אפי מור בישיבת המועצה המדוברת
אפי מור בישיבת המועצה המדוברת

"תושבי אשקלון אינם הכיס העמוק של אפי מור”

ממלא מקום ראש עיריית אשקלון אפי מור ישלם 5,000 שקל הוצאות ביניים לחבר האופוזיציה שלמה כהן, זאת לאחר שבית המשפט דחה את בקשת החסינות של מור מפני תביעת לשון הרע שהגיש נגדו כהן. השופט מתח ביקורת על מור ועל העירייה, שהתייצבה לצדו

פורסם בתאריך: 6.5.16 11:28

     

פרק נוסף נחתם בפרשת תביעת לשון הרע שהגיש חבר המועצה מהאופוזיציה שלמה כהן כנגד ממלא מקום ראש העיר אשקלון אפי מור, לאחר שמור טען כי כהן “חבר בארגון פשיעה”. הפעם מדובר בדחיית בקשתו של מור לחסינות מפני התביעה והכנסת העירייה במקומו.

כזכור, לפני כחודשיים, ביקש מור מבית המשפט חסינות מפני תביעת הדיבה שהגיש נגדו כהן. הוא טען כי הטיח בכהן את הדברים הקשים במסגרת תפקידו ולכן העירייה אמורה להיתבע במקומו ולפצות את כהן במידה וכך ייקבע. היועצת המשפטית של עיריית אשקלון, עו"ד הילה רווח, אף יצאה להגנתו של מור וטענה כי דבריו של מור, שלפיהם כהן "חבר בארגון פשיעה" הם דברים שנאמרו "תוך כדי מילוי תפקידו השלטוני" ולכן העירייה היא שאמורה להיתבע ולשלם את הפיצויים לכהן, אם יוחלט כך.

עו"ד הילה רווח, היועצת המשפטית של עיריית אשקלון. צילום: דוד לוי

השופט יהודה ליבליין דחה מכל וכל את הבקשה וכתב כי דבריו הקשים של מור, שאף אמר לכהן: “תתבע אותי”, “הם למצער שוויון נפש לאפשרות הפגיעה במשיב (שלמה כהן). לא ניתן לפרש אחרת את המילים ‘תתבע אותי’, אלא כמודעות לאפשרות גרימת הנזק, ולנכונות לשאת בתוצאות ככל שתוגש תביעה. על כן, המבקש (מור) איננו זכאי לחסינות אפריורית מפני הדברים שהטיח במשיב, וככל שיתברר כי הם אינם נכונים, ואף אין זה ראוי כי יסתתר מאחורי גבה של העירייה. מנגד, ככל שהמבקש מאמין באמת ובתמים, כי דבריו מבוססים, אזי יתכבד ויוכיחם. כך גם באשר לטענתו, כי פעל בתום לב כשטובת העירייה לנגד עיניו”.

עידוד השיח הפוגעני והמתלהם

בתגובת העירייה לבקשה, טענה עו"ד רווח להגנתו של מור כי “תרבות הדיון הנהוגה בישיבות מועצה ברשויות מקומיות איננה תמיד ראויה. ייתכנו מקרים שבהם יחליפו חברי מועצה, במהלך ישיבות מועצה, ‘מהלומות’ מילוליות שהאוזן אינה חפצה לשמוע”. השופט ליבליין מתח ביקורת אף על אמירה זו וכתב: “יש להצטער על עמדה זו של העירייה, באשר היא משקפת עמדה ציבורית לא ראויה המעודדת ‘תת תרבות’ דיון. אם ידעו נבחרי העיר, כי לא בכל מקרה תעמוד העירייה ותתייצב בהליכים מסוג זה בבקשה להכיר בחסינותם יהא בכך כדי לתרום להעברת הדיונים לפסים ענייניים ולא אישיים. מנגד, עמדת העירייה מעודדת את השיח הפוגעני והמתלהם, שכן נשלח מסר לנבחרי הציבור לפיו הם אינם נושאים באופן אישי בדברים הפוגעניים שאמרו. עוד אוסיף, כי טענת המבקש (מור), שלפיה משיקולי ‘תועלת’ עדיף למשיב להסכים לבקשה, באשר העירייה היא ‘כיס עמוק’, מוטב היה לה אלמלא נטענה, בפרט כך כאשר היא באה מפיו של נבחר ציבור. תושבי העיר אשקלון אינם ‘הכיס העמוק’ של המבקש, ואינם צריכים לשאת כלכלית במעשיו של המבקש, ככל שאין מקום ליתן חסינות בגינם. בהתאם, מוטב היה אילו נמנע המבקש, ולו ברמז, מלהפנות את המשיב אל תושבי העיר על מנת שיפרע מהם, ככל שיוכיח את תביעתו”, כתב השופט ליבליין ודחה את הבקשה, ואף קבע כי מור ישלם לכהן 5,000 שקל הוצאות משפט וכי העירייה תשלם לכהן 2,500 שקל הוצאות משפט.

"בית המשפט אמר את דברו"

חבר המועצה כהן כבר הודיע כי הוא מוותר על ההוצאות שהוטלו על העירייה. "בית המשפט אמר את דברו והם בגדר תעודת עניות וקריאת כיוון להנהלת עיריית אשקלון ביחסה לכספי ציבור כאילו היו כסף פרטי. הם מופנים גם ובעיקר למערכת המשפטית בעיריית אשקלון שנותנת יד לכך, במקום למלא את תפקידה כאחראית על ההתנהלות החוקית של עיריית אשקלון. אבקש להוסיף שאני מוותר על ההוצאות שהשופט הטיל על עיריית אשקלון לשלם לי כהוצאות משפט. אין לי עניין לקבל אפילו אגורה שחוקה אחת מכספי ציבור שהושתו על העירייה עקב רשלנות משפטית", מסר כהן.

מוותר על ההוצאות. שלמה כהן. צילום דוד לוי

כפי שפורסם לראשונה ב”כאן דרום”, בדצמבר 2015 הגיש כהן תביעת דיבה כנגד מור ודרש ממנו פיצויים בגובה של 200 אלף שקל. המקרה המדובר אירע בישיבת מועצה שהתקיימה בתאריך 12 באוקטובר 2015, כאשר כהן הגיש הצעה לסדר בישיבת המועצה בעניין של תחקיר טלוויזיוני. לאחר תגובה קצרה של היועצת המשפטית של העירייה, היה זה מור שקיבל את זכות התגובה והוא הגיב בצורה קשה מאוד, חלקה בצרחות: "על מה אתה מדבר, מר שלמה כהן? זה מה שמעניין אותך? המוטו של התשדיר היה מאוד ברור: ניסיון של כמה מחברי המועצה שאתה נמנה עליהם להחדיר לתוכנו גורם עברייני… מעניין מה הקשר שלך לעולם הזה? (של ארגוני הפשיעה; ד"ל), אל תשחק לנו אותה, אתה יכול לשחק אותה לאנשים, לי אתה לא יכול לשחק אותה… אתה שייך לארגון פשע, אתה מגן עליהם, אתה מממן אותם! מעניין מה האינטרס שלך? תגיד לי מה האינטרס שלך? אתה מגיש שאילתות והצעות לסדר היום, אתה שייך לארגוני פשיעה! אתה! תתבע אותי!". כהן הגיב לדברים בכעס ובעיקר אמר למור כי הוא "שקרן עלוב".

תגובת העירייה: "טרם קיבלנו את ההחלטה. לכשתתקבל, נלמד אותה ונחליט כיצד לפעול".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר