זירת ההתנקשות בשלום שלמה

רצח שלום שלמה: "אנחנו בפתחה של מלחמת עולם"

במשטרה מעריכים כי המראות של כלי רכב עולים באש, יריות, ושאר צורות ניסיונות החיסול במסגרת מלחמות ארגוני הפשיעה ישובו. זאת במיוחד לאחר חיסולו של שלום שלמה ביום שישי שעבר. תושב אשקלון נעצר ביום ראשון בחשד למעורבות בחיסול

פורסם בתאריך: 25.9.15 10:19

     

בעקבות חיסולו של שלום שלמה, אחיו של ראש ארגון הפשיעה בני שלמה, העריך השבוע קצין משטרה כי “אנחנו בפתחה של מלחמת עולם ואנחנו שוב נראה רכבים עולים באש באשקלון. לא ירחק היום ונראה גם פגיעה או ניסיון פגיעה בשלום דומרני”. החיסול של שלום שלמה נחשב לחיסול “איכותי” במסגרת המלחמה בין ארגוני הפשיעה של שלום דומרני ושל בני שלמה. כבר כמה שנים ששני הארגונים הללו מקיזים זה את דמו של זה.

שלום שלמה. צילום: אתר פוסטה

ביום שישי בלילה, בשעה אחת לפנות בוקר בקירוב, התקבל דיווח ראשוני על שני אנשים ירויים ליד בית במושב תלמים הסמוך לקרית גת. כוחות מגן דוד אדום שהגיעו למקום קבעו במקום את מותו של שלום שלמה, בן 38, ואילו אדם נוסף שהיה איתו ברכב נפצע קל והובהל לבית החולים ברזילי. הפצוע אובחן עם פצע ירי בכתף ורסיסים בגבו, ולאחר טיפול הוא שוחרר. כוחות גדולים של משטרת מרחב לכיש בפיקודו של מפקד משטרת מרחב לכיש נצ”מ אלי כזרי הגיעו לזירה, ביצעו סריקות והחלו בבדיקת נסיבות האירוע. במשטרה הבינו מיד במה מדובר וכי הסכסוך בין ארגוני הפשיעה שוב גובה נפשות. החקירה הועברה לאחריות יחידת לה”ב 433.

הרגיש בטוח בקניון

בחודשים האחרונים נהג שלום דומרני לקיים את הפגישות שלו עם אנשיו בבית קפה בקניון חוצות באשקלון. “הוא הרגיש בטוח בקניון כי יש שם מאבטחים שבודקים את כל מי שנכנס וגם בית הקפה הזה הוא יחסית פנימי”, אמר השבוע גורם ביטחוני בעיר.

שלום דומראני. צילום: מוטי קמחי

יום לפני החיסול של שלום שלמה, ביום חמישי בצהריים, עדיין התהלך דומרני באופן חופשי ונצפה נפגש עם אנשיו בקפה ומשוחח עמם. במשטרה סבורים כי ככל הנראה בזמן הקרוב לא נראה את המחזה הזה. “עכשיו שלום וכל החיילים שלו בורחים לחורים שלהם. הם מסתתרים ויודעים שיחפשו יחפש לנקום”, אומר קצין אחר ממרחב לכיש, “הפעם אין כבר כבוד לכלום. אבל ממה שאני מכיר הפגיעה  תיעשה בצורה מסודרת ומחושבת. עדיין, ויעשו הכל כדי לפגוע בדומרני”.

מרכז העצבים

רק באחרונה עבר שלום שלמה להתגורר במושב תלמים, מושב בעל אופי דתי. האחים בני ושלום שלמה נולדו אמנם במושב חלץ, אך בגיל צעיר עברו עם אמם להתגורר בעיר רחובות, שם הכירו ושם התרועעו עם בני משפחת הפשע המקומית – לביא. עם הזמן אף נוצר סכסוך מר ביניהם. שלום, האח הבכור במשפחה, נעצר כמה פעמים. בשנת 2010 הוא נעצר בחשד שניסה לחסל את חיים לביא באמצעות מטען חבלה וכי חודש וחצי לאחר מכן הוא ניסה, על פי החשד, לחסל את אסף לביא בנשק חם. אך שלום תמיד שוחרר לביתו ולא הוגש נגדו כתב אישום. בו בזמן, הוא גם החזיק וניהל נגרייה בצומת ביל”ו.

בני שלמה

אחיו בני, שחזר בינתיים למושב חלץ, ביסס את מעמדו בארגונו של שלום דומרני והיה אחד האנשים הקרובים אליו ובמשטרה אומרים כי הוא היה אמון על הכספים של ארגון הפשיעה. בהמשך חזר גם האח שלמה והתערה בנעשה במושב חלץ. אלא שבשנת 2011 החל קרע בין בני שלמה לבין פטרונו שלום דומרני, ויחד עם אחיו הוא הקים ארגון פשיעה מתחרה לארגון של דומרני שאף החל לגרום להעברת משאבים, כגון ברזל וכריית חול, מהארגון של דומרני לארגונו. במשטרה מגדירים את בני כ”המוח” ואת אחיו שלום כ”הכוח” בארגון. “כך הם השלימו אחד את השני”, מספר קצין משטרה.

מושב חלץ הפך להיות מרכז העצבים של ארגון משפחת שלמה. חיילים שחצו את הקווים מהארגון של דומרני וחיילים נוספים בארגון עברו להתגורר במושב. חלקם עברו לשם בגפם והותירו את משפחתם במקום מגוריהם. כך הוקמו כמה בתים במושב. “הם הקימו שם ‘מועצת חכמים’”, אומר גורם המקורב לארגון של בני שלמה, “הם יושבים שם ודנים בכל מיני עניינים, ובני שלמה רוצה אותם לידו כדי שלא יצטרך לצאת מהמושב. כל האזור שם מרושת במצלמות ובמאבטחים”. המושב אף יזם בנייה של שער בכניסה למושב, מה שהוסיף לאבטחת בני משפחת שלמה והחיילים שלהם.

בנובמבר 2012 התרחש אחד האירועים שהיווה שיא במאבק בין משפחת שלמה למשפחת לביא מרחובות. מטען חבלה הוטמן ברכב בגן יבנה, וכשזה התפוצץ, הוא הרג את נהג הרכב גל נועם, צעיר בן 20, אחיינם של בני משפחת לביא. במשטרה סברו כי היעד היה אחיו הגדול ולא הוא, אבל זה הספיק בשביל להעמיק את הקרע בין הארגונים. שלום שלמה אף נעצר בחשד לרצח אך בהמשך שוחרר.

איחוד כוחות

על פי מידע מודיעיני שנמצא בידי המשטרה, שלום דומרני, שככל הנראה הבין כי כוחו העולה של החייל שלו לשעבר עלול לפגוע בו, איחד כוחות יחד עם משפחת לביא מרחובות, וכך יצא לפועל ניסיון החיסול שהפך את בני שלמה ליעד ידוע ומרכזי. ביולי 2013 יצא בני שלמה מביתו במושב חלץ במכונית סקודה חסינת כדורים. הוא לא ידע כי בצומת גבעתי ממתין לו מארב משותף של אנשי דומרני ואנשי משפחת לביא. אחד מהאורבים, צעיר בן 22 נטול עבר פלילי, המתין במארב כשהוא רעול פנים, עוטה כפפות ומצויד ברובה M4. אדם נוסף המתין כשהוא רכוב על קטנוע גנוב במרחק של כמה עשרות מטרים ממנו. בהמשך המתין להם רכב מילוט מסוג מאזדה בבעלות דודו של אסף לביא, בן למשפחת הפשע מרחובות.

המחסלים, שידעו כי הרכב של שלמה משוריין, כיוונו את הירי לעבר עקב האכילס של הרכב – השמשה הקדמית. בזמן שמכונית הסקודה של שלמה עמדה ברמזור, זינק הצעיר החמוש וירה 25 כדורים, שחלקם פגעו בשמשה הקדמית ופצעו את בני שלמה ואת שני יושבי הרכב. ואז, באמצעות הקטנוע הם ברחו לרכב המילוט. שני שוטרים מיחידת הפרשים החלו במרדף אחרי חוליית הירי אולם הם איבדו אותם. כעבור כמה ימים הם נלכדו. בני שלמה הפצוע שנהג ברכב החל בנסיעה פרועה לבית החולים ברזילי, שם טופל יחד עם שאר יושבי הרכב – גילי שאלתיאל ודניס וטקביץ’.

הרכב של בני שלמה לאחר ניסיון חיסול. צילום: משה ניסימפור

עם מעצרם של חברי הכנופיה, הבינו במשטרה את עומק היריבות בין הארגונים ואת המעמד שביססו האחים שלמה והארגון שהם עמדו בראשו. אלא שהאירוע היה תחילתו של גל חיסולים הדדיים. זה המשיך עם הנחת המטען ברכבו של העבריין אבי ביטון, מהאנשים הקרובים לדומרני. המטען הרג את ג’קי בניטה ופצע קשה את ביטון. בהמשך הונח מטען נוסף, והפעם ברכבו של דרור דמארי שנפצע קשה. בשלב מאוחר יותר, חשפה המשטרה ניסיון לחסל את העבריין צ’יקו דהן – יד ימינו של שלום דומרני ומי שנחשב למספר 2 בארגון הפשיעה. המשטרה חשפה ציוד מעקב שניטר את צעדיו של דהן והיה אמור לספק מידע מודיעיני לגביו. פגיעה בדהן היתה עלולה להיחשב פגיעה קשה בארגון של דומרני. זמן קצר לאחר מכן נעצר דומרני בחשד לסחיטה של “הרנטגן”, הרב יעקב איפרגן.

החיסול וניסיונות החיסול הביאו להתמגנות יתר של ביטון ודהן, שכפי שחשפנו ב”כאן דרום”, השניים המתגוררים בפנטהאוזים ברחוב ביכורי ענבים בשכונת ברנע חששו מחיסול דרך הגג ונעלו את עליות הגג בבניין, ולמעשה נעלו את הקומה כולה. דיווחים שהגיעו למשטרה הביאו את מפקד תחנת אשקלון סנ”צ שמעון פורטל להסיר את כל החסמים במקום. במהלך הפעילות המשטרתית נעצר דהן לאחר שביצע שוב נעילה של הקומה.

ניסיון הנקמה לא איחר להגיע אך הוא לא היה מוצלח. מטען חבלה הונח בכניסה למושב חלץ, בהמתנה לרכבו של בני שלמה. שלמה עבר עם רכב אחר, ורק לאחר מכן המטען התפוצץ ולא פגע בשלמה. זמן קצר לאחר מכן, נכלא בני שלמה בחשד לסחיטה של שותפו לעסקים יצחק סימוני.

זירת הירי ברחוב ביכורי ענבים. צילום: גל חזיזה

בדצמבר 2014 שוב אירע ניסיון חיסול באשקלון. היעד שוב היה אבי ביטון, ששהה בביתו ברחוב ביכורי ענבים. כמה יריות נורו לעברו וכלל לא פגעו בו.

בניית מכונית תופת

בתחילת השנה שוחררו מהכלא שלום דומרני ובני שלמה, ובמשטרה נדרכו לקראת השחרור. אך מה שהם ראו אז, הם לא ראו מעולם – מכונית תופת אמיתית שנועדה לחסל את האחים בני ושלום שלמה. ימ”ר לכיש עצרו את שי בן אמו, אחד האנשים הנאמנים לשלום דומרני, ואת ערן זיו והם הואשמו בבניית מכונית התופת. השניים נעצרו בחודש מרץ, כאשר נסעו בשני כלי רכב – אחד אחרי השני, בקרית גת. במכונית הראשונה נהג בן אמו ש”פתח ציר” עבור מכונית התופת שבה נסע זיו מאחוריו, מכונית מאזדה גנובה. הם החנו את הרכב סמוך לבית כנסת בעיר, ובהמשך אמור היה הרכב להתפוצץ סמוך לרכב שבו ינהגו האחים שלמה. השוטרים, שעצרו את השניים, פתחו את המכונית ובתוכה, כך על פי כתב האישום, מצאו מכל פלסטיק גדול המכיל בנזין, מכל מתכת 12 קילו המכיל גז בישול, ארבעה מכלי מתכת המכילים גז פרופן, 11 גרביים שבכל אחת מהם הוכנסו כ־500 ברגים ואומים וארבעה שקי חול. במשטרה מקווים כי בדומה למקרה של מכונית התופת, הם יצליחו לזהות את ניסיונות הפגיעה קודם התרחשותם ולא בדיעבד, כמו בחיסול של שלום שלמה. “אנחנו נשב להם על הזנב, על כל תזוזה שלהם”, אומר קצין משטרה.

הציוד שנמצא במכונית התופת שיועדה לחיסול בני שלמה. צילום: דוברות המשטרה

בתוך כך, ביום ראשון עצרה המשטרה את ירין גרנובסקי, תושב אשקלון בן 12, בחשד לרצח של שלמה. גרנובסקי טען לאליבי, אך בידי המשטרה מידע מודיעיני הקושר אותו לרצח. גרנובסקי הוא בעל עבר פלילי, ובעברו הורשע שלוש פעמים, בעיקר בתיקי רכוש. ההרשעה האחרונה היתה לפני כשנה, אז הורשע בהחזקת סכין ונידון לשישה חודשי מאסר על תנאי. ביום שני הוא הובא בפני השופט מנחם מזרחי בבית משפט השלום בראשון לציון, שם הוארך מעצרו בארבעה ימים.

עו"ד חן בן חיים, המייצגת את גרנובסקי, מסרה בתגובה: "אנחנו מכחישים מכל וכל את החשדות, למרשי אין יד ורגל ומדובר במעצר ראווה. הדברים יתבררו בהמשך. הראיה היא שהמעצר הוארך במספר ימים בודדים ולא כפי שדרשה המשטרה".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר