ישיבת מועצה. צילום דוד לוי

האם חברי המועצה יקבלו בקרוב שכר?

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעתו של יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד (דודי) אמסלם לתגמל חברי מועצות עיר עבור השתתפותם בישיבות מועצה. "קשה לצפות מחבר מועצה למלא באופן ראוי אם עליו לממן מכיסו את פעילותו", אמר עו"ד אבי עייש

פורסם בתאריך: 4.6.17 23:57

     

הצעתו של ח"כ דודי אמסלם מהליכוד שמטרתה לתגמל חברי מועצה על השתתפותם בישיבות מועצה, אושרה היום בוועדת השרים לחקיקה. נכון להיום חברי המועצה, אשר משקיעים הון רב בבחירתם, נאלצים להקדיש שעות רבות לפני ישיבות וועדות וכן לפנות זמן ולהשקיע משאבים על מנת לנהל את סדר יומם הציבורי, אשר הוא נלווה לעבודה השוטפת והיומיומית.

"רק רפורמה מקיפה בשלטון המקומי תגביר את הדמוקרטיה ותסייע בשדרוג ההון האנושי, במתן כלים בידי נבחרי ציבור בשלטון המקומי, בהגברת השקיפות ובמיגור השחיתות ברשויות המקומיות", נמסר מהפורום לקידום מעמדם של חברי וחברות מועצות הערים בישראל. "הפורום תומך בהצעתו של ח״כ אמסלם ומודה לחברי וועדת השרים שאישרו את הצעתו של יושב ראש וועדת הפנים של הכנסת. הפורום ימשיך במאבק ציבורי לקידום רפורמות בשלטון המקומי על מנת להגביר את השקיפות ויכולת האכיפה של 3500 חברי המועצה ברשויות המקומיות".

הפורום הזה, הוקם לאחרונה "על מנת לפעול להגברת הדמוקרטיה המקומיות, חיזוק והשבחת ההון האנושי והשקיפות בשלטון המקומי". הוא מאגד תחתיו מאות חברות וחברי מועצה מכל רחבי הארץ, מועצות אזוריות, מועצות מקומיות ועיריות – יישובים יהודים, ערביים, דרוזים – מנהיגות נשית לצד צעירים וותיקים.

עו"ד אבי עייש

לדברי ראשי הפורום: "כל מי שעיניו בראשו מבין שהשלטון המקומי בישראל נמצא במשבר עמוק. ראשי רשויות נמצאים תחת חקירות משטרה, ואי סדרים מטרידים נחשפים מידי יום בחלק מהרשויות המקומיות ברחבי הארץ. אנו טוענים נדרש תהליך מקיף שכולל רפורמות דוגמת זו של ח״כ אמסלם להעצמת חברי וחברות המועצה. לצד תהליך מבורך זה, נדרשים תהליכים נוספים אשר יחייבו ראשי רשויות להציג חומרים לנבחרי ציבור, תהליכי הכשרה והשבחת ההון האנושי של נבחרי הציבור ברשויות המקומיות, על מנת לחזק את הדמוקרטיה המקומית. ואת יכולתם של חברי מועצה לבקר ולאכוף את פעילותם של ראשי הרשויות וגופי הביצוע ברשויות המקומיות. זה הזמן לפעול להגברת השקיפות ולחזק את הדמוקרטיה המקומית ואחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי העצמת מעמדם של חברי המועצה ברשויות המקומיות, וחיזוק היכולת שלהם לפעול למען הציבור שאותו הם מייצגים".

עו"ד אבי עייש, חבר מועצת העיר אשקלון לשעבר, אמר כי כבר לפני למעלה מעשור האו הציע דבר כזה, אך עדיין הוא סבור שזה לא מספיק. "כבר אז ראינו שקשה לצפות מחבר מועצה למלא תפקידו נאמנה ובאופן ראוי אם עליו לממן מכיסו את פעילותו. הלוואי שכך יהיה! בכל מקרה, תשלום לחברי מועצה מבלי להעצים את סמכויותיהם יהיה בעצם תשלום מיותר. אין טעם לבזבז כספי מסים לחברי מועצה שהם בעצם ניצבים וידיהם כבולות מכדי להשפיע באמת. עד כדי כך כבולות, שלעניות דעתי ראש עירייה חכם ומיומן יוכל לנהל את העירייה במשך קדנציה שלמה, עם מועצה לעומתית והיו דברים מעולם… שהמדינה תשלם, כדי שלא יהא בידם תירוץ לא להתעמק בחומר, אך מאידך שתקנה להם סמכויות רחבות יותר כדי לפקח טוב יותר על פעולות/החלטות ראש רשות".

יו״ר ועדת הפנים של הכנסת, ח״כ דוד אמסלם מסר: "הרשויות המקומיות הן זרוע ביצועית של המדינה. למדינת ישראל יש אינטרס לחזק את הדמוקרטיה – שחבר מועצה ישאל שאלות, יבקר במקומות שצריך. אם הוא צריך להעדר ממקום עבודתו בכל שבוע למספר שעות, או שיפוטר מעבודתו העיקרית, או שיפסיק לתפקד כחבר מועצה. בדקנו את המצב בארצות אחרות. בחלק ממדינות המערב חברי מועצה מקבלים שכר, כולל הפרשות סוציאליות. באחרות לפחות החזרי הוצאות. רק אצלנו אנשים משקיעים מזמנם, מפעילים את כל הוועדות הסטטוטוריות שבלעדיהן העירייה לא יכולה לזוז, עוזבים את מקום העבודה ולא מקבלים אפילו החזר על החניה. אני מודה לחברי וועדת שרים לחקיקה שהבינו את משמעות הצעת החוק וקידמו את אישורה. אפעל כעת לקדם את ההצעה במהירות האפשרית".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר