מפריעים או לא? צופרים

אשקלון: המשטרה נגד מפעילי "צופר שבת"

ארגון זכויות האדם בצלמו פנה למשטרה ודרש ממנה לחדול מלהתנכל למפעילי הצופרים בכניסת שבת. "מתקיימת מתחת לאפנו מלחמת דת" מסרו בארגון. המשטרה: הנושא הועבר לבחינה משפטית

פורסם בתאריך: 9.12.19 16:25

מרקם החיים העדין בין חילונים ודתיים עולה שוב לסדר היום ושוב על רקע הפעלת צופרים בשכונות העיר אשקלון לפני כניסת השבת ושוב בעת כניסת השבת.

מדובר בצופרים המשמיעים שירי שבת באמצעות רמקולים המוצבים על גגות מבנים. ההשמעה נעשית זמן קצר לפני כניסת השבת על מנת להתריע על כניסתה. רמקולים כאלה מוצבים דרך קבע בעיר אשקלון בכתובות הרב מנצור בן שמעון 16, ברחוב אורט על מבנה ישיבת נחלת דוד וכן במבנה מקווה ברחוב אפרים צור 55.

בשבועות האחרונים, כך טוענים מפעילי הצופרים, הגיעו למקום שוטרים ממשטרת אשקלון ודרשו מהם להפסיק את השמעת המוזיקה.

הצופרים באחד מבתי הכנסת באשקלון. צילום: אלירם משה

בעקבות זאת פנה ארגון 'בצלמו' במכתב אל מפקד תחנת המשטרה באשקלון, סנ"צ משה לוי, "השוטרים אשר הגיעו לכתובות הנ"ל והתנכלו למרשיי, לא הציגו בפניהם כל צו או מדידה או חוות דעת הבוחנות את עוצמת הרעש ולא ברור מכוח מה החליטו השוטרים לנצל את כוחם וסמכותם לרעה, להפריח איומים ולהתנכל לצופרי השבת. אין ספק כי מדובר בחריגה מסמכות השוטרים, במטרה לרצות קומץ תושבים אשר שירי השבת אינם ערבים לאוזניהם", נכתב במכתב החתום על ידי עו"ד מיכאל ליטווק.

עו"ד מיכאל ליטווק

במכתב שנשלח גם לחברי המועצה הרב יעקב אביטן, אברהם עשור, שי רובין וחי דהרי, נכתב עוד כי "מדובר ברמקולים המשמיעים שירי שבת שקטים לאורך דקות ספורות טרם כניסת השבת ומאות רמקולים מסוגם מותקנים בעשרות ערים בישראל. מרשי פועלים אך ורק במסגרת החוק וברמת הדציבלים המותרת, לאמור מתווספת העובדה כי מדובר בהשמעה לזמן קצר מאוד וקצוב באופן שאינו מהווה כל מטרד או עבירה על החוק".

"מתקיימת מתחת לאפנו 'מלחמת דת'. עוד ועוד ערים מחליטות בשת"פ עם משטרת ישראל להפריע לצופרי השבת אשר מופעלים מספר דקות טרם כניסת השבת. על אף שאין זה נוגד את החוק מחליטה המשטרה שוב ושוב להגיע למפעילי הצופרים ולאיים עליהם" מסרו היום ראשי הארגון.

עוד מסרו היום מארגון 'בצלמו' כי "גם לחרדים יש זכויות אדם. לא ייתכן שיפגעו בזכויות של החרדים לחופש דת ופולחן. עשרות שנים עומדים מואזינים בכל הארץ בשעות ורעשים לא חוקיים ואף אחד לא נוגע בהם. אבל כשאדם חרדי ודתי בא לעשות מנגינה קצרה לכבוד שבת רומסים את החוק בשביל למנוע את זה".

ממשטרת ישראל, מרחב לכיש נמסר בתגובה: "הנושא הועבר לבחינת היועצת המשפטית של המחוז הדרומי במשטרה ובהתאם לכך יינתן מענה בסיום בדיקתה".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

22 תגובות
 1. רונית

  סליחה, אני לא מפעילה בערב שבת מוזיקת מטאל עצבני עם גראולינג עצבני בפול ווליום עם רמקולי ענק רק כדי לבשר שהשבת נכנסת להודיע לכולם שיש אצלי בחצר הופעה עם מטאל הדס ועושים הד באנגינג ומונינג וסטייג' דאייבינג. אז כאילו, באמת.. עובדי אלילים.

 2. הגיבן מנוטרדם

  אין לכם במה להתעסק משטרת אשקלון רואים עד כמה אתם מתעסקים בשטויות הגיע הזמן שתעסקו בעיקר ולא בטפל

 3. עמיר מ.

  הדוסים,בגלל הכח הקואליציוני מנסים בכל
  הדרכים להרחיב את השפעתם עלינו….
  הפעלת צופרים באיזור שהם בשימוש אמיתי
  לאזעקה במקרה ירי טילים,תדיר….גורמת לחרדה
  אצל ילדים ומבוגרים עם תגובות קשות.
  החיים ביחד עם הדוסים(שכידוע,חלק גדול מהם
  חיים בפרזיטיות על גבנו)….צריכים להיות לפי
  הכלל ….אתה בבית שלך עושה מה אתה רוצה
  ואני בבית שלי עושה מה אני רוצה.!!!
  והמרחב הציבורי,נשאר נקי .כולל שירים לשבת
  וצפירות למיניהן.

 4. המשלח

  עמיר ורונית לכו תחפשו לכם חיים מה כואב לכם בלב כמה דק' של מוזיקה חסר לכם בורג בראש

 5. יהודי שחי את חייו ואף אחד לא מפריע לו

  אני לא דתי ולא מפריע לי מספר דקות של שירים לפני כניסת שבת הפוך די נהנה מזה, הבעיה שיש אנשים שמזמן שכחו שהם יהודים ולהם כל דבר שקשור לדת מפריע הם אלה שפונים למשטרה

 6. הגר

  אני לא חרדית!!!! ונהנת מעצם הרעיון . למה חטשבים שהשבת חשובה רק לחרדים . זה דבר מבורך השירים הללו כולה 5 דק … קצת פרופורציה . איזו שנאה לכל מה שמריח יהדות יש בחברה שלנו גועל נפש!!

 7. התנועה לחופש משונאי הדת.....

  מרחב ציבורי כשמו כן הוא ולרוב הציבור זה לא מפריע . אז אין סיבה בעולם להפסיק אם זה . באמת גחמת אנשים קטנים שלא מסוגלים לסבול שום דבר שלא לרוחם ….

 8. טלי

  תמשיכו להשמיע זה כיף.לשמווע שירי שבת ,כמה דקות מה כואב לכם ,תתעסקו באמת במי שעושה רעש, נוסעים כמו מטורפים עם האופנועים או עם הטרקטורן ,כאילו מוסיקה ברוסית יותר טוב .

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ממש חוצפה זה ממש לא מפריע דווקא מאודד עוזר מהרבה בחינות…ואנשים שומעים טרנסים ושמים בוקסות שירים בקול עושים על האש וחפלות לא מספיק בחמישי בערבות וגם בשבת התלוננתי לא אז כמה דקות לפני שבת שתי שניות לא שיר של שלוש שעות מה כואב לכם???

 10. בובליל

  אים היה המואזין של מיסגד לא היו מדברים אות אחד
  איבדנו את השפיות היהודית שלנו גועל נפש

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ניראה שאתם מדינה מוסלמית ….תתבישו לאן היגענו

 12. אשקלונית

  ישראל היא מדינה יהודית והשבת היא שבת קודש וטוב לשמוע את הצופרים שמכריזים על כניסת השבת .בושה וחרפה למי שמנסה לפגוע בערכי הדת.

 13. גליה

  לא ניתן לגויים להשתלט עלינו, חסר רעשים הזויים בשבתות? מישהו התלונן??? אבל כשמדובר ב10 שניות של הודעה על כניסת השבת בוער למישהו המוח????

 14. SBHTK

  אפשר לחשוב מדובר בהשמעה של פחות מ5 דקות מה גם בשעה שמותר להשמיע מוזיקה אחרי 16 בצהריים ולפני 23 בלילה לא ברור מדוע המשטרה מגיע בכלל , בושה .

 15. אחד שמאמין לזדורוב

  הלווו כניראה שמישהו שכח שהוא גר בישראל וישראל היא מדינה של יהודים לא של אף אחד .והשבת היא שלנו ושירי השבת היא שלנו מי שלו מעוניין להבין שזה מדינה של יהודים שיארוז את הפקלעות שלו למקום אחר שאין שם שירי כניסת שבת .עוד מעט גם להיתפלל תיהיה להם בעיה אז אולי נסגור את בתי הכנסת והישיבות למה כי לקומץ מסויים שיש ספק ביהדותו החליתו .קורא ולא מאמין.עד לאן היגענודוחפים את ה👃לכול מקום אפשרי העיקר להרע אלוהים בשמיים רואה וישלם לרשע רע כרישעתו

 16. מזהה בשם סעדה שמשון בושה למשטרת ישראל במיוחד משטרת אשקלון שהיא משמיעה דברים כאלה גועל נפש קוראים לי סעדה השם שון

  באמת גועל נפש כניסת השבת היא נורא חשובה לנו יותר מכל דבר אחר אילו ולא היו יהודים דתיים העולם היה נחרב בזכותם מדינת ישראל עומדת בזכותם חיילי צהל עומדים בזכותם כל העולם עומד מדינת ישראל היא מדינת דת ובאמת מי שלא נוח לו שילך יש טול-כרם יש ג׳לג׳וליה יש כל הכפרים הערבים שמה הוא ישב בשקט יוכל איתם ואז הורידו לו גם את הראש שיבינו את זה

 17. שרלי

  נתחיל בכך שאני נגד כל הצופרים, אבל.! חוק המואזינים אינו מיושם עקב שיתוף פעולה בין המפלגות החרדיות והמפלגות הערביות. אז שיעשו שוב שיתוף פעולה כדי לאפשר גם למואזינים היהודיים לעשות רעש.
  ובכלל הן ליהודים והן לערבים, יש לכם הודעות, תעבירו לעצמכם האפליקציות. אפילו אזהרות טילים כבר עוברות כך.

 18. נמאס מהכפייה הדתית

  משתלטים על מקלטים והופכים אותם לבתי כנסת וכופים עלינו את הדת בכל מיני דרכים יצירתיות שטיפות מוח לילדים וכפייה מזדחלת, תחילה ברשות אח"כ תכבד אח"כ בכפייה, הצרחות שלהם של התהילים כמו בהמות וכל הקומבינות שלהם ממאיסים אותם, הם "זכו" ביושר בשנאה של הציבור והסלידה מהם.

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר