האוטובוסים של חוף אשקלון. צילום: אלירם משה

סופי: מנהל מחלקת התחבורה לשעבר בחוף אשקלון הולך לכלא

דניאל טרם הודה שהפקיד לחשבונו הפרטי צ'ק שקיבל מחברת הסעות. ביתו קיבלה משכורות מחברת ההסעות במשך שנים למרות שמעולם לא עבדה בה באמת. בעוד שבועיים יכנס בשערי בית הכלא

פורסם בתאריך: 26.10.17 11:51

בית המשפט העליון דחה את בקשתו של דניאל טרם, תושב כוכב מיכאל ומנהלה לשעבר של מחלקת התחבורה במועצה האזורית חוף אשקלון להגיש ערעור על גזר דינו וקבע שטרם יחל לרצות את עונש המאסר שלו כבר בעוד שלושה שבועות.

כאן הכל התחיל. מחלקת תחבורה במועצה האזורית חוף אשקלון. צילום: אלירם משה

הפרשה התפוצצה בשנת 2010 כאשר במועצה האזורית חוף אשקלון נתקבלה תלונה מאברהם באבא ז"ל, בעל חברת ההסעות 'אפיקי אשקלון' על כך שהמועצה לא שילמה לו צ'ק בגובה 44,000 שקלים בעבור שירותי הסעות שנתן למועצה בשנים עברו. בירור שנערך במועצה גילה כי שש שנים מוקדם יותר, ביקש טרם מגזבר המועצה דאז, להוציא צ'ק על חלק מהחוב של המועצה לבאבא מבלי שירשם עליו שם המוטב. הצ'ק הוכן כמו שטרם ביקש ונמסר לבאבא. אלא שבאבא, מסר את הצ'ק לטרם שהפקיד אותו בחשבונו הפרטי.

משום מה באבא פנה למועצה והתלונן על שלא קיבל את התשלום. במועצה החלו לשבור את הראש וניסו לאתר את החוב שמבחינתם שולם. במועצה הוציאו מהארכיון את פנקסי הצ'קים, שש שנים אחורה וגילו כי הצ'ק שנמסר באותם ימים לבאבא הופקד משום מה בחשבונו של טרם. הבכיר במועצה הבין שדבר המעילה הולך להתגלות. חודש לאחר תלונתו של באבא מיהרה בתו של טרם להעביר לבאבא צ'ק על סך 45,000 שקלים. באבא פנה למועצה בשנית, מסר להם שקיבל את התשלום, שהכל בסדר וביקש לבטל את התלונה. אלא שבמועצה האזורית הבינו את התרמית הגדולה והחלו לטפל בה במסגרת רשויות החוק.

טרם כאמור שימש במשך שנים בתפקיד הבכיר כמנהל מחלקת התחבורה במועצה והיה אחראי בין היתר על קבלני ההסעות שעבדו על המועצה, להגשת החשבוניות שלהם ולחלוקת העבודה בין הקבלנים. מטבע הדברים בהחלטותיו יכול היה להטיב עם באבא ולהעדיפו על פני קבלנים אחרים.

עו"ד שלום בן שבת

חקירת מערכת היחסים בין טרם לבאבא גילתה כי האחרון שילם לביתו של טרם, זו שדאגה להעביר לו את הצ'ק האמור, משכורות ב-33 הזדמנויות בסך 102,000 שקלים למרות שלא עבדה מעולם בחברת ההסעות. הפרקליטות ייחסה לטרם עבירת לקיחת שוחד ועבירה של הפרת אמונים.

המשפט החל. בתחילת 2013 טרם הודה במסגרת עסקת טיעון שבמסגרתה בוטל כתב האישום נגד ביתו. על באבא עצמו נגזרו 6 חודשי עבודות שירות. לאר ההודאה וההרשעה החלו הטיעונים לעונש. הפרקליטות ביקשה לקבוע לטרם עונש מאסר בפועל של כמה שנים וקנס בגובה של יותר מחצי מיליון שקלים. טרם ופרקליטיו טענו כי עונש של כמה חודשי עבודות שירות וקנס מקסימלי של עד 150,000 ₪ יספיקו לו. הטיעונים לעונש נמשכו שנה וחצי.

 

לבסוף גזר בית המשפט על טרם חצי שנת עבודות שירות ו-300,000 שקלים קנס. מבחינתו של טרם היה זה גזר דין סביר. אלא שחודשיים לאחר מכן ערערה הפרקליטות על קולת העונש ודרשה "עונש מאסר בפועל משמעותי".

המועצה אזורית חוף אשקלון. צילום: אלירם משה

"מדובר בשתי עבירות שוחד בהן הורשע המשיב ואולם, אחת העבירות מתייחסת לסדרה ארוכה של לקיחות שוחד, ובמהלך שנתיים ועשרה חודשים, ב – 33 הזדמנויות, מקבל המשיב שוחד, באופן מתוחכם, כך שהשוחד מועבר לבתו, לצד מצג כוזב לפיו מדובר במשכורת לבת, אשר כלל לא עבדה בפועל בחברת ההסעות. מדובר בסדרה ארוכה של מעשי שחיתות במסגרתם מתקבל שוחד על ידי עובד ציבור, שוב ושוב על בסיס שניתן להגדירו כקבוע" כתבו שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע בהחלטתם "עובד הציבור מבצע את העבירות במשך שנים, כשהוא מודע לכך שהשוחד ניתן לו בכדי להטותו למשוא פנים, לאור תפקידו במועצה ויכולתו להשפיע על אספקת עבודה לחברת ההסעות, כמו גם על הקשרים ומערכות היחסים שבין המועצה לחברת ההסעות. האמור איננו בבחינת מסקנה, אלא הוא חלק מהמפורט בעובדות כתב האישום בהן הודה המשיב. מחד, מדובר בכתב אישום הכולל שתי עבירות שוחד "בלבד", לצד עבירה אחת "בלבד" של הפרת אמונים, אך בחינת נסיבות ביצוע העבירות מעלה תמונה של ביצוע שיטתי ומתמשך, בפרק זמן ארוך, של עבירות אשר בבסיסן שחיתות ובצע כסף…"

בית המשפט קיבלת את ערעור המדינה וגזר על טרם 9 חודשי מאסר בפועל מבלי להגדיל את סכום הקנס. פרקליטיו של המורשע, עו"ד רועי אטיאס ועו"ד שלום בן שבת הגישו בקשה למתן רשות לערער, אלא שבית המשפט לאחר שדן בנסיבות והטיעונים של הצדדים לבקשה לדון בתיק ב'גלגול שלישי' דחה לבסוף את הבקשה וביטל את עיכוב ביצוע העונש.

טרם, כך קבע בית המשפט, יתייצב כבר בעוד שלושה שבועות בבית הסוהר 'דקל' ויחל לרצות את תקופת מאסרו.

פרקליטו של טרם, עו"ד רועי אטיאס מסר: "אני לא חושב שניתן להגדיר טוב יותר, את הביטוי עינוי דין ועוות דין, מכפי שנעשה לטרם. עברו למעלה מ 11 שנים מזמן ביצוע העבירות . אמנם נכון האדם טעה. אבל מאז ועד היום, הוא איבד את עבודתו וזכויותיו, איבד את כבודו וגם את בריאותו הפיזית. פלא שאדם נשאר שפוי, כאשר המערכת גוררת את ההליך למעלה מ 10 שנים, בזמן שהנאשם מודה מיד במעשים ומביע חרטה. בין לבין הוא החזיר יותר מכפול מהסכום שלקח. המדינה מלכתחילה הסכימה לעונש שינוע בין עבודות שירות למאסר קצר, ואכן השופט שדן אותו בשלום גזר עליו עבודות שירות עם קנסות גבוהים ביותר, תוך שהוא ער לעשייה הרבה של טרם במהלך השנים. אבל המדינה נלחמה עד בית המשפט העליון, שגם יכנס לבית הסוהר, בבחינת יקוב הדין את ההר, ללא שום רחמים. מבלי קשר למעשים, לי אישית כואב, שהשיטה כל כך מסורבלת ואכזרית. הוא יכל לסיים את הפרשה לפני עשור שנים, וכבר להיות אדם חדש . הטעות הכי גדולה שלו הייתה, שהוא האמין במערכת הצדק".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר