ריימן פולאט. צילום: אורי קריספין

עו"ד ריימן פולאט, מספר למה קיבל צו הגנה של חושפי שחיתויות

מנהל החטיבה להתחדשות עירונית, עו"ד ריימן פולאט, קיבל צו הגנה זמני של חושף שחיתויות זאת לאחר שהתלונן בפני מבקר המדינה כי מנכ"ל החכ"ל, גלעד אורן, ביקש לקדם תוכנית תמ"א 38 בבניין בו יש דירה השייכת, בין היתר, לאמו של אורן. "טענותיו של מר פולאט יוכחו כטענות שווא", נמסר מהחברה הכלכלית

פורסם בתאריך: 17.2.17 16:11

     

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, העניק השבוע צו הגנה זמני של חושף שחיתויות, המונע את פיטוריו של עו"ד ריימן פולאט מהחברה הכלכלית של אשקלון. במכתב ששלח שפירא למנכ"ל החברה, גלעד אורן נכתב: "הריני מצווה בזה כי החברה הכלכלית לאשקלון בע"מ תמשיך להעסיק את עו"ד ריימן פולאט בתפקידו כמנהל החטיבה להתחדשות עירונית. החברה לא תפגע במעמדו, בסמכויותיו ובזכויותיו כעובד, זאת עד למתן כל צו או הוראה אחרת על ידי".

מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: אוליבייה פיטוסי

פולאט מכהן זה כשנתיים בתפקיד מנהל החטיבה להתחדשות עירונית בחברה הכלכלית ובעצם אמור להיות זה שמקדם תוכניות שישנו את פני העיר בעיקר בשכונות הוותיקות ובפרט בבניינים הוותיקים, על מנת לחזק אותם בפני רעידות אדמה והתקפות טילים וכן לשפר את מראם החיצוני. הדברים נעשים באמצעות תוכניות של תמ"א 38, שבו משפצים בניין קיים ומוסיפים לו חדרי ממ"ד ומרפסות וכן באמצעות תוכנית פינוי בינוי במסגרתה הורסים את הבניין הישן ובונים חדש במקומו.

ריימן פולאט. צילום: אורי קריספין

הפגישה האסורה

בפנייתו למשרד מבקר המדינה, לפני מספר שבועות, סיפר פולאט כי לפני כשנה, בחודש נובמבר 2015, פנה אליו מנכ"ל החברה הכלכלית, גלעד אורן, מי שממונה עליו, "בבקשה להגיע למשרדו ולהיפגש יחד איתו, עם יזמים לצורך טיפול בפרויקט תמ"א 38 ב-3 מבנים בעיר. תמהתי מדוע היזמים לא נפגשים איתי קודם כפי שכולם עושים? תשובתו הייתה שהוא מעוניין לקדם את זה מהר ואח"כ ציין, כי לאימו ישנה דירה באחד הבניינים הללו", כתב פולאט למבקר המדינה. "כששמעתי זאת ביקשתי לא להגיע לפגישה וציינתי שיש כאן ניגוד עניינים וטעם לפגם. לאחר ויכוח המתועד המיילים הוא החליט לשלוח לי "זימון לשימוע בטרם פיטורין" בטענה, כי אינני מקבל מרות ועוד מספר טענות לא רלוונטיות".

פולאט סיפר עוד למבקר המדינה כי מי שהתערב בעניין היה מנכ"ל העירייה, חיים סופר וכי לאחר שיחה בין פולאט לאורן, משך אורן את הזימון לשימוע וביטל אותו. אלא שמאז, כך על פי פנייתו של פולאט, השתנה היחס אליו, "מר אורן לא שכח ולא סלח על עניין זה – לא שיתף אותי בדבר, לא העביר לי תקציבים, לא שלח אותי לכנסים ולא להשתלמויות. מר אורן עשה הכל כדי שאכשל בתפקידי", כתב פולאט והוסיף כי באחרונה הוא זומן שוב לשימוע לפני פיטורים, "לאחרונה בעקבות הערה שהערתי לו ובמצאו שעת כושר לעשות זאת – מר אורן מנכ"ל החליל שלח אלי שוב 'זימון לשימוע בטרם החלטה בדבר הכוונה לסיום העסקתך'… אבקשכם להנחות את דירקטוריון החכ"ל לדחות על הסף את השימוע מין הטעמים שציינתי ומכיוון שהשימוע הנ"ל לא נעשה בתום לב וכוונתו האמיתית מוסתרת. ללא התערבותכם ימשיך מר אורן לעשות בחכ"ל כבשלו ופגיעה בי תהווה אזהרה לכל העובדים המעוניינים לשמור על טוהר המידות".

גלעד אורן. צילום: דוד לוי

השימוע של פולאט אכן התקיים בתחילת החודש, בשימוע השתתפו גלעד אורן יחד עם שניים מחברי דירקטוריון החברה. בסופו של דבר הוחלט לפטר את פולאט מתפקידו.

מבקר המדינה נחלץ להגנת פולאט

אלא שהשבוע, ביום שני התרחש מפנה דרמטי, זאת לאחר שמבקר המדינה, יוסף שפירא החליט להעניק לפולאט, מעמד של חושף שחיתויות ובשלב הראשון הוא העניק לו צו הגנה זמני המונע את פיטוריו.

במכתב החתום על ידי מבקר המדינה בעצמו ונשלח ישירות למנכ"ל החכ"ל, גלעד אורן נכתב כי תלונתו המפורטת של פולאט התקבלה אצלו וכי "היום הודיע המתלונן לנציבות כי קיבל הודעה על הפסקת עבודתו בחברה לאלתר. המתלונן העביר אלינו את קובץ השמע של שיחת השימוע שהתקיימה ביום 1.2.17. מההאזנה לקובץ עולה, בין היתר, כי המתלונן העלה טענות בעניין תקינות הליך השימוע (זהות עורך השימוע, הקוורום ופגיעה בזכות הטיעון) וכי התקיים דיון ארוך בסוגיות שונות שהועלו בזימון לשימוע, ובהן גם האירוע מנובמבר 2015. הביקורת על המתלונן בעניין זה הייתה שהוא לא היה הגורם המוסמך להחליט בשאלת ניגוד העניינים שלך אלא היועצת המשפטית, וכי היה באפשרותו לפנות אליה בנושא. בשימוע טענת כי מאחר שהודעת למתלונן שלדעתך אין ניגוד עניינים בפעולתך, היה על המתלונן לשתף עמך פעולה ולהתייצב לפגישה, כתב שפירא.

זקוק לשינוי. הבניין המדובר. צילום: אורי קריספין

עוד הוסיף מבקר המדינה וכתב: "יצוין כי הודעה על מעשה שחיתות, כמשמעותה בחוק מבקר המדינה, כוללת כל הודעה של עובד על מעשה אשר יש לו יסוד סביר להניח שהוא מהווה מעשה שחיתות ו/או חריגה חמורה ממנהל תקין ו/או הפרה חמורה של חיקוק (להלן – מעשי שחיתות). הודעה כאמור כוללת גם סירוב לשתף פעולה עם מעשה שחיתות. לפיכך, ולאחר בחינת כלל נסיבות העניין, נראה כי יש קשר סיבתי לכאורי מתקבל על הדעת בין התרעת המתלונן וסירובו לשתף פעולה עם מעשי שחיתות לכאורה לבין סיום העסקתו", קבע שפירא.

ריימן פולאט. צילום: אורי קריספין

את מכתבו לאורן, חתם שפירא בכך שהחליט להעניק לפולאט צו הגנה זמני של חושף שחיתויות, המונע את פיטוריו מהחברה, "נוכח האמור ולאחר שבחנתי בכובד ראש את מכלול הנסיבות והשיקולים הצריכים לעניין, ובכלל זה הצורך להגן על זכויות המתלונן עד למיצוי הבירור בתלונתו, החלטתי, בתוקף סמכותי לפי חוק מבקר המדינה, לתת צו זמני כדלקמן: הריני מצווה בזה כי החברה הכלכלית לאשקלון בע"מ תמשיך להעסיק את עו"ד ריימן פולאט בתפקידו כמנהל החטיבה להתחדשות עירונית. החברה לא תפגע במעמדו, בסמכויותיו ובזכויותיו כעובד, זאת עד למתן כל צו או הוראה אחרת על ידי", כתב שפירא והוסיף כי "לצורך קבלת תגובת החברה לתלונה, הינך מוזמן בשלב זה להגיע לישיבה עם נציגי משרדי ביום 20.2.17 בשעה 12:00. יובהר, כי אין במתן צו ההגנה הזמני כדי להביע עמדה סופית בשאלת צדקתה או אי-צדקתה של התלונה".

"קן צרעות ארסיות"

במסגרת מאבקו של פולאט למניעת פיטוריו, הוא אף פנה לראש העירייה, איתמר שמעוני במכתב ובו ביקש ממנו לבטל את ההחלטה. במכתב רומז פולט כי אחת הסיבות לכך שסר חינו בעיניי הנהלת העירייה, היא העדות שהוא מסר ביחידה הארצית לחקירות הונאה במסגרת פרשת השחיתות בעיריית אשקלון.

הבניין המדובר. צילום: אורי קריספין

"מיום שהוקמה חטיבת ההתחדשות העירונית בראשותי, לא ידעתי מנוח ומצאתי עצמי מתפקד בקן צרעות ארסיות", כתב פולאט לשמעוני. "לאחרונה, היחס אלי מצד שלוחיך, הגיע לשיאים בלתי נסבלים, כפי שאתאר בהמשך. צערי כאמור נובע בעיקר מהטעם, שבסופו של יום הציבור הוא זה הסובל מכל מה שקורה כאן מאחורי הקלעים, שהוא בעצם על חשבונו, שכן במקום לבנות בתים, אנשיך משחקים בבית הקלפים. במשך תקופה ארוכה שלוחיך, ובכלל זה מנכ"ל החכ"ל ומנכ"ל עיריית אשקלון עושים ככל לאל ידם כדי לגרום לכישלוני, להביך אותי ולגרום לכך שלא אעמוד ביעדים להרחבת חטיבת ההתחדשות. עתה במבט לאחור, אינני מוצא כל מניע אחר ליחס המשפיל והמכשיל כאמור, אלא העובדה שהתנגדתי לשתף פעולה עם מנכ"ל החכ"ל בעניין של ניגוד עניינים הקשורים עם נכסי משפחתו ושהייתי מבין אלו שהעידו בפני חוקרי יאח"ה בפרשיות הנוגעות לחשדות כנגדך וכנגד מנכ"ל העירייה, פשוט היום לייחס את השינוי הדרמטי ביחס אלי ליום, שככל הנראה הודלפו לעיניך הדברים שנאמרו מפי בחקירה ויתכן שיש בהם משום דברים שנאמרו לא לרוחך, פתאום, מרבית הנושאים שהיה בהם יוזמה לקידום ההתחדשות העירונית על ידי, נתקלו בחסם בלתי מוסבר ובלתי הגיוני. כך למשל, אינני מוזמן לדיונים בנוגע לתקציב החטיבה שאני עומד בראשה ואילו מנכ"ל העירייה לא עונה לטלפונים ולא מסייע לשחרר חסמים שאני נתקל בהם במיוחד מצידו של מנכ"ל החכ"ל".

"סייע רבות". תומר גלאם

בהמשך מכתבו כתב פולאט כי היחס אותו קיבל מצד מנכ"ל החכ"ל ומצד מנכ"ל העירייה אינו מרתיע אותו, "אני שלם עם מצפוני ואמשיך לומר אמת בכל עת שאדרש לכך בחקירותיי וגם אמשיך להתריע בפני הגורמים הרלבנטיים בדבר ניגודי עניינים ועוולות, שנקרים לנגד עיניי. בסופו של יום אל לנו לשכוח, כי נשלחנו ע"י הציבור ואנחנו משרתים ופועלים למענו ואנו שלוחיו".

ההישג: 9 מיליון ש"ח לחטיבה

במשך השנתיים בהן כיהן פולאט בתפקיד, לא נראו בעיר מהפכות גדולות בעניין של התחדשות עירונית. בשיחה עם 'כאן דרום' מספר פולאט כי עמדו בפניו מחסומים רבים בדרך והעירייה מצידה הסתפקה בהצהרות. "הבעיה הראשונה שלי הייתה שאין היתכנות כלכלית לעניין הזה וזה דבר שעמד לי לרועץ כי קבלנים אומרים לי שזה לא משתלם. אני ביקשתי לבצע פעולות מסוימות על מנת לתת ליזמים הטבות ובלבד שיבנו בעיקר בשכונות הישנות. ההטבות יכולות להיות הקצאת קרקע במקום אחר, ניוד של זכויות וכדומה", מסביר פולאט. "אבל לפני שאני מגיע ליזמים צריך לקבוע מדיניות, אבל איתמר שמעוני מיהר, לא נגע במדיניות הוא פשוט טס, אץ רץ לו. בגלל שלא הייתה מדיניות נתקענו, בא יזם ואומר אני מוכן לבנות בעתיקות, כמה מגיע לי? אין לי תשובת לתת לו כי אין לי מדיניות".

פולאט מספר כי הביא לעיר אשקלון כ-40 יזמים שמוכנים לקדם את ההתחדשות העירונית, אך הוא לא קיבל כלים לעבוד איתם, "היזמים הם כמו מחסנית בקנה שמחכים רק למדיניות".

אתה יכול להצביע על מקרה ספציפי?

"באמצע רחוב שפירא יש בניינים טרומיים אותם רציתי להפוך לבניינים חדשים. בבן גוריון יש את הבניין הישן למטה (זולוטוב) שזה בניין שהדיירים קיבלו בו מכתב שהוא מבנה מסוכן, מסכנים הם צריכים לשלם 3000 שקל כל אחד. אז היזם רוצה שם את הכל מהבניין הזה עד תחנה מרכזית, הוא שואל 'מה מותר לי?' ואין תשובות. התשובות הן: 'אנחנו צריכים לשבת ולקבוע מדיניות'. עברה שנה מאז".

ריימן פולאט מצטרף לאיתמר שמעוני ואפי מור

פולאט מציין כי הוא מרגיש שליחות בתפקיד הזה: "אני גדלתי בשכונות ואכפת לי מהשכונות ואני רואה את ההזנחה. כשאתה עושה הסכם גג ובונה בצפון עשרות אלפי יחידות דיור ובדרום התושבים מסתכלים בעיניים כלות ואומרים למה ומה יוצא לנו מהסכם הגג הזה כשאנחנו בג'יפה? לכן רציתי לעשות פינוי-בינוי כדי לשפר את החיים שלהם וצריך לתת הטבות ליזמים".

מה היה התקציב שלך כחטיבה?

"אפס שקלים. בושה וחרפה. ראיתי שככה ולמזלי יצא 'קול קורא'. בא משרד השיכון ואמר אם תמלאו את כל התנאים אנחנו נעזור לכם בכסף. השתתפנו וזכו 10 רשויות בכל מדינת ישראל ואנחנו אחת מהם. הלכתי משרד משרד ונלחמנו קשות ואני חייב לתת כאן קרדיט לתומר גלאם, סגן ראש העיר שסייע רבות בעניין הזה ולפני חודש התבשרנו שאשקלון קיבלה 9 מיליון שקל לנהל את החטיבה. להביא מתכננים ואדריכלים. אם זה לא נחשב הצלחה, אז הצלחה מה היא? עכשיו כשיש תקציב וזה קשור לתפקידים אז כל המערכת נדלקת".

אתה אומר את זה אבל מצד שני כלפי המינוי שלך נמתחה ביקורת בדו"ח מבקר המדינה ונטען שמונית בגלל קרבתך לראש העיר.

"אני שומר חוק ומה שכותב מבקר המדינה אני מתייחס אליו ברצינות. אני שקלתי להתפטר אחרי הדו"ח של מבקר המדינה כאב לי. אני עורך דין, ניהלתי 80 עובדים לפני כן, ניהלתי עסקים מאפס. נכון תמכתי באיתמר והצטרפתי אליו לרשימה ב-2008 אבל זה לא מה שקרה ב-2013, אז רק תמכתי בו כי הוא עמד מול בני וקנין שאני כבר שנים לא תומך בו. זה צרם לי, אני לא חושב שאין לי את הכישורים הללו, כי בתפקיד הזה צריך עורך דין כמוני שניהל מערכות אבל מי שיחליף אותי יתקשה להיות ישר, לבא אחריי אני אומר: יהיה לך קשה אם אתה ישר. יש אנשים שלא אוהבים לקבל סירוב כתשובה".

ריימן פולאט. צילום: אורי קריספין

בשבוע הבא מתכוון פולאט אף לפנות לבית הדין האזורי לעבודה על מנת לבטל כליל את הליך הפיטורים וזאת בין היתר בשל הפגמים, אשר לטענתו, נפלו בכל הליך השימוע עצמו.

תגובות: "לא היה ניגוד עניינים"

מהחברה הכלכלית נמסר: "מר ריימן פולאט פוטר על ידי דירקטוריון החברה הכלכלית לאור חוסר שביעות רצון מתפקודו. ניסיונותיו הנלוזים להכפיש ולהשמיץ נושאי משרה בחברה הכלכלית במטרה להתנקם בהם באופן אישי לא יצלחו. לענייננו, מר פולאט התלונן למבקר המדינה וקיבל צו הגנה זמני עד ה-20.2.17 שזה המועד בו מבקר המדינה זימן את הצדדים כדי לדון בתלונה. בתגובת מבקר המדינה נכתב בפירוש שהחלטה זו אינה מעידה על צדקתו של מי מהצדדים והוא מבקש שבוע להשהות את ההחלטה על מנת שישמע את שני הצדדים ויקבל החלטה. לא היה שום ניגוד עניינים בפעילותו של מנכ"ל החברה ובסך הכל מדובר על פגישה אשר לא התקבלה בה שום החלטה והדבר היה לפני כשנה וחצי. יצוין כי מי שדיווח על בעלות חצי הדירה הינו מנכ"ל החברה ולא אף אחד אחר. טענותיו של מר פולאט יוכחו כטענות שווא וחבל ומצער שבמקום שהוא יראה את עשייתו הוא אינו עושה זאת וסיבותיו ברורות ולכן הוא בוחר להשמיץ ולהמציא המצאות על כלל הגורמים כאילו שזו הסיבה לפיטוריו. לסיכום, פיטוריו של מר פולאט נעשו מסיבות מקצועיות בלבד ולא משום סיבה אחרת. היינו שמחים שמר פולאט יציג מה נעשה על ידו בתחום ההתחדשות העירונית במהלך השנתיים וחצי האחרונות בהן הוא מכהן בתפקיד ולא יעסוק בפעילות השמצתית חסרת כל שחר".

מעיריית אשקלון נמסר: "ראש העיר מכבד את החלטת בית המשפט שאינה מאפשרת לו לעסוק בענייני עובדים ופועל על פיה, ועל כן אינו יכול לפעול בעניינו של ריימן פולאט".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר