אילוסטרציה. מכללת אשקלון

המל"ג אישר: תואר ראשון בבריאות הציבור במכללת אשקלון

עוד צעד בדרך לפקולטה לרפואה במכללת אשקלון. הסטודנטים לומדים כיצד לזהות ולמנוע מחלות וישתלבו במערך הרפואה בדרום

פורסם בתאריך: 21.8.17 16:51

     

לא מעט דובר על מצוקת בתי החולים באזורי הפריפריה, ד"ר זהר מור ראש החוג לבריאות הציבור במכללה האקדמית אשקלון מאמין כי "מוטב להקדים תרופה למכה, ולמנוע את החשיפה לגורמי המחלות ולזהות אותן מוקדם ככל שניתן כדי למנוע את סבלם של החולים ולשפר את מצב הבריאות בישראל".

בריאות הציבור הוא ענף ברפואה העוסק בזיהוי מוקדם של מחלות ובמניעתן. זיהוי מוקדם של המחלה מצמצם סבל אצל החולים ומונע החמרה ונזק עתידיים. אף ידוע כי ההשקעה במניעה מובילה לחיסכון עתידי בהוצאות הטיפול, וכי כל שקל שמנותב לאפיק המניעה חוסך 5-10 שקלים מעלויות הטיפול במחלה.

סטודנטים במכללה האקדמית אשקלון. צילום: מכללת אשקלון

בהתאם למגמה זו, נפתח לפני שלוש שנים מסלול ללימודי תואר ראשון בבריאות הציבור במכללה האקדמית אשקלון. התואר קיבל את אישורה של המועצה להשכלה גבוהה, והחודש מסיימים הבוגרים הראשונים מהתוכנית את לימודיהם. בוגרים אלו יוכלו להשתלב במוסדות הבריאות באזור אשקלון והדרום או ברשויות המקומיות ויתמכו בהתערבויות שתכליתן מניעת תחלואה.

המכללה האקדמית היא המוסד הראשון בישראל המציע תכנית לתואר ראשון בבריאות הציבור, ונודעת חשיבות רבה דווקא למיקומו בדרום הארץ. בשנים האחרונות פורסמו ממצאים המצביעים על פערים בתוצאי הבריאות בין האוכלוסייה המתגוררת בפריפריה לבין זו שמרכז הארץ.

מקור הפערים הוא בהשקעה פחותה בבריאות בדרום, מספר הרופאים נמוך יותר ומודעות מוגבלת של התושבים לחשיפה לנזקים אפשריים ביחס למרכז הארץ. לפיכך, יש חשיבות בהעשרת הדרום באנשי מקצוע המומחים בזיהוי מוקדם של תחלואה, ואשר יכולים להמליץ על שינויים מתאימים באורח החיים בכדי לקדם התנהגויות משמרות בריאות, ובכללן, תזונה נבונה, פעילות גופנית תואמת גיל, מניעת עישון, צמצום פגיעות ביתיות ועוד.

טקס חלוקת תארים. צילום: מכללת אשקלון

תנאי הקבלה לתואר הם בגרות מלאה ואנגלית ומתמטיקה ברמה גבוהה או מכינה.
הלימודים עצמם מורכבים משלושה נדבכים:

  • מדעי יסוד- משמשים כפרוזדור להיכרות עם עולם מדעי הטבע והרפואה
  • קורסים מתודולוגים- לימוד והיכרות עם שיטות מדעיות המאפשרות כימות והערכה של בריאות וחולי.
  • קורסים המתמקדים במערכות בריאות- היכרות עם מערכת הבריאות בישראל והבנת מערכת השיקולים בקביעת מדיניות בריאות.

המרצים בקורס הם מטובי המרצים בארץ, וכוללים אנשי אקדמיה, אך גם מנהלים במערכות הבריאות השונות. הלימודים כוללים הרצאות, מצגות סטודנטים ופרויקט גמר, בו משתלב הסטודנט באחד מארגוני הבריאות ומוביל מחקר או התערבות בריאותית. המטרה היא לאפשר לסטודנט להיחשף לעבודה במערכת הבריאות, ובמקביל הזדמנות להכיר מקומות עבודה אפשריים ולהוכיח את עצמו עוד בשלב הלימודים.
מערכת הבריאות בישראל נמצאת בתנופה ובצמיחה ולאחר הלימודים יכולים הסטודנטים להשתלב בתפקידי מחקר, פיקוח וביצוע בארגוני הבריאות השונים, ברשויות מקומיות ובתעשיית התרופות, המחקר והמזון.

הלימודים במכללה האקדמית אשקלון הם בחינם בשנה הראשונה לסטודנטים ששירתו בצה"ל והשירות הלאומי כחלק מתוכניות הממשלה לחיזוק הפריפריה.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר