אשקלון. צילום: אדי ישראל
אשקלון. צילום: אדי ישראל

'מדד החופש' לשנת 2020: אשקלון קופצת למקום ה-14

אחרי שבשנה שעברה דורגה נמוך כמעט בכל הקטגוריות, אשקלון רושמת את העלייה הגדולה ביותר במדד ומזנקת למקום ה-14 מבין הערים הגדולות בישראל. עם זאת, התקציב וההוצאות על שירותי דת בעיר הם מהגבוהים בארץ עם למעלה מ-13 מיליון שקלים; בבריכה העירונית מקנים הנחה של כמעט 40% למי שיבחר לרחוץ בזמני הרחצה המגדרית, המפרידה בין נשים וגברים; ומועצת העיר עדיין לא עסקה בבחירת נציגים למועצה הדתית על אף שנדרשה לעשות כן על ידי השר לשירותי דת

פורסם בתאריך: 27.12.20 12:02

"מדד החופש העירוני" שייסדה תנועת "ישראל חופשית", נערך זו השנה השלישית, בשנה שלא דמתה לקודמותיה – בין בידוד לסגר. מגפת הקורונה שינתה לחלוטין את סדר היום – ולא פסחה כמובן על ההיבטים הנבדקים במדד. יחסי דת ומדינה העסיקו השנה ביתר שאת את הציבור הישראלי. הם הובלטו במערכת הבחירות, השלישית במספר תוך פחות משנה, שיצאה לדרך, בין היתר, בהיעדר הסכמות בסוגיות דת ומדינה. לקראת סוף השנה, סביב מדיניות הסגרים, פעילות בתי הכנסת בחגים, מתווה הלימודים בישיבות (שנגד האפליה המובנית בו עתרה התנוע לבג"ץ) ופתיחת תלמודי התורה דווקא בערים ה"אדומות", העיסוק בכך אף גבר. כך שהקורונה, גם אם לפרקים נדמה היה שהיא מטשטשת סוגיות שהמדד מבקש לבחון – ובוודאי מאתגרת את היכולת לעשות כן – המחישה דווקא את נחיצות המעקב.

על הרקע הזה מתפרסם זו השנה השלישית מדד החופש העירוני, הבודק את מידת החופש ממנה נהנים תושביהן של 24 ערים בישראל – 20 הגדולות בארץ בתוספת שתי הגדולות בצפונה ובדרומה. המדד בחן כל עיר בעשר קטגוריות, ונערך בפיקוחו האקדמי של פרופ' עמית שכטר, כאשר כל קטגוריה קיבלה משקל במדד הכללי בהתאם לזה שהציבור ייחס לה בסקר שנערך על ידי ד"ר חגי אלקיים-שלם, סוקר ופסיכולוג פוליטי. המדד בחן ומיפה את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל לתושביהן, ודירג אותן – מהעיר החופשית ביותר ועד לעיר המרסנת ביותר.

מדד החופש לשנת 2020. אשקלון במקום ה-14.

מדד החופש לשנת 2020. אשקלון במקום ה-14.

המדד בדק האם ועד כמה פועל השלטון המקומי נגד הדרת נשים, כמה כסף מקצה העירייה למועצה הדתית ולשירותי הדת מתוך התקציב העירוני, איזו עירייה מאפשרת רחצה נפרדת בבריכה העירונית ועוד מתמרצת את זה בהנחה משמעותית, האם אגף החינוך העירוני מפקח על כניסת עמותות דתיות לבתי הספר, מאיזו עיר ניתן לצאת בשבת רק באמצעות מונית ספיישל או רכב פרטי, מי בעד לקדם נישואים אזרחיים בתחומי העיר ואף מאפשרת קבורה אזרחית בבית העלמין.

השנה לראשונה נכנס למדד קריטריון הנישואים האזרחיים ברמה המוניציפלית שקיבל משמעות רבה במשבר הקורונה. אולם היות ופריצת הדרך בשלב זה היא במישור ההצהרתי בלבד, ושאף עירייה לא פתחה עד כה רישום משלה לזוגות נשואים – ישנה התייחסות לקטגוריה אך ללא דירוג, ומבלי לשלבה בשיקלול הסופי.

 

אז איפה אשקלון ממוקמת בכל זה? השנה אשקלון שיפרה את מקומה במדד לעומת השנה שעברה ורשמה את העלייה הגדולה ביותר, בין היתר היות והתחילה להעסיק עובד סוציאלי לשירות הקהילה הלהט"בית בעיר. כמו כן, השנה ישנה אופציה של קבורה אזרחית לתושבי אשקלון, שהוא נושא משמעותי עבור רבים. אולם בנושא מחירי הרחצה בשעות בהפרדה מגדרית בבריכה העירונית אין שינוי והעירייה ממשיכה לסבסד כמעט שליש ממחיר הכניסה לבריכת השחייה בזמן הרחצה הנפרדת. נוסף לכך, שיעור תקציבי הדת ביחס עומד על 1.37% מהתקציב הכללי של העיר בשנה, וכולל 9,169,899 ₪ תקציב למועצה ה'דתית. עוד 2,595,818 ₪ תקציב לסעיף תרבות תורנית ועוד 1,800,000 לתמיכות תרבות תורנית. בסעיף החינוך העירייה הצהירה כי אינה מפקחת על כניסת עמותות דתיות למוסדות חינוך ופעילותן אינה מפוקחת על ידם וכן מועצת העיר עדיין לא עסקה בבחירת נציגים למועצה הדתית על אף שנדרשה על ידי השר.

נתוני אשקלון לשנת 2020 על מדד החופש של ישראל החופשית

נתוני אשקלון לשנת 2020 על מדד החופש של ישראל החופשית

"השנה באופן מיוחד הקורונה הוכיחה כי נבחרי ציבור ברמה המקומית הם כוכבים פוליטיים שמפגינים משילות כשצריך וכשרוצים. ראשי ערים הניעו תכניות, יזמו שינויים באופן עצמאי והציגו תוצאות. נראה סוף סוף כי ישנה הפנמה שלנבחרים המקומיים ישנו הכוח לעשות ולשנות, היכן שהממשלה בוחרת שלא. מנהיגים שלא יתאימו את עצמם לרוח התקופה, ויתרחקו מאקטיביות בנושא חופש הדת בעירם -פשוט יודחו מתפקידם על ידי הציבור שמחפש הרבה יותר עשייה ודאגה לרווחתו גם ברמה המקומית" מסר השבוע מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אורי קידר.


רוצים להישאר מעודכנים?

"כאן דרום אשקלון" בוואטסאפ

באינסטגרם

בטלגרם

בטוויטר

אפליקציית "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד או באייפון


ניסינו לבקש מעיריית אשקלון תגובה למיקומה של העיר במדד ואיזה נושא הולך לקבל טיפול בשנה הבאה כדי שאשקלון תמשיך לעלות למקומות יותר גבוהים אך מהעירייה בחרו שלא להגיב.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

 
🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר