מודעה לגיוס תרומות לחולת סרטן. אילוסטרציה. צילום עזרא לוי

בלי בושה: זייף מסמכים שבתו חולה בסרטן וגייס תרומות

האיש, אב מאשקלון, גייס במרמה תרומות בעשרות אלפי שקלים, הודה במעשים אך השופט אפילו לא הרשיע אותו. הפרקליטות כעת מערערת ומבקשת להרשיעו

פורסם בתאריך: 21.11.17 20:53

     

בית משפט המחוזי בבאר שבע יידרש בימים הקרוב לדון האם להרשיע גבר תושב אשקלון בן 49, שהודה במסגרת עסקת טיעון שהתחזה לאב של ילדה בת 11 החולה במחלת הסרטן, זייף מסמכים רפואיים ופנה איתם לקבלת תרומות עבור הטיפולים היקרים שבתו לכאורה אמורה לעבור.

ראשית הפרשה לפני שנתיים. עת הסתבך האיש כלכלית והוצאו נגדו צווי עיקול על ביתו ועל נכסים נוספים שהיו בבעלותו. לפי דבריו, בגלל ההסתבכות והבושה שלא הצליח לכלכל את משפחתו כראוי, הוא פנה לחברת הלוואות שאיתר באמצעות האינטרנט. לאחר שלקח את ההלוואה גילה שמדובר ב'שוק האפור'. כשאיחר בתשלומים האיומים הקשים לא אחרו לבוא. לדבריו קיבל איומים על חייו ועל חיי משפחתו ולא ידע כיצד להתמודד עם הלחץ ולהביא כסף כדי להמשיך לכלכל את משפחתו בכבוד.

שטרות כסף. אילוסטרציה: דוברות המשטרה

באותה תקופה עבד במפעל תעשייתי. אחד המנהלים סיפר לו כי חלה בסרטן וכי הנהלת המפעל סייעה לו כלכלית. בהשראת המידע החדש החליט להמציא סיפור ובאמצעותו להרוויח כסף.

האיש נכנס לאתר האינטרנט של 'המרכז הרפואי לילדים שניידר' הוריד טופס עם לוגו המרכז, מחק את הכתוב בו וניסח מכתב אישור כאילו בתו חולה במחלת הסרטן ונזקקת לטיפולים רפואיים יקרים בארץ ובחו"ל. כך גם עשה באתר קופת חולים מכבי. בשני המקרים ציין שמות של רופאים שעובדים בשניידר או במכבי ואף חתם במקומם על הטפסים לאחר שהדפיס אותם.

האיש פנה עם המסמכים המזויפים למנהלת משאבי האנוש במפעל בו עבד באותה תקופה וזו גייסה את הנהלת המפעל ואת חבריו העובדים, להקים מגבית ולהירתם לסייע לו כספית. בתוך מספר ימים נאסף סכום מכובד של 21,000 שקלים שנמסר לו במזומן.

התחנה הבאה היתה נמל חיפה. הוא שלח למזכיר ועד עובדי נמל חיפה מכתב עם המסמכים המזויפים והסיפור המצוץ מהאצבע, וביקש מהם להירתם ולסייע לו להציל את בתו החולה. מעובדי נמל חיפה קיבל במרמה למעלה מ- 9,000 שקלים שהופקדו היישר לחשבונו בבנק באשקלון.

כשהתגלה דבר המרמה נפתחה נגדו חקירה שבתחילת השנה הבשילה לכדי כתב אישום.

לקראת החלטה והכרעה ביקש בית המשפט את תסקיר שירות המבחן באשר לאיש. שירות המבחן הרעיף עליו שבחים, ציין כי שיתף פעולה, כי הוא מבין את חומרת מעשיו וכי הוא מעוניין להיכנס לתכנית שיקומית. עוד ציינו בשירות המבחן כי הם ממליצים על עונש חינוכי בדמות צו שירות לתועלת הציבור באחד מהמושבים הסמוכים לאשקלון. "בהתייחס להרשעתו בדין, לקחנו בחשבון את חומרת העבירות ואת התרשמותנו כי הוא נעדר עבר פלילי. הבאנו בחשבון מאמציו לנהל משק בית ולעמוד בחובותיו ואחריותו כלפי משפחתו, וכי צמצום היכולת שלו לפרנס את משפחתו יכולה להוות גורם מסכן משמעותי להתנהגות עוברת חוק" סיכם שירות המבחן את תסקירו "עוד הבאנו בחשבון התרשמותנו כי האיש לוקח אחריות על מעשיו והביע רצון להשתלב בטיפול. לאור כל זאת ומבלי להתעלם מחומרת מעשיו והפגיעה שנגרמה בעקבותיהם, אנו ממליצים לשקול בחיוב את אי הרשעתו בדין".

השופט חיים נחמיאס קיבל את המלצת שירות המבחן ואת בקשת סנגורו וביטל את הרשעתו, אך הטיל עליו, 180 שעות עבודות שירות למען הציבור, התחייבות על סך 10,000 שקלים והחזרת הכסף שקיבל במרמה לחבריו במקום עבודתו ולוועד עובדי נמל חיפה.

בית משפט השלום אשקלון. צילום: אלירם משה

אלא שהפרקליטות שתפרה את עסקת הטיעון החליטה לערער על קולת העונש. לדעת נציגי הפרקליטות על בית המשפט המחוזי לשנות את פסק הדין ולהרשיע את האיש בעבירה בה הודה ולהשית עליו עונש מאסר על תנאי, בנוסף לעבודות השירות והחזר הכסף.

הדיונים בבית המשפט המחוזי יחלו בעוד מספר ימים. ניסינו לקבל את תגובת סנגורו של האיש אך ללא הצלחה.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר