האוהדים באימון הפתיחה עם אבוקה. צילום: גייל מיכאלי.

יצאו ידי חובה: מה עומד מאחורי ה'קול קורא' לניהול הפועל אשקלון?

באיחור של שלוש שנים יוצאת עיריית אשקלון בקריאה חלושה להתמודד במכרז לניהול קבוצת הכדורגל הפועל אשקלון. תנאי המכרז תואמים מאוד את העמותה הנוכחית. אם עמותות נוספות תיגשנה למכרז, זו תהיה הפתעה

פורסם בתאריך: 1.7.17 23:27

     

"קול קורא" – את השם הזה הדביקו קברניטי עיריית אשקלון למכרז שהוצא השבוע במטרה למצוא לכאורה קבוצת ניהול, לרבות עמותה קיימת, אשר תוכל לקחת על עצמה את ניהול קבוצת הכדורגל. על פניו נשמע כמו מהלך תמים שנועד להוריד נטל מהעירייה ולהעביר אותה לידיים יציבות ומנוסות יותר בתחום ענף הכדורגל, אלא שלא כך הדבר.

המודעה שפורסמה.

לקבלת המכרז התנתה העירייה כמה דרישות מהותיות. הראשונה שבהן: עמותה האוחזת בניהול תקין לשנת 2017. נוסף על כך, אותה עמותה אמורה לכלול בתוכה מנכ"ל בעל ניסיון מוכח בתחום הניהול של קבוצת כדורגל מקצוענית בעלת תקציב של לפחות שמונה מיליון שקלים בלפחות אחת משלוש העונות האחרונות וכמו כן מחזור כספי שלא פוחת משלושה מיליון שקלים באחת מאותן שנים. לאותו גוף יצטרך להיות ניסיון של לפחות 12 חודשי עבודה מול רשות מקומית. בנוסף, על אותו מציע פוטנציאלי להשתתף בפגישת מציעים עוד בטרם יגיש את הצעתו כבר ביום ראשון הקרוב ואת ההצעה עצמה להגיש עד 9 ביולי – זמן מועט מדי להתארגנות.
בתחקיר שערך "כאן דרום" על מנת להגיע לשורש הוצאת המכרז עולה כי קבוצת הניהול היחידה אולי שמסוגלת לקחת על עצמה את ניהול הקבוצה ועומדת בכל הקריטריונים הנ"ל היא עמותת ותיקי הפועל אשקלון בראשות שירן מנור וחנן זילברמן, זו שלמעשה דרכה הוזרמו הכספים בשלוש השנים האחרונות. במילים אחרות: העירייה הוציאה מכרז כדי לצאת ידי חובה ועל מנת לאפשר לעמותה הקיימת להיבחר ולנהל את המועדון על פי חוק בצורה תקנית.
יש לציין כי מהלך כזה אמור היה להתבצע כבר לפני שלוש שנים כדי לאפשר בחירת עמותה בצורה פתוחה ודמוקרטית. אלא שבתקופת כהונתו של איתמר שמעוני העירייה לא נהגה לכאורה כחוק, וכעת מנסה למזער נזקים ולפעול כשורה, אף שברור לכל כי המכרז תואם להפליא את מידותיה של עמותת ותיקי הפועל אשקלון.
סעיף נוסף שמוזכר במכרז יאפשר ל"זוכה" אופציית ניהול לשלוש שנים נוספות, מלבד העונה הקרובה, נתון נוסף שמתחבר עם רצון העירייה להשלים את הליך רכישת הקבוצה; עם זאת, לא ברור כיצד החברה העירונית יכולה להבטיח אופציה כזו, שכן הקבוצה עדיין נמצאת בבעלותו של פרוספר אזגי. "הקבוצה הזו היא עדיין שלי", מסר אזגי בתגובה ל"כאן דרום". "זה נכון שהם נכנסו להליך של לרכוש את הקבוצה ממני, אבל הם צריכים לשלם סכום של משהו כמו 40 אלף שקל כדי שמעריך השווי יפסוק כמה הם צריכים לשלם כדי לרכוש את הקבוצה. עד שהם לא עושים את זה, הקבוצה לא שלהם. הם הוציאו מכרז כדי לצאת מידי חובה. יש עמותה שמורכבת מהפעילים של איתמר שמעוני, והמכרז הזה תפור בשבילה. אבל לבוא ולהבטיח לה אופציה לעוד שלוש שנים? על סמך מה בדיוק? זה מהלך לא חוקי. הקבוצה הזאת עדיין שלי. הם טוענים שפרוספר אזגי לא טוב למועדון, שהקהל לא מסתדר איתו, אבל שלוש שנים הם לא הצליחו למצוא רוכש. אף אחד לא רוצה לקנות את הקבוצה הזאת, אז שיחזירו לי אותה. למה נלחמים איתי בשיניים? שיחזירו לי אותה, ואני אחליט מה לעשות איתה. אני מסכים שיחליפו אותי, אבל לא מצאו אף אחד".
בניגוד לדבריו של אזגי, תומר גלאם סיפר לכלי התקשורת ולקהל שהגיע לאימון הפתיחה כי הליך הרכישה עומד להסתיים ואף הבטיח שהמועדון יעבור לרשות העירייה. יש לציין כי חברי ההנהלה הנוכחיים לא התרגשו כלל וכלל מפרסום המכרז והם בטוחים מאוד במקומם, אף שדרישת המכרז היא עמותה שתגיע עם אנשי ניהול שיחליפו את הקיימים.
חשוב להדגיש כי העירייה הוציאה את המכרז דרך אתר האינטרנט של העירייה באחד מהלינקים המובלעים באתר, ולמעשה לא פרסמה אותו בכלי התקשורת הרחבים, מלבד במקומון אחד, שצירף את המודעה בגיליון האחרון ולמעשה חשף את הציבור לעניין. מכך משתמע כי ככל הנראה לא מדובר במכרז שהוצא על מנת למשוך עמותות להתעניין בניהול הקבוצה, אלא כדי להמשיך במתכונת הקיימת בצורה חוקית. אם עמותות נוספות יגישו מועמדות, תהיה זו הפתעה גדולה.
״המכרז נוסח על ידי גורמי המקצוע בעירייה במטרה להבטיח כי גוף בעל יכולות יקבל לידיו את זכויות הניהול. אין לחברה העירונית לתרבות נופש וספורט או לעירייה כל התחייבות למתן זכות הניהול לגוף כזה או אחר. יובהר כי אין המדובר על פי חוק בהליך מכרזי ומשכך לא היה צורך בפרסום מכרז. אנו ממתינים לפרסום חוות דעתו החשבונאית של מעריך השווי לרכישת זכויות הניהול לצמיתות, וכשזו תתקבל, נלמד אותה, והגורמים המקצועיים יגישו חוות דעתם למליאת מועצת העיר״.

אימון פתיחה ססגוני במיוחד

כמיטב המסורת הפועל אשקלון ערכה את אימון הפתיחה שלה ביום שלישי השבוע, ואליו הגיעו כ-200 אוהדים נלהבים. אותם אוהדים ערכו צעדה מבניין העירייה ועד למגרש הסינטטי הסמוך לאצטדיון, ונכנסו למתחם בצהלה ושמחה. לאחר כ-50 דקות פרצו האוהדים לכר הדשא והניפו אל על את שחקני הקבוצה ואת ראש העיר בפועל, תומר גלאם, שהגיע להביע תמיכה בקבוצה. גלאם התראיין לכלי התקשורת ולאחר מכן דיבר גם אל לבם של האוהדים.

גלאם וירדן אבוחצירא על כתפי האוהדים. צילום: גייל מיכאלי.

הבשורה המשמחת ביותר ששוגרה מפיו של גלאם התייחסה למגרש העירוני באשקלון, כאשר הוא הבטיח כי הסיכוי שהקבוצה תפתח את משחקיה בבית שואף ל-90 אחוז וכי העבודות באצטדיון כבר החלו לאחר שהקציב לכך כ-1.6 מיליון שקלים. האוהדים מודעים לעובדה כי הסגל שהוצג בפניהם באימון הפתיחה לא יהיה זה שיעמוד לרשותו של יובל נעים בליגת העל, כאשר בין הפנים החדשות-ישנות ניתן היה למצוא את שרון גורמזנו ומתן טולדנו, ששיחקו בקבוצה כשזו הייתה בליגה א' והגיעו על תקן נבחנים.
בנוסף, ניתן היה למצוא כמה שחקנים שסיימו גיל נוער ויהיו חלק מהסגל וכמובן את שחקני הרכש הטריים: אלעד גבאי, עוז ראלי, טל איילה ומילאן סמיליאניץ', שהתקבלו בצורה חמימה. עומר פדידה, דני פרדה, שון מלכה, אייל דנין, חן ידען, אדיר דנין, שי חדד, עומר נחמני וגדיף וורקט גם כן הגיעו למבחנים וינסו להוכיח שמקומם בסגל הקבוצה בעונה הקרובה.
מאמן הקבוצה יובל נעים סיפר על ההכנות: “אני מקווה מאוד שנצליח ואני מאמין שהסגל הנוכחי הוא סגל טוב, אבל צריך גם חיזוקים. עבדנו קשה מאוד הקיץ הזה, לא היה קל להביא שחקנים ולא הבאנו הרבה, אבל הבאנו שחקנים טובים. זה ברור שקבוצה שהתקציב שלה הוא מינימום המטרה הראשונית היא קודם כול להשאיר את הקבוצה בליגה. אם נראה שאנחנו מצליחים לעשות את זה ויכולים לפזול טיפה לחלק האמצעי של הטבלה, אז ברור שנרצה לעשות את זה. אני מחפש זר שישי בחלק הקדמי, ומבחינת הישראלים, השוק לא שופע. אנחנו מחכים להתפתחויות מהקבוצות הגדולות, מכבי חיפה, תל אביב והפועל באר שבע, שאולי ישחררו או ישאילו שחקנים. יחד עם זאת, ברור לי שהשחקנים יעדיפו יותר להגיע לקבוצות במרכז הארץ. גם עם זה נתמודד".
על יושב הראש היוצא איתן קסנטיני אמר נעים: "זה מוזר לפתוח עונה בלי איתן, הוא אדם שכולם אוהבים וגם חבר אישי שלי. יש דברים שהם מעליי, זה דבר שהוא מעבר לנושא שלי, אבל כולם יודעים את התרומה שלו".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר