנגדותה של בת הזוג, משך רפאל כ-38,000 ש"ח ששולמו לבני הזוג לצורכי טיפול בבנם הנכה. בסך הכל העבירו בני הזוג כ-1.2 מיליון ש"ח לנאשמים.

כסף מזומן שנתפס בפשיטה. צילום: דוברות המשטרה

כסף מזומן. צילום ארכיון: דוברות המשטרה

במקרה אחר הוצע לאדם המוכר כבעל נכות נפשית לעבוד עם בייסרון, תוך שהוא מציין שבתמורה לביצוע רכישות על חשבונו, יקבל החזרים ובנוסף יקבל לאחר חודש וחצי 200,000 ש"ח, בייסרון ביקש מאותו אדם שלא יספר על הסדר לאף אחד. בנוסף, מספר ימים אחרי הגיע בייסרון לביתו של אותו אדם והציג בפני אמו מצג שווא לפיו הוא עובד בנק ישראל ובמידה והיא תעביר כספים מחשבונה לחשבון בנה הוא יוכל להשיג רווח גבוה יותר, לאור האמור העבירה האם כחצי מיליון ש"ח. בתקופה שלאחר ביצעו האם ובנה רכישות בעבור בייסרון בסכום של כמיליון ש"ח.

בחלק מהמקרים שכנעו הנאשמים את האנשים להמליץ לחבריהם להצטרף לאותו מעגל על מנת שגם הם "ירוויחו"; במקרה אחר הבטיחו למשפחתו של אסיר שישב עם בייסרון ובז'נוב בכלא כי הם ידאגו לו לעו"ד ולשחרור מוקדם וזאת בתמורה לכך שיעבירו להם כסף וירכשו עבורם מספר רכבים, בנוסף, שכנעו את בני משפחתו של האסיר כי בעבור תשלום לערבים עליהם למכור את דירתם ולהעביר את הכספים לרפאל ויעקובשוילי. במקביל ניסו הנאשמים לרכוש רכב נוסף ולמכור דירה נוספת שבבעלותם אך עסקת הדירה לא הסתיימה בשל גילוי המרמה; במקרה אחר פנו הנאשמים לאדם שהיה במעצר בית והבטיחו לסייע לו בתמורה לכך רכש אותו אדם בעבור הנאשמים רכב ורכוש וכן העביר להם כספים בסכום העולה על חצי מיליון ש"ח ועוד.

בבקשת המעצר שהוגשה במקביל ציין עו"ד גלעד כי: "המשיבים במשך תקופה ממושכת, רימו קורבנות שונים, בהם עולים חדשים, אנשים המתקשים לדבר בשפה העברית, ואף נכים נפשית. המשיבים 'רוקנו' את המתלוננים לחלוטין, והשאירו אותם חסרי כל ממש, וניתן ללמוד מכך על חוסר מצפונם, שעה שמההקלטות עולה כי המתלוננים מתחננים אל המשיבים, שיביאו להם ולו תשלום פעוט לצורך אוכל או נסיעה באוטובוס, והמשיבים לא שועים לזעקותיהם, וממשיכים לרמות קורבן אחרי קורבן".

היכל המשפט המחוזי בבאר שבע. צילום: אלירם משה

היכל המשפט המחוזי בבאר שבע. צילום: אלירם משה

לכלל הנאשמים יוחסה עבירה של קבלת דבר במרמה; לבייסרון ולבזנוב יוחסו גם עבירות של זיוף מסמך שימוש במסמך מזויף, סחיטה באיומים, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושימוש ברכיב חיוני של אמצעי תשלום בכוונה להונות בנסיבות מחמירות; לרפאל בדלוב יוחסו גם עבירות של ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ושימוש ברכיב חיוני של אמצעי תשלום בכוונה להונות בנסיבות מחמירות.

בנוסף, לאור העובדה כי הנאשמים פעלו על מנת להסוות את הנהנים העיקריים מהרכישות ומהכספים שהועברו להם על ידי המרומים יוחסו לכלל הנאשמים עבירות של איסור הלבנת הון ופעולה ברכוש אסור. כמו כן, לאור העובדה כי בייסרון ורפאל דרשו מאחד מהאסירים אותם רימו כי ישקר לעובדי הכלא כי הפסיד את הכסף בהימורים יוחסה לשניים גם עבירה של הדחה בחקירה.

התיק נחקר על ידי מחלק הונאה דרום של משטרת ישראל.

עו"ד יפעת שוורץ סיל. צילום: ניר סלקמן

עו"ד יפעת שוורץ סיל. צילום: ניר סלקמן

עו"ד יפעת סיל, המייצגת את ויצ'סלב גל בייסרון, מסרה בתגובה: "הנאשם טוען כי פעל בצורה חוקית בלבד וכופר במעשים המיוחסים לו בכתב האישום".


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר