צילום: יאיר הרוש

חוף אשקלון: כנס סיום לתכנית 'התייעלות אנרגטית'

יום שיא חינוכי בנושא התייעלות אנרגטית התקיים הבוקר (א') במתנ"ס המועצה האזורית חוף אשקלון. במפגש המרגש הציגו תלמידי המנהיגות הירוקה משישה בי"ס במועצה את תוצרי התהליך שלמדו ואת מעורבותם בקהילה להעלאת מודעות לצריכת אנרגיה נבונה. במהלך המפגש יצרו התלמידים שלט גדול, עסקו בפעילות סביבתית חווייתית וקיבלו תעודות. גב' מרלין סבן, מ"מ מנהלת אגף לאיכות הסביבה במועצה: "בעזרת תלמידי המנהיגות הירוקה הצלחנו להוביל לשינוי תודעתי בביה"ס ובקהילה"

פורסם בתאריך: 27.5.18 15:58

בחודשים האחרונים התקיימו בשישה בתי ספר יסודיים במועצה (באר גנים, ניצן, שדות סילבר, ניצני קטיף, מורשה וחופים) פעילויות בנושא הפחתת זיהום האוויר. מדובר בתכנית להתייעלות אנרגטית בחסות המשרד להגנת הסביבה אשר יושמה על ידי האגף לאיכות הסביבה במועצה ואגף החינוך באמצעות חברת "צעד ירוק". התכנית התמקדה בין היתר בצמצום צריכת החשמל ובצמצום הנסיעות ברכב פרטי.

110 תלמידי מנהיגות ירוקה מכיתות ג'-ו' משישה ביה"ס יסודיים תכננו והוציאה לפועל "קמפיין ירוק" לאורך שבוע שלם, כשבמרכזו הרעיון להעביר את המסר להתייעלות וחיסכון באנרגיה. התלמידים העבירו מצגות בכיתות, הכינו כרזות, קיימו הפסקות פעילות ו(בנושא מיחזור, גזי חממה ועוד). בין הפעילויות שהיו בביה"ס: "כיתה בחושך"- לימוד שעה שלמה ללא חשמל וללא מזגן: "שביל הזהב"- יצירת שביל בתוך ביה"ס שלאורכו מונחים בגדים אבודים (שילדים איבדו בביה"ס). חלק מהתלמידים זיהה את הפריטים שלהם והמסר היה שיש להימנע מרכישה מיותרת של בגדים.

כנס התייעלות אנרגטית. צילום: יאיר הרוש

בנוסף, תלמידי המנהיגות הירוקה כתבו למנהלי בתי הספר שלהם המלצות לייעול ולחיסכון בחשמל (כמו הצעות לשימוש בנורות חסכוניות מסוג לד או העדפת אור טבעי במבואה מסוימת ועוד). במקביל, ביצעו התלמידים פעולות חקר על מנת לכמת את מידת ההשפעה של פעולותיהם על הפחתת זיהום האוויר. קבוצות המנהיגות יצאו מחוץ לכותלי בית הספר והעבירו את המידע החשוב אל הקהילות מסביבן כולל בגני הילדים. בכנס היום הציגו תלמידי ביה"ס את תוצרי התהליך, הכינו מצגות והמחישו בעזרת שירים וסרטונים את הפעילות הירוקה.

 

"שמחתי לקחת חלק בתהליך מול התלמידים ולוות את קבוצות המנהיגות של חוף אשקלון" מסרה רכזת התכנית מטעם חברת צעד ירוק, ענבר לבל "היה מרגש לראות את החשיבה המקורית ומחוץ לקופסה של התלמידים והמורות. כשאני הייתי בגילם חינוך סביבתי לא נלמד בביה"ס וכיום הקבוצות האלה הן חלוצות ומשפיעות".

כנס התייעלות אנרגטית. צילום: יאיר הרוש

"התכנית הזו ממחישה יותר מהכל את חשיבות השמירה על הסביבה והטמעתה כבר מגיל הצעיר" הוסיפה מ"מ מנהלת האגף לאיכות הסביבה במועצה, מרלין סבן "בעזרת תלמידי המנהיגות הירוקה הצלחנו להוביל לשינוי תודעתי בביה"ס ובקהילה ונמשיך ליישם את נושא הקיימות בביה"ס גם בשנה הבאה".

יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, אשר אברג'ל, בירך על הפעילות ואמר: "תכנית חשובה זו מעודדת צמצום צריכת החשמל בבתי התלמידים, בביה"ס ובגנים אשר תוביל בסופו של יום לתרומה סביבתית וכלכלית". נדב גופר, מנהל "צעד ירוק" סיכם: "אנו יוצרים בתכנית זו משפחה של שותפים ביצירת השינוי הסביבתי".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר