המנכ"ל והיו"ר. איתמר שמעוני וגלעד אורן
המנכ"ל והיו"ר. איתמר שמעוני וגלעד אורן

גירעון של 53 מיליון ש"ח בחברה הכלכלית: דרישה לבדיקת פלילים

הדוח התקציבי המצביע על מחסור של עשרות מיליוני שקלים בחכ"ל בתקופה בה גלעד אורן היה מנכ"ל ואיתמר שמעוני היה יו"ר, עורר סערה. "כספי פיתוח מימנו גם אירועים", אמר מנכ"ל החברה הנוכחי, יוסי דיין. גלעד אורן מסר: "מצער מאד, שמכניסים בחברה עסקית, חשבונאות פוליטית"

פורסם בתאריך: 8.8.18 11:19

     

ימים ספורים לאחר פרסום החשיפה ב"כאן דרום" אודות הבור התקציבי שהתגלה בחברה הכלכלית של אשקלון (חכ"ל), התקיים דיון סוער בישיבת מועצת העיר.

הכתבה חשפה את הדוח שכתב מבקר חיצוני של החברה וגילה כי הדוחות הכספיים של החברה לא שיקפו את המצב הכספי האמיתי שלה. בין היתר נחשף כי החכ"ל מימנה את האירועים הגרנדיוזיים מכיסה ובחלקם על חשבון כספי הפיתוח המיועדים לבניית מדרכות, סלילת כבישים, תאורה וכדומה לרווחתם של תושבי השכונות בעיר. הדו"ח מתייחס לתקופה שבה עמד בראש החברה איתמר שמעוני ומי שניהל אותה היה גלעד אורן.

הופעה במקום מדרכה? אייל גולן בפסטיבל דרום עולה. צילום: אדי ישראל

בישיבת המועצה השבוע, נדרשו החברים לאשר את הדוחות הכספיים של החברה. רו"ח אלעזר טובול אמר כי החברה צברה גירעון של 53 מיליון שקלים ומרבית הגירעון הזה הוא פעולות שבוצעו בעבר, "כמו למשל טעויות חשבונאיות שעומדות בסדר גודל של 20 מיליון שקלים". הנתונים הדהימו את חברי המועצה שדרשו הסברים לאיך קורה מצב כזה.

חבר המועצה שלמה כהן תהה למה ראש העירייה המושעה, איתמר שמעוני שהיה יו"ר החברה באותה התקופה לא הגיע לדיון, אם הוא ידע על הדיון הזה ונעדר ממנו זה חמור מאוד".

מי שדיבר והסביר  את המצב הוא מנכ"ל החכ"ל, עו"ד יוסי דיין שהסביר: "דוחות כספיים אמורים לשקף את מצבה הכלכלי החשבונאי של החברה נכון למועד מסוים. גם הרו"ח, מבקר הפנים של החברה וגם הרו"ח שנלקח לבדיקת נאותות של החברה, הגיעו למסקנות זהות שהדוחות הכספיים של שנת 2016 לא משקפים נאמנה ואפילו לא קרובים לשקף נאמנה את מצבה הכלכלי של החברה. עמד כאן רו"ח של החברה וניסה ללכת בין הטיפות ולנמק ולהסביר, אני לא נכנס ואני לא יודע מה נעשה במחשבה פלילית ומה לא, מה ברשלנות ומה ברשלנות חמורה ואני חשוב שהדברים ייבדקו בדירקטוריון. זה לא התפקיד שלי כרגע. הסטיות שהתגלו בדוחות הכספיים ביחס לדוחות כספיים מהעבר הם לא סבירים. הם לא בגדר האפשרות לטעות חשבונאית סבירה, הם לא בסיטואציה הזו. ואני רוצה לומר שגם בדוחות הכספיים שלנו הלכנו בצד הבטוח. איפה שהיה ספק הלכנו לקולא.

"למאזן הכספי של 2017 יש גם השלכה על תזרים המזומנים של החברה וההשפעה החלה והיא תמשיך ותלווה ואתנו גם בשנים הקרובות. היה גם עליהום בעיתונים בתקופה האחרונה. זה לא משפיע ואנחנו נעשה את עבודתנו נאמנה וכרגע עצרנו את כל הדליפות שהיו, את כל התשלומים המיותרים שהיו, את כל ההוצאות שהיו שהחברה הכלכלית לקחה על עצמה שלא בצדק".

הדוחות לא משקפים נאמנה את המצב". מנכ"ל החכ"ל, עו"ד יוסי דיין

השאלה המרכזית והתהייה הגדולה הייתה בנוגע לשימוש שנעשה בכספי הפיתוח וכך הגיב דיין: "לגבי השאלה שלך, סגן ראש העיר, רמי סופר, חלק ניכר מכספי הפיתוח ששולם נעשה בו שימשו שלא לשמו הוא נועד. ואני עומד מאחורי כל מילה. אז אנחנו נצטרך ונעמוד מאורחיי התחייבויות של החברה ניתנו בעבר וכל המחויבויות שלנו לגבי פיתוח, כל יבוצע וזה התפקיד שלנו".

תומר גלאם

"ביצענו עבודות פיתוח למרות שלא היו כספים". תומר גלאם

תומר גלאם אמר על כך: "אני רוצה לציין שכיו"ר הדירקטוריון הוריתי לטפל מידית בבעיית הפיתוח ובזמן שאני נמצא ביצענו עבודות פיתוח רבות מאוד במתחמי פיתוח של החברה הכלכלית אפילו שלא היו הכספים".


באותו הנושא


חברת המועצה ריקי שי שאלה: האם היה שימוש בכספי הפיתוח לאירועים?

יוסי דיין הגיב: "כעובדה החברה כלכלית מימנה עשרות מיליוני שקלים של אירועים. מכסף של החברה הכלכלית. החברה הכלכלית מימנה אירועים, מימנה פרסום ומימנה כל מיני יועצים למיניהם ואל ניכנס לזה. מימנה אין ספור דברים שהיא לא אמורה לממן. מאיפה הביאה את הכסף? ברור שגם מכספי פיתוח. אני לא יכול להגיד לך אחד לאחד, אבל בהחלט התשובה היא כן. כשהחברה הכלכלית ממנת בסדר גודל של עשרות מיליוני שקלים אני לא חשוב שיש לה רווחים צבורים ונסתרים ומאגרי מזומנים. אז התשובה היא כן. זה נלקח ממקומות שזה לא היה אמור להילקח. שוב אני חזור ואמר כל עוד אני פה, בהנחיית ראש העיר, נעמוד בצורה איתנה מאחורי הצורך לבצע את עבודות הפיתוח. ראש העיר עומד על זה בצדק רב גם בדירקטוריון וגם בהנחיות השוטפות, אנחנו נבצע את פיתוח לכל מי שאנחנו התחייבנו לו".

ריקי שי: "אסור לעבור לסדר היום". דיין, כהן וריקי שי

ריקי שי: איך תסגור את הגירעון? תפסיק לממן אירועים?

"אנחנו הפסקנו לממן אירועים. אנחנו היו הקטנו הוצאות בצורה ניכרת יועצים והיום הרווחים של החברה מופנים רובם ככולם לפיתוח. חל קיצוץ ניכר אחרי שבעבר שולמו תעריפים גבוהים מדי ליועצים. יש את כל הנתונים".

סגן ראש העיר, רמי סופר

"איך יכסו את הגירעון?". סגן ראש העיר, רמי סופר

סגן ראש העירייה, רמי סופר: אתה יכול לומר תוך כמה זמן תכסו את הגירעון?

"אני לא יכול כרגע להתחייב, אבל יש לנו מספר כיוונים להבראת החברה ואני מאין שכבר ב-2019 אנחנו נוכל להגיע למצב שיש לי את כל הכספים לשלם הכל".

גלאם: "בעזרת השם ובעזרת משרדי שממשלה שעוזרים לנו לשלם".

חבר המועצה שלמה כהן הגיב בחומרה לדברים: "מדובר בממצאים חמורים מאוד ובהתנהלות פרועה מאוד שצריך לבדוק אותה. אני לא יודע אם קיבלתם החלטה למי להעביר את הדוחות האלה כי במשרד הפנים למשל, יש גוף שאחראי לבדוק תאגידים עירוניים, צריכים להוציא דיווח עם מכתב נלווה. אם יש חשש לפלילים צריך לחקור את הנושא הזה. יש פה הרבה שגאות שנעשו, כל תקלה כזו צריך לנתח אותה מה קרה שם, האם יש כוונת מכוון, האם יש טעות, האם יש מדיניות. יש כמה דברים חמורים, החברה ממנת פעילויות של העירייה ולא מקבלת החזרים על כך וזה דבר חמור ביותר. בתקופה ההיא לא היה חבר אופוזיציה בדירקטוריון כדי שחלילה הוא לא יעיר ולא יגלה ולא יחשוף והכל היה סגור וכל הזמן התרעתי על זה".

שלמה כהן

"זו רעידת אדמה". שלמה כהן

ריקי שי: צריכים לעשות עם זה משהו ולא לעבור לסדר היום.

גלאם: "אני לא רוצה שנעבור לסדר היום ובגלל זה הבאתי את הדוחות הללו לדיון. יש לי אחריות ציבורית כיו"ר הדירקטוריון וכראש העיר ולפעמים הדברים האלה לא נעימים להישמע דווקא בתקופת בחירות. אנחנו משיגים את התקציב והתחייבנו להשלים את כל עבודות הפיתוח לפי ההסכמים שנחתמו עם אותם גורמים כדי לא לפגוע בתושבים. גם הוריתי לא לעכב תשלומים לספקים, כי אנשים לא רצו להתמודד למכרזים פה כי לא שילמו להם או מעכבים להם תשלומים. לעניין הנושא של הפלילים, אמרו רישום כוזב במסמכי תאגיד, אני מבקש יוסי שבישיבת הדירקטוריון הבאה, תביא את מבקר העירייה ואם צריך לערב גורמים אחרים אז נערב אותם. אני רוצה להודות לך שלמה, כי כשנכנסתי לתפקיד באת אלי ואמרת  לי 'תומר, אין לנו נציג של האופוזיציה בדירקטוריון' ובישיבה הראשונה מינינו את אפי מור והוא מגיע כחבר אופוזיציה והוא נכנס לוועדת ביקורת וגם ועדת התקשרויות כי השקיפות צריכה להיות מלאה".

פרויקט של החברה הכלכלית

שלמה כהן המשיך לדבר וציין את הכתבה שפורסמה בסוף השבוע, "אין יש מאין, בחברה הכלכלית יש כספים ייחודיים שהיו מיועדים פיתוח שהלכו לדברים אחרים, בכתבה מצוינת ב'כאן דרום' נכתב 'אירועים במקום מדרכה'. כתבה מצוינת של דודי לוי, פשט כתבה מצוינת, אחרי הכתבה פשוט לא הייתי צריך לקרוא אחר כך את הדוחות. לסיכום, אני חושב שצריך ממש להפיק לקחים מכל תקלה וליישם אותם בחברה הכלכלית ולדווח על המעשים האלו. זו רעידת אדמה ואני אל יודע איך אפשר להתייחס בשוויון נפש לדבר הזה. הלקח הוא לא לערבב תקציבים. כי זה מה שמביא ואתנו למצב בו עשרות מיליוני שקלים חסרים".

איתמר שמעוני מסר בתגובה: "מי שהיה המנכ"ל הוא גלעד אורן ואני מאוד מעריך את היכולות שלו והעבודות שלו. הוא הוביל את השינוי שעשיתי בעיר והמהפכה החיובית. אני מסתפק בתגובה שהוא מסר ואני סומך על דבריו".

מנכ"ל החברה הכלכלית לשעבר, רו"ח גלעד אורן הגיב לדברים שנאמרו בישיבה ומסר כך: "צר לי שהנהלת העירייה והחכ"ל הנוכחית בוחרות להציג נתונים מסולפים, אשר משוללים כל בסיס עובדתי. למען הסר ספק, הטענות שהוצגו נדחות על ידי במלואן.

משרדי החכ"ל במרינה. צילום: אורי קריספין

משרדי החברה הכלכלית במרינה. צילום: אורי קריספין

"ראשית, אציין כי הנהלת העירייה והחכ״ל הנוכחית ״שכחו״ לספר כי בשנת 2016 התקיימה בחברה הכלכלית ביקורת של מס הכנסה. דרישת מס הכנסה הייתה הכרה ברווחים נוספים שנצברו בחכל בסך של כ-100 מיליון ש״ח וכפועל יוצא מכך, תשלום של 25 מיליון מס. לאחר דין ודברים של מספר חודשים עם רשויות המס, סוכם כי החכ״ל תכיר ברווחים נוספים שנצברו בסך של כ-16 מיליון ש״ח וכתוצאה מכך שילמה מס בסך של כ-4 מיליון ש״ח. כיצד עובדה זו, מסתדרת עם הדוחות הכספיים שהוצגו על ידי הנהלת החכ״ל ובודק הנאותות. אציין, כי החכ״ל לוותה בהסדר המס על ידי אחד מעורכי הדין המובילים בארץ.

"ממצאי בודק הנאותות הוצגו כבר לפני שנה. משרד רואי החשבון המבקר של החברה הכלכלית לא הסכים עם ממצאי בודק הנאותות ולכן לא הסכים להטמיע את ממצאי בודק הנאותות בדוח הכספי. כתוצאה מאי הסכמה זו, בשנת 2017, פוטר רואה החשבון המבקר של החכ״ל על ידי ההנהלה הנוכחית והובא במקומו משרד רואי חשבון, אשר פוטר על ידי האסיפה הכללית של החכ״ל בראשותו של מר איתמר שמעוני בשנת 2014.

"בנוסף, ברור לכל ואף ולא מפתיע, עיתוי פרסום הדוח, יום לאחר הכרזתו של איתמר שמעוני על התמודדות לראשות העיר. מנסים להכפישו בכל דרך אפשרית וזו ככל הנראה אחת הדרכים להכפישו. מצער מאד, שמכניסים בחברה עסקית וכלכלית חשבונאות על בסיס פוליטי.

"הטענות לגבי הוצאות על שיווק ואירועים על חשבון פיתוח אינן נכונות. ההוצאות על השיווק והאירועים הוצאו ברובן מרווחים, שנצברו בחברה הכלכלית וחלקן בהזמנות עבודה מעיריית אשקלון. אינני מבין, כיצד להנהלת העיר הנוכחית יש את התעוזה לבוא בטענות על אירועים אלו, כאשר הם היו מודעים לקיום האירועים והתעקשו לעלות על כל במה שהתקיימה בה אירוע של החכ״ל כגון דרום עולה, אירועי קיץ בשכונות, פורים, עצמאות וכיוצ״ב.

גלעד אורן. צילום: אורי קריספין

גלעד אורן. צילום: אורי קריספין

"החכ״ל בתקופתי שגשגה ופועלה בא לידי ביטוי בכל פינה בעיר אשקלון. פיתחנו שכונות מגורים חדשות, בנינו מאות מוסדות חינוך וציבור חדשים, הקמנו את הסי פארק ופיתוח הקניון במרינה, נבנו נכסים מניבים לחכ״ל כגון: מסעדות, גני ילדים וכול׳, הקמנו את רשות החנייה בעיר אשקלון, הסדרנו בחופי הים את הקיוסקים והשכרת השמשיות והכסאות במחירים מוזלים, חתמנו והתחלנו ליישם את הסכם הגג הגדול ביותר במדינת ישראל, שדרגנו את התשתיות בשכונת מגדל, הקמנו את החטיבה להתחדשות עירונית, התחלנו את הקמת בניין העירייה החדש וסיימנו את התכנון למשכן אומנויות הבמה בנוסף, יש עוד עשרות פרויקטים, שבוצעו על ידי החכל, אשר היריעה קצרה מלפרטן. ונכון שגם קיימנו אירועים ופעילויות שיווק ומיתוג של העיר אשקלון, אשר שינו את תדמית העיר בארץ ובעולם וגרמו לכך, שעשרות אלפי תושבים חדשים ומפעלים בחרו את בית הקבע שלהם בעיר אשקלון. כפועל יוצא מפעילות נרחבת זו, החכ״ל הרוויחה עשרות מיליוני שקלים בשנים אלו ולא הפסידה כפי, שנטען על ידי הנהלת העירייה והחכ״ל הנוכחית.

"אדגיש כי, חלק גדול ״מההפסדים״ שנרשמו היום בדוחות החברה הכלכלית יוכרו בעתיד כרווחים, כפי שנעשה במהלך השנים בחברה הכלכלית. במילים פשוטות, החברה מבטלת רווחים שקרו בעבר לטובת הכרתם בעתיד וזקיפתם לטובת הנהלת החכ״ל הנוכחית.

"לצערי, אני רואה היום את החכ״ל בקיפאון. אין ייזום של פרויקטים חדשים פרט למה שאני התחלתי ויזמתי. תחום אחד, שאני רואה שנעשה בו יותר מאשר בתקופתי, זה בתחום האירועים. למיטב ידיעתי, החכל ממשיכה לקיים אירועים ופעילות שיווק ברמה הגבוהה ביותר עבור העיר אשקלון וזה דבר מבורך, אך לצערי, בתקופתי לא הפקנו באמצעות החברה הילולות ל״ג בעומר לחצרות רבנים מסוימים וגם לא הסתייע בידי לממן טקס הלוויה לצדיק, שהעלו את עצמותיו לקבורה בישראל וכיוצ״ב, אך אני רואה עשייה רבה ואיכותית ואני שמח, שממשיכים את דרכי בתחום הזה ומבינים את חשיבות הדבר לעיר אשקלון. ולמרות שמלינים על מימון האירועים על ידי החכל בעבר, ההנהלה הנוכחית ממשיכה באותה דרך, רק שלא ברור מהיכן הם מממנים את האירועים ומעוניינים לרכוש מגרשים, אם מצב החברה הוא כל כך ״גרוע״, כפי שהם מתיימרים לצייר".

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר