אשקלון. צילום: אדי ישראל
אשקלון. צילום: אדי ישראל

אשקלון: שכר נמוך, פחות מרוצים מהחיים, 40% גירושים

נתונים חדשים שמציגה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על תושבי אשקלון אינם מעודדים ואינם משמחים כלל. השכר פר נפש הוא הכי נמוך בקרב הערים הגדולות, והתושבים פחות מרוצים מאזור המגורים שלהם וממצבם הכלכלי

פורסם בתאריך: 15.2.20 20:30

דו”ח מיוחד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציג סקירה מקיפה של ערי ישראל, והנתונים על העיר אשקלון די עצובים. קשה למצוא הרבה פינות של אור בסקר, ויש כאלה, אך הן מעטות.

השכלה

אז ככה, 105 אלף תושבים הם מעל גיל 15. 15.7% לא סיימו 12 שנות לימוד, 17% סיימו 12 שנות לימוד, 23.7% הצליחו להשיג תעודת בגרות, 14.6% עם תעודה על תיכונית ו-26.3% עם תעודה אקדמית.

מכללת אשקלון. צילום: אלירם משה

מכללת אשקלון. צילום: אלירם משה

הנתון האחרון על ההשכלה האקדמית, נתון שהוא חשוב מאוד – נמוך יותר מהממוצע הארצי, שעומד על כ-30% בערים הגדולות.

עבודה ושכר

כמה עובדים? 66.9 מתושבי העיר משתתפים בכוח העבודה. זה נתון הגבוה יותר מהממוצע הארצי שעומד על 63.9%. עם זאת, אחוז האבטלה (בלתי מועסקים) באשקלון עומד על 5.3%, שזה גבוה יותר מהממוצע הארצי שעומד על 4% בלבד.

החניה של תחנת הרכבת של אשקלון לצד הפקקים ביציאה מהעיר מלמדת אותנו לא מעט על מספר התושבים המועסקים מחוץ לעיר אשקלון. ואכן, מדובר במספר לא קטן, קרוב למחצית מהתושבים (44.8%) עוזבים כל בוקר את העיר לעבוד מחוצה לה. אבל אם זה נשמע לכם המון, אז אנחנו מתחת לממוצע הארצי בערים שיש בהן יותר מ-50 אלף תושבים, שעומד על 45.4%.

חניית תחנת רכבת אשקלון. צילום: בן עזיזי

וכמה זמן לוקח לתושבי העיר להגיע לעבודה שלהם? מחצית מהתושבים נהנים ממקום עבודה קרוב לבית ולוקח להם פחות מחצי שעה להגיע. מנגד, לכ-42% לוקח יותר מחצי שעה להגיע למקום העבודה.

ואם כבר עובדים, איך משתכרים? נמוך מאוד. ההכנסה לנפש באשקלון עומדת על 5,110 שקלים נטו לחודש. הנתון הזה מציב את אשקלון במקום ה-20 מבין הערים עם יותר מ-50 אלף תושבים.

טופס תשלום הארנונה

ארנונה

השטח שעליו גובה העירייה ארנונה עומד על: 13,758,400 מ”ר. וההכנסות מארנונה עומדות על 474,510,000 שקלים.

4,873,000 מ”ר הם שטחי מגורים, שזה 25% מהשטח הכולל. וההכנסות ממגורים הן 177,214,000 שקלים הכנסות ממגורים, שזה 37% מהכנסות הארנונה.

לעומת זאת, ממשרדים, שהם 571 אלף מ”ר, ומהווים רק 4.1% מהשטח, ההכנסות הן 109,755,000 שקלים, שזה 23% מההכנסות מארנונה.

שביעות רצון

אשקלון מתגאה בכך שיש אליה הגירה חיובית, בין היתר בשל מחיר הדיור האטרקטיביים. ואכן, בשנת 2018 היגרו לעיר 4,156 תושבים ועזבו אותה 3,601 תושבים. מדובר בהגירה חיובית של 555 תושבים בסך הכול.

אומרים שכל זוג שלישי מתגרש, ובאשקלון זה די קרוב למציאות: בשנת 2017 התחתנו באשקלון 1,404 זוגות והתגרשו 584 זוגות.

אילוסטרציה: א.ס.א.פ קריאייטיב/ingimage

אולי אחוז הגירושים קשור לזה שתושבי אשקלון לא ממש מרוצים מאזור המגורים? כי בסקר של הלמ”ס רק 79.5% הודו כי הם מרוצים או מרוצים מאוד. נשמע הרבה? אז לא, מדובר בנתון שמציב אותנו בתחתית המדד בקרב הערים הגדולות.


רוצים להישאר מעודכנים?

הצטרפו לוואטסאפ של "כאן דרום אשקלון"

הצטרפו לטלגרם של "כאן דרום אשקלון"

הורידו את "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד

הורידו את "כאן דרום אשקלון" באייפון


אז למה אנשים לא מרוצים מאזור המגורים? הנה כמה סיבות: כמחצית מהתושבים לא מורצים מרמת הניקיון באזור המגורים. 38% לא מרוצים מהשטחים הירוקים, אחוז דומה לא מרוצה ממצב הכבישים והמדרכות באזור המגורים. מה שכן, כ-70% מהתושבים מרוצים משירותי פינוי האשפה באזור שלהם. 44% מהתושבים אינם מביעים שביעות רצון ממצבם הכלכלי, ומחצית מהתושבים בעיר סבורים שמצבם הכלכלי לא ישתפר בעתיד.

באופן כללי, תושבי אשקלון פחות מרוצים מהחיים. רק 85.5% הודו שהם מרוצים או מרוצים מאוד, וזה נתון שמציב אותנו במקום השלישי מלמטה, כאשר רק בחולון ובאשדוד נמצאו יותר אנשים שאינם מרוצים מהחיים.

נתון קשה מאוד נמצא בסעיף של דיווח על בריאות טובה. רק 67.6% דיווחו על בריאות טובה. הנתון הנמוך ביותר בקרב הערים הגדולות בארץ. כך למשל, באשדוד יותר מ-75% דיווחו על בריאות טובה, ואילו ברחובות מדובר ביותר מ-83%.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

11 תגובות
 1. ירון

  עיר מטונפת בכל מקום אשפה וצמחיה לא מטופלת ראש עיר אנאלפבית זו התוצאה

 2. אבי

  מה שנכון נכון.. שכר מינימום של 30 שח לשעה זה בדיחה מביא אנשים לשכר חודשי שבקושי מגיע ל5800 נטו .
  ושכירות פה לא כזו זולה התחילו להעלות אותה חצופים.
  רק בונים פה יחידות דיור לעשירים ומשקיעים .

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זה לא רק באשקלון לצערי כל הדרום מסתפק במה שהממשלה הכושלת הזו מאכילה אותו צריך להחליף פזה על מנת לשפר את איכות החיים כאן תיתעוררו כי רק אתם יכולים בעוד שבועיים

 4. הבעיה

  הבעיה כאשר אנשים מתגרשים הגברים מנסים להתחמק חלקם ממזונות…וכאן טמונה הרעה החולה

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא מתחשבים בחילונים.
  מזמורי שבת בווליום חזק מזמין את המתפללים לבית הכנסת.מי שדתי יודע מתי נכנסת השבת מבלי להפריע לשכנים.

 6. קובי בכר

  עיר טובה גר בה שנתיים לא ניתן להשיג עבודה לנשים שכר בדיחה על כל מישרה פנויה אלף בחורות בשכר מתחת למינמום ועושים פוזות כאילו משרת מנכל בושה וחרפה

 7. יוסף

  כתבה פוליטית נטו הפכתם את הנתונים הטובים והפכתם אותם לשלילים לדוגמה כאשר מדברים על האבטלה הירודה השוותם אותה פתאום לממוצע ארצי כאשר אנו יודעים מה קורה באופקים בישובים הבדווים וכו במקביל אתם מנסים להשוות את אשקלון למרכז נו באמת עבודה בעינים יחסית למקומה ולנתונים אשקלון עיר יפה אולי לא ווגאס ויש מה לתקן אבל עיר נהדרת וכל הכבוד לכל ראשי העיר שתרמו להצלחה

 8. מוטי

  הכנסה לנפש זה נתון עקום וחסר משמעות (סך הכנסות של כלל התושבים חלקי מספר התושבים). תציגו שכר ממוצע או חציוני.

 9. אנונימית

  העיר מטונפת , מעלים מחירים בלי בושה ,ועוד בשכונות ישנות לצעירים שלא בקיעים במחירי הדיור , התעסוקה פשוט פח אשפה ששכר מינימום ועוד מעסיקים מרשים לעצמם לכופף את המעביד כמו חמור !!! משלמים שכר עם המון טעויות חותמים הסכם משרה מלאה ואם אין עבודה שולחים לבית !!! משקקרים שהשכר יהיה 40 שח לעה ובסוף חודש בתלוש המעביד רואה 29.12 פשוט בושה !!!

 10. קרן

  עיר שזקוקה למהפך בדחיפות!!! ללכת לרוביק דנילוביץ ולקחת ממנו שיעורים במהפכה!! אין מספיק תרבות ופנאי בעיקר לילדים, אין די מקומות בילוי ומסעדות טובות וכמובן אין מקומות עבודה!
  דרוש מהפך….

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עיריית אשקלון חייבת לשפר את היחס שלה לתושבים להיות יותר קשובה. להעסיק עובדים מקצועיים באמת ולא באופן שהיא מעסיקה עובדים מתוך קירבה ופרוטקציות. לכן עבודות שמתנהלות בעיר א נעשות באופן מקצועי וזה אומר בכל התחומים.

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר