התלמידים בפעולה. צילום: מוא"ז שפיר

'שנת האזרח הוותיק' בשפיר: נערים יתעדו את סיפור חייהם של הוותיקים

בני הנוער יהיו אחראים על הפקת סרטוני התיעוד במלואם, החל משלב התחקיר, ראיון, צילום, עריכה והעלאה לאתר מיוחד בו ירוכזו הסרטונים במלואם. ראש המועצה: "פרויקטים מהסוג הזה מאפשרים לנו לראות כיצד העבר וההווה מתחברים להם יחד ובונים את העתיד"

פורסם בתאריך: 8.11.17 01:43

     

פעילות 'שנת האזרח הותיק' שהוכרזה במועצה האזורית שפיר מגיעה בימים האחרונים לשיא כשבכל רבי הארץ מציינים את 'חודש האזרח הותיק'. לאחרונה יצא לדרך פרויקט תיעוד ייחודי במינו, במסגרתו ירואיינו מול מצלמה כ-100 אזרחים ותיקים תושבי המועצה, כמחציתם ניצולי שואה, על ידי בני נוער תושבי היישובים.

בני הנוער יהיו אחראים על הפקת סרטוני התיעוד במלואם, החל משלב התחקיר, ראיון, צילום, עריכה והעלאה לאתר מיוחד בו ירוכזו הסרטונים במלואם.

מגיעים לבית הותיקים. צילום: מוא"ז שפיר

ותיקי המועצה נבחרו על פי קריטריונים שונים בהם: גיל, סיפור חיים, ומתבסס על שיתוף פעולה הדוק עם התהליך. המועצה, כך נודע היום, מקדמת זו תקופה ארוכה את נושא וותיקי המועצה, ועושה זאת באמצעים רבים, בהם בניית מועדונים, טיפול והנגשת שירות לבתי הוותיקים, תיעוד באמצעות ביוגרפיה אישית וכחלק מכך גם עלה לאוויר הפרויקט הזה.

כ-40 בני נוער משתתפים בפרויקט וביצועו בהתנדבות מלאה. בכל יום צילומים משתתפים ארבעה בני נוער וארבעה ותיקים. כאמור, כל אחד מבני הנוער נחשף לכל תחום התקשורת במלואו. הם מקיימים תחקיר ראשוני, מראיינים, מצלמים ואחראים גם על הצד הטכני. בעת הצילומים מחלקים ביניהם בני הנוער את התפקידים: מראיין, איש קול, משקיף וצלם.

בתום הראיונות, יעברו בני הנוער אל חדר העריכה שם ילמדו לערוך את הסרטים אותם צילמו. על ביצוע הפרויקט בפועל אחראי גולן רייז, יוצר ובמאי קולנוע דוקומנטרי ועלילתי, תושב 'עין צורים'. "החזון שלי היה לתת לבני הנוער הללו כלים ראשוניים וחשיפה לתחום הקולנוע הדוקומנטרי" מסר היום רייז "אני רואה את בני הנוער הללו ויודע שיש לנו נוער מצוין. אני נחשף בכל אחד משלבי הפרויקט לרבדים חדשים של רגישות ותעצומות נפש. סיפורי חיים מרתקים, קשים, עצובים, שמחים. אני רואה איך הם מתחברים להיסטוריה שלהם האישית, למקום שבו הם גרים ולעבר. לחיבור הבין דורי יש ערך עצום בעיני, ואני שמח להוביל פרויקט שכזה".

חיבור בין העבר לעתיד בהווה. צילום: מוא"ז שפיר

השנה החולפת במועצה הוכרזה כשנת הוותיקים ונערכו בה פעילויות רבות למען הוותיקים. במחלקה לשירותים חברתיים מבטיחים כי הפעילות צפויה להימשך גם בשנים הבאות, מתוך ראיית העתיד ושימור העבר.

"רווחת ותיקי המועצה נמצא באופן קבוע על סדר היום שלנו. זהו קו שהמועצה מתווה והפרויקט הזה מהווה רק חלק משלל הפעולות שנעשות" מסר היום ראש המועצה, אשר אברג'ל "אני שמח שעלה בידינו להוציא את הפרויקט החשוב הזה אל הפועל, זה פרויקט שבו כל הצדדים המעורבים יוצאים נשכרים, הן בני הנוער שמקבלים כלים לעתיד ולמדים בצורה חווייתית על ההיסטוריה של המקום בו נולדו וגדלו, הן הוותיקים, שזוכים לכך שסיפורם יישמע וישמר לדור ודור. קיום פרויקטים מסוג זה מאפשר לנו לראות כיצד העבר וההווה מתחברים להם יחד ובונים את העתיד".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר