אפי מור ואיתמר שמעוני. צילום דוד לוי
מור ושמעוני

פרסום ראשון: מה סיפר אפי מור לחוקרי המשטרה בפרשת שמעוני

"אין לי ממש ראש לוועדות הללו, הן מתישות ואין לי את הידע המקצועי הדרוש", את המשפט הזה, אמר ממלא מקום ראש העירייה, אפי מור, המכהן כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה, הוועדה הכי חשובה והכי משפיעה ברשות המקומית. את הדברים הוא אמר בפני חוקרי יחידת לה"ב 433, במסגרת חקירת השחיתות בעירייה. עדות המ"מ

פורסם בתאריך: 3.2.17 11:47

     

אחד האנשים ששמם לא עלה כלל בפרשיית השחיתות בעיריית אשקלון, הוא ממלא מקום ראש העירייה, אפי מור, שהוא גם האיש אותו מייעד איתמר שמעוני, לרשת אותו. שמעוני מצהיר בעצמו כי אם יוגש נגדו כתב אישום והוא יושעה מתפקידו, האיש שהוא יתמוך בו להחליף אותו, יהיה אפי מור.

מור, קצין המשטרה הבכיר בדימוס ומי שמסמל את שלטון החוק בעירייה, לא נחשד בדבר, אך היה קרוב מאוד לשמעוני בתקופה שבה נעשו המעשים הפליליים לכאורה. למרות שלא דבק בו רבב, במשטרה לא פסחו עליו וזימנו אותו לתשאולים קצרים בהם הוא מסר עדות בנושאים הנוגעים אליו שזה הוועדה המקומית לתכנון ובניה וכן המגבלות שהוטלו על איתמר שמעוני.

צילום: ניר קידר

למרות שהחקירה התפוצצה כבר בתחילת חודש ינואר ומור, יד ימינו של שמעוני, תפס כבר אז את מושכות השלטון כממלא מקומו, הוא זומן למשרדי לה"ב 433 רק באמצע חודש פברואר.

תחילה מנסה החוקר לרחרח קצת אצל מור בנוגע לחברותו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ותוהה מה הניסיון שיש למור בתחום של התכנון והבנייה ומור משיב בצורה ישירה: "אין לי ניסיון בכלל".

חוקר: "כיצד מתקבלות החלטות בוועדה שאתה חבר בה?"
מור: "הוועדה מתכנסת וחברי הוועדה מקבלים חוברת שבה כתוב כל סדר היום של הוועדה ועל אלו נושאים ידונו בהם. אומר לך כי לי אין זמן לעבור על החוברת בכלל, ולכן אני בא לדיון ומתעדכן תוך כדי הדיון".

חוקר: "מי הן הסמכויות ההנדסיות והמקצועיות בוועדה?"
מור: "המהנדס ואריק האדריכל והיועמ״ש. אני הולך לפי החלטות שלהם ואני גם מצביע לפי החלטותיהם, כי הן הדמויות המקצועיות. אני רוצה לציין שכשתומר התפטר היו שתי ועדות שאני הייתי היו״ר הזמני. מדובר על שבועיים עד ארבעה לכל היותר. לא רציתי כממלא מקום לעצור היתרים, וזאת מכיוון שהאינטרס המערכתי חייב זאת. התייעצתי עם היועמ״ש שאמרה לי שאין לי בעיה לחתום היות ויש לי הסמכות".

אפי מור. צילום דוד לוי

"זו לא ועדה שממש מעניינת אותי"

בשלב הזה החוקר כבר מכוון לישיבה שבה אושר פרויקט 'סילו', הידוע בעיר בשם מרכז אביאל, הנבנה ליד בית הסוהר. בישיבה שהתקיימה בספטמבר 2014, הובא לידיעת חברי הוועדה כי ישנה התנגדות של אגף התכנון לעניין המיקום של חדר הפריקה המכוון לעבר רחוב בן גוריון, אך דוידי מצידו התעקש על המיקום.

דוד ירון. צילום: דוד לוי

אדריכל העיר, אריק ברששת ומהנדס העיר דאז, דוד ירון, הסבירו בישיבה את התנגדותם לתוכנית כפי שהיא ואמרו כי יש להפנות את חדר הפריקה לכיוון אחר כי המיקום המבוקש על ידי דוידי הוא מפגע אסתטי. למרות התנגדותם של השניים, אושרה התוכנית והדבר נחשב חריג לאור זאת שמדובר בהתנגדות של הגורמים המקצועיים.

חוקר: "האם קיימת לעיתים התנגדות של הסמכויות ההנדסיות המקצועיות של הועדה לתוכניות מסוימות?"
מור: "לא זכור לי. אין לי ממש ראש לוועדות הללו והן מתישות ומתרחשות אחת לשבועיים וגם אין לי את הידע המקצועי הדרוש. אני יותר בקי בביטחון וכיו"ב".

חוקר: "אני מזכיר לך פרויקט בשם סילו, אביאל. מה אתה זוכר מזה?"
מור: "אני לא זוכר. אני אגיד לך שזה גם לא מעניין אותי. זו לא ועדה שממש מעניינת אותי. הנושא של בנין ערים לא היה כל כך חשוב לי ולכן כמעט ולא קראתי חומר".

התשובות הישירות של מור, המכהן כיו"ר הוועדה אולי החשובה ביותר בעירייה, מקוממות מעט את החוקר.

חוקר: "אתה חבר בוועדה, נדרשת מעורבותך בוועדה ובתכניה. יוצא לאחרונה שאתה יו״ר מחליף של ועדת המשנה לתכנון ובניה, ולא סופר את הוועדה אבל חותם על היתרים, בתקופה בה שימשת יו״ר. זה מקצועי בעיניך?"
מור: "לא מקצועי, אני אומר לך פייר. אבל אתה צריך לקבוע לעצמך קו מסוים. מה היעדים שאתה משקיע בהם מאמץ. אתה לא יכול להתפרש על כל כך הרבה תחומים, לכן בחרתי לעצמי איפה אשים את מלוא המשקל שלי בעיקר. וכך עשיתי".

"אתה הופך את המהנדס והאדריכל לחותמת גומי"

החוקר מנסה לברר עד כמה היה מעורב שמעוני בהחלטות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בעיקר בכל הקשור לנושאים של איש העסקים יואל דוידי.

חוקר: "אני מסכם, המקרה ששאלתי אותך לגביו בו, דהיינו פרויקט סילו של היזם יואל דוידי, שבו ביקש לעשות דברים והוועדה מאשרת למרות ועל אף דעתם המקצועית של מהנדס העיר ושל אדריכל העיר ששללו זאת. האם מקרה זה חריג?"
מור: "אני לא זוכר את המקרה. ככלל, כל דבר בוועדה נקבע על פי דעת שלושת הסמכויות שהזכרתי קודם. הנושא מעורבב לחלוטין. אני בכל אופן לא תמיד יודע לזהות מתי מדובר בהתנגדות תכנונית ומתי מדובר על בעיה משפטית".

אריק ברששת. צילום דוד לוי

חוקר: "האם האדריכל והמהנדס הם הסמכויות המקצועיות בתחום הבניה והתכנון בעיר?"
מור: "כן".

חוקר: "האם כשאדריכל והמהנדס העיר מתנגדים לתוכנית מסוימת, אתה כחבר ועדה ללא ידע מקצועי מספיק, תצביע בעד התוכנית?"
מור: "אם מדובר בחוק אין לי בעיה, אני אלך בדיוק לפי שהם אמרו ולפי מה שהיועמ״ש אמרה. אם מדובר במדיניות ישנה אפשרות לדחות ולדון במדיניות ולקבל החלטה".

חוקר: "אתה בעצם הופך את המהנדס והאדריכל לחותמת גומי"
מור: "לא. הם לא יקבעו להנהלה ולנו את המדיניות שנקבעת ע״י ההנהלה".

חוקר: "זאת אומרת שתי סמכויות מקצועיות היחידות בוועדה שבה אתה חבר בה, האם המדיניות שלהם שכוללת את הרצון לשמור על חזות פני העיר לא מספיק טובה לעיר אשקלון ולתושביה?"
מור: "ברשות מקומית המדיניות נקבעת אך ורק על ידי הנהלת הרשות והיא מיושמת בוועדות. לכשדנים על מדיניות ישנה או שנמצאת וקיימת ורוצים לשנותה, מקיימים דיון בנושא המדיניות החדשה ובהתאם לכך יפעל המהנדס והאדריכל".

חוקר: "כמה פעמים לדעתך הוועדה אישרה דברים על אף התנגדות כפולה של האדריכל והמהנדס, במהלך שנותיך כחבר ועדה?"
מור: "לא זוכר".

חוקר: "האם אי פעם שמעת משהו בנוגע לאישור תוכנית של דוידי מאיתמר או מחיים סופר, בעקיפין או במישרין?"
מור: "בחיים לא".

מתחם סילו – מרכז אביאל

התשאול של מור, התקיים שבועות ספורים לאחר ששוחרר ראש העירייה ממעצרו והחוקר מבקש לברר אם נוצר קשר בין השניים ומור מספר כי הם נפגשו פעמיים. "באותו מוצאי שבת לאחר שהשתחרר מהמעצר, שזה יומיים בערך לאחר שחרורו, איתמר התקשר אליי ואמר לי שהוא מרגיש טוב ושהוא רוצה להיפגש. הוא אמר לי שזה מותר ושאפשר להיפגש. למחרת בבוקר, יום ראשון, הגעתי לביתו, יחד עם (עו"ד) דן שווץ והלל פרטוק הגיע איתנו. פרטוק הוא היועץ תקשורת של העירייה. הוא יועץ חיצוני של העירייה. גם למחרת ביום שני בבוקר הגעתי לאיתמר וישבנו לבד".

חוקר: "מה קרה לאחר יום שני?"
מור: "מאז לא נפגשנו".

חוקר: "מדוע נפגשת איתו ולא שוחחת איתו בטלפון?"
מור: "כי איתמר הזמין אותי לבוא ולא הייתה לי בעיה".

חוקר: "כמה זמן היית אצלו בבית בפגישה הראשונה?"
מור: "בין שעה לשעתיים, לא ממש זוכר".

חוקר: "האם לאחר שדן אמר לך ביום שני שלאחר לשחרור של איתמר מהמעצר, היכן ביקש איתמר שמעוני להיפגש ולדון בנושאי העירייה?".
מור: "ביום הראשון וביום השני איתמר העלה את הרעיון להיפגש עם חב״ד, ללכת לכדורגל ולהיפגש עם סולטנוביץ'. אבל מיד לאחר יום שני הקשר נותק".

במהלך העדות מגלה מור, כי היועץ הלל פרטוק, הוא שאמר לשמעוני לשדר עסקים כרגיל ולהמשיך את הפגישות עם מור. "הלל יעץ לו להמשיך את המפגשים ואיתמר חשב שזה נכון, לדעתי גם שווץ חשב שזה נכון", אמר מור.

חוקר: "ומה קרה בפועל?"
מור: "זה לא יצא לפועל. ביום שני בבוקר לאחר שנפגשנו נותק הקשר. פרט לכך אני לא יודע מה הוא עשה".

איתמר חזר עם מרץ

כעבור חמישה חודשים, במהלך חודש יולי, כאשר במשטרה חושדים כי שמעוני מפר את התנאים שבהם שוחרר, מור נקרא שוב למסירת עדות במשרדי לה"ב 433. הפעם הוא נשאל על ההתנהלות של איתמר מולו ובכלל כיצד הוא מתנהל לאור המגבלות המוטלות עליו. את התשאול מבצעת רפ"ק ליאת שניידר, אחת החוקרות שהובילו את התיק הזה מתחילתו.

רפ"ק ליאת שניידר

חוקרת: "אתה ממלא מקום ראש העיר ובעצם נמצא בעירייה מדי יום. ספר על התנהלות העניינים בעירייה מאז חזרתו של איתמר שמעוני לעבודה"
מור: "קודם כל איתמר חזר עם מרץ. הוא מתנהל עם ההגבלות שיש לו וזה קצת בעיה ויוצר מפגשים עם קבוצות ואנשים שהוא לא מוגבל איתם. מפגשים הכוונה דיונים, סיורים בעיר ומנסה להוליך מהלכים כמו למשל סוכת אבלים, נושא אמנויות, הסכם הגג שנחתם עם הממשלה על בניית 32,000 יחידות דיור. יש לו דיונים עם יזמים שמובילים את הסכמי הגג, ישיבות עם שרים בממשלה. ייאמר לזכותו שהוא משתדל לא לפגוש את האנשים שהוא מוגבל אבל את האמת זו בעיה לא פשוטה כי זה מאט לנו את העבודה. נוצרה סיטואציה שהמוביל, שהוא ראש העיר, מוגבל מלהיפגש עם כאלה שהם משפיעים על תאוצת הבניה בעיר".

חוקרת: "איתמר מוגבל כפי שאמרת עכשיו בעל פה, מתאגיד המים, החכ״ל, מינהל הנדסה ואני אומרת שגם מוועדות שונות כמו וועדת הכספים ועוד. האם יש מישהו שמעדכן אותו בהחלטות המתקבלות בעניינים בהם הוא מוגבל?"
מור: "הוא פוגש את אלון קפח שהוא מנהל אגף תקציבים או סגן ואני מניח שהוא מעדכן אותו. הוא לא יכול לדבר עם נחמה הגזברית".

חוקרת: "גם איתך אסור לו לדבר נכון?"
מור: "נכון. ככלל אני פוגש אותו בשלושה סוגי מפגשים. אחד בקואליציה שלפני ישיבת מועצה ובישיבת מועצה שבו נמצאים כל חברי הקואליציה וכל חברי המועצה. מפגש שני שאני פוגש איתו זה בחדר דיונים באולם ד׳ בקומה רביעית שם אנחנו מבצעים את כל הדיונים למשל הסכמי הגג, פתיחת שנת הלימודים שמותר לו על פי הבנתי או הבנתו להיות חלק מהם. וכן אני פוגש אותו בסיורים".

אפי מור ואיתמר שמעוני. צילום דוד לוי

"איתמר יכול להגיד לי משהו כמו 'תירגע' או 'תאיץ'"

חוקרת: "האם מאז שאיתמר נעצר הוא יצר איתך איזשהו סוג של קשר?"
מור: "כשהוא חזר דברנו יומיים ועל זה מסרתי עדות אצלכם ואז כשהבנו שאסור ניתקתי מגע".

חוקרת: "ומאז?"
מור: "אחרי שהוא חזר לעירייה עם ההגבלות, כל דיון שנקראתי על ידי הלשכה בשלושת סוגי המפגשים שתיארתי הגעתי. לפני המעצר היינו עושים פגישות עבודה רק שנינו ועם נוספים, אצלו בלשכה היום, אחרי ההגבלות אני לא מגיע לדיונים אצלו במשרד. אני לא רוצה להכשיל אותו. נקודה מאד חשובה שאני רוצה להבהיר אותה: במועצה אני יושב לידו כממלא מקום. ככלל, אנחנו לא משוחחים אבל יש דברים אישיים אז הוא מתעניין, כל זה קורה בדיונים. במהלך הדיון במועצה לדוגמא, יש דין ודברים שמתנהל עם חברי המועצה. בדיונים האלו מטבע הסיטואציה שנוצרת אני יכול להתפרץ ולהפריע למישהו שמדבר ואז איתמר יכול להגיד לי משהו כמו 'תירגע' או ההיפך 'תאיץ'. הדוגמא הטובה ביותר הייתה במועצה ביום שלישי, אחד מחברי הקואליציה אמר לאיתמר שהוא קטן וסימן לו עם היד ואני כמובן התערבתי ואמרתי לו אתה מדבר לא יפה לראש העיר ושהוא היה נעלב אם היו אומרים עליו משהו ואז איתמר התערב לי 'תעזוב אותו' או משהו כזה. יכול להיות שיחות מהסוג הזה. אני רוצה לציין וחשוב לי להגיד את זה שבשום סיטואציה הוא לא דיבר איתי על החקירה ובשום פנים ואופן לא נדבר, שנינו מבינים את זה לגמרי".

חוקרת: "אבל ההגבלה של איתמר לא נוגעת רק לענייני החקירה. אסור לו במפורש לדבר איתך על שום נושא. בישיבת המועצה האחרונה נראה איתמר לוחש לך משהו באוזן. מה לחש לך?"
מור: "לא זוכר. יכול להיות שזה היה קשור לשלמה כהן. בוודאות לא קשור לחקירה".

חוקרת: "האם ידוע לך על אנשים נוספים איתם איתמר מדבר שלא בענייני החקירה?"
מור: "לא יודע".

חיים סופר ואפי מור. צילום: דוד לוי

כזכור, לפני מספר חודשים הורה משרד הפנים לעיריית אשקלון, לקיים שימוע למנכ"ל העירייה חיים סופר, זאת לאור החשדות הפליליים נגדו. מי שביצע את השימוע היה מור בעצמו. הדבר עורר מספר תהיות.

חוקרת: "ספר על השימוע של חיים סופר?"
מור: "חיים בא עם עו״ד והיו נוכחים אני והיועצת המשפטית. איתמר לא יכול לבצע את השימוע כי אסור לו לטפל בכוח אדם ואני גם ממונה על כוח אדם בין היתר. הקראתי בפניו את מה שמשרד הפנים כתב ובקשתי את תגובתו. הוא והעו״ד הגיבו תגובה ארוכה מאד ובשלב הבא לתת את עמדתנו. זה בגיבוש כרגע. יש לי את עקרי הדברים ואני צריך להגיש אותם למשרד הפנים".

חוקרת: "מתי היה השימוע?"
מור: "לפני שבוע בערך".

חוקרת: "ואת מי עדכנת?"
מור: "לא עדכנתי אף אחד ואני לא חייב לעדכן אף אחד".

חוקרת: "בישיבת המועצה האחרונה שהתקיימה השבוע הנושא עלה, לא?"
מור: "הייתה שאילתה כן. של ריקי שי".

חוקרת: "מה הייתה השאילתה ומי ענה עליה?"
מור: "בגדול היא אמרה שנעשה שימוע על ידי אפי ושאלה מה התוצאות. ומי שענה זה ראש העיר. לפי החוק ראש העיר משיב על שאילתות".

חוקרת: "מה הוא השיב?"
מור: "לא זוכר בדיוק. הוא השיב שנערך שימוע ובשלב זה חיים נשאר. אני מבקש שתרשמי שאני לא זוכר בדיוק את הנוסח אבל אני חושב שזה זה. יש את זה מוקלט".

עיריית אשקלון.

חוקרת: "אז איך איתמר ידע על תוצאות השימוע ומה להשיב על השאילתא אם לא עדכנת אותו?"
מור: "לא יודע להגיד לך. אני לא עדכנתי אותו בכלל בנושא הזה. יש הכנה שעושים לקראת הקואליציה ובדרך כלל בהכנה הזו אני יושב בה. ההכנה נעשית אצלו במשרד ומאז ההגבלה אני לא יושב בדיונים במשרד שלו כפי שאמרתי. בד״כ בהכנות נמצא שבתאי יו״ר הקואליציה, ג׳רפי, יושב ראש העיר ולפני ההגבלות גם אני וחיים היינו יושבים. בהכנה עוברים על השאילתות ואז הוא שואל 'מה קרה?' אז יכול להיות שבהכנה אמרו לו, אבל אני לא יודע. לא עדכנתי אותו. בטח לא בעניין של חיים"

חוקרת: "למה 'בטח לא' בעניין של חיים? אמרת שאתם מדברים על דברים שלא קשורים לחקירה ושזה מה שהבנת שמותר לאיתמר?"
מור: "כי חיים הוא אחד מהחשודים וחיים דואג בצורה מאד דווקנית לא להיות בקשר עם ראש העיר. לגבי הדברים שאנחנו כן מדברים אז אני מחדד שבכלל אני לא מדבר איתו אם הוא עובר מולי אני אומר שלום ומנשק אותו ולפעמים בשלושת הסיטואציות שתיארתי בהתחלה בדיונים ספציפיים או בסיורים אם אני נשאל או שואל אני עונה או שואל ספציפית לנשוא העניין שקשור לדיון בלבד".

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "עיתונכם ממשיך באופן מגמתי לעשות שימוש פסול בחומרי חקירה חסויים ולפגוע בעירייה ובעומדים בראשה, כל זאת במטרה לייצר כותרות שאין בהן דבר".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר