ליצן מפחיד בדימונה. צילום: דוברות המשטרה

פגשתם ליצן מפחיד? מה עושים? מדריך משטרתי מיוחד

במשטרה לוקחים ברצינות את תופעת הליצנים המפחידים ומוציאים הוראה מה לעשות כאשר נתקלים בליצן מפחיד. במשטרה אף מזהירים שלא לתקוף אותם

פורסם בתאריך: 3.10.17 11:49

ישנו סיכוי גדול כי אם תטיילו בלילה ברחובות העיר אז תפגשו ליצן שיבהיל אתכם. במשטרה כבר הבינו כי מדובר בתופעה רחבת היקף והוציאו הודעה מיוחדת בעניין.

תחילה, מדגישים במשטרה כי נמשך המאבק הנחוש בתופעה החברתית הפלילית והפסולה של נערים עטויי מסכת ליצנים, המנסים לזרוע פחד בקרב הציבור בישראל ולהפר את שגרת חייו: במהלך הימים האחרונים המשטרה עיכבה לחקירה מספר נערים, חלקם אף מתחת לגיל 12, לאחר שעטו מסכות ליצן והפחידו עוברי אורח במקומות ציבוריים שונים ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים המעשים הגיעו לכדי התפרעות של ממש והפרת הסדר הציבורי תוך שיבוש שגרת חייהם של אזרחים תמימים.

מסיכת ליצן. צילום: דוברות המשטרה

במשטרה חוששים גם מתגובות של אזרחים אשר עשויים לפגוע בליצנים הללו ומזהירים מפעולה זו, "תופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה. לאור זאת אנו קוראים לציבור לא ליטול את החוק לידיים ולא לפגוע באותם בני נוער. מעשי ההפחדה, וכן כוונות הנערים ברובם המוחלט של המקרים אינם כוללים פגיעה פיזית או רצון לפגוע בגוף או רכוש".

כמו כן מסבירים במשטרה כיצד להגיב כאשר פוגשים ליצן כזה, "במצבים אלו יש להתרחק מהמקום ולדווח למשטרה בהקדם. כמו כן אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים. משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו, הטרדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע"י המשטרה במהלך הימים האחרונים, ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת חייו".

במהלך הימים האחרונים התקבלו במוקד 100 ובמוקד 110 של המשטרה, דיווחים רבים אודות נערים העטויים במסכות של ליצנים ומפחידים עוברי האורח תמימים בשטחים ציבוריים. ככל הנראה מעשים אלו, הינם בהשראת סרטונים וטרנד בינלאומי שצבר תאוצה ברשתות החברתיות ושכולל סרטונים הכוללים הפחדה ואיומים ע״י חשודים העוטים מסכות של ליצנים. שוטרי משטרת ישראל עיכבו לחקירה נערים רבים שהבהילו אזרחים ברחבי הארץ והפרו את שגרת חיי הציבור.

באותו עניין

ביום חמישי האחרון (28.09), איתרו חוקרי הנוער של המשטרה 4 נערים שהפחידו עוברי אורח בעיר דימונה, כשהם עטויים במסכות ליצנים. מפאת גילם הצעיר (מתחת ל-12) ולאחר שהביעו חרטה ולא היו מודעים להשלכות מעשיהם, שוחררו והועברו להמשך טיפול רשויות הרווחה. במוצאי שבת האחרון (30.09), התקבלו במשטרה מספר דיווחים על אדם שמחופש לליצן ומבהיל עוברים ושבים בגן ציבורי בעיר רמלה. בפעילות משטרתית עפ"י מידע, אותר הצעיר ועוכב לחקירה (18).


לחצו כאן להורדת האפליקציה של "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד

לחצו כאן להורדת האפליקצייה של "כאן דרום אשקלון" באייפון


אמש עוכבו 2 נערים שהבהילו עוברים ושבים בראשון לציון, זאת בחשד להתנהגות פרועה במקום ציבורי. השניים זומנו לחקירה במשטרה במהלך היום. במהלך הלילה האחרון עיכבו שוטרים 2 נערים בקרית גת בעקבות דיווחים דומים שהתקבלו במשטרה. אמש, עוכבו לחקירה גם 2 נערים (14, 16) שעפ״י החשד הבהילו ואיימו על עוברי אורח בגן ציבורי בעיר חולון.

ליצן מפחיד בדימונה. צילום: דוברות המשטרה

לצד הפעילות המגיבה, המשטרה מבצעת כל העת גם פעילות יזומה כחלק ממאמצי מניעה והסברה בנושא. כך למשל לפני שבוע ימים (יום ג'), במהלך פעילות יזומה של שוטרי משטרת ישראל בצפון הארץ, עוכבו ארבעה קטינים מתחת לגיל 12 שבאמתחתם תחפושת של ליצן. הקטינים הובאו לתחנת המשטרה יחד עם הוריהם ושוחררו לדרכם לאחר שהוסבר להם ע״י קצין הנוער המקומי אודות הסכנה שבמעשים אותם עפ״י החשד התכוונו לבצע.

מפעילות המשטרה המגיבה והיזומה כנגד התופעה, וכן מחקירת הנערים שעוכבו לאחר שנטלו חלק בתופעה החברתית הפסולה והפלילית, עולה כי המכנה המשותף למקרים הללו הוא הרצון לעשות מעשה קונדס ולקחת חלק בטרנד הפסול. עוד בלט, חוסר המודעות של בני הנוער ואי הידיעה כי מעשים מעין אלו נחשבים פליליים ויתקלו בהתערבות נחושה של גורמי אכיפת החוק. נמצא גם כי במקרים רבים הורי הנערים לא ידעו כלל על מעשי ילדיהם.

"משטרת ישראל תמשיך למנוע הפחדת הציבור והטרדתו תוך הפרת הסדר הציבורי ושיבוש שגרת החיים. מעשים מעין אלו יתקלו באכיפה בלתי מתפשרת", נמסר מהמשטרה.

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

21 תגובות
 1. לא עו"ד

  אם ליצן תוקף החוק סותר את הוראות המשטרה, סעיף 34י' לחוק העונשין, תשל"ז-1977, קובע כך: "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף תקיפה שלא כדין שנשקפה ממנה סכנה מוחשית של פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו; ואולם, אין אדם פועל תוך הגנה עצמית מקום שהביא בהתנהגותו הפסולה לתקיפה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים."

 2. רמי

  סכין ביד=כדור ברגל. בישראל אי אפשר לדעת.

  והוראות המשטרה לא גוברות על סעיף 34(י).

 3. אלי

  אוי ואבוי ?? כרגע נצפו מעל 100 ליצנים בירושלים באזור הכנסת

  אהה……. רגע ?

 4. צחי

  יש בתחילת הכתבה תמונה של מסכה
  זה לא ליצן זה המסכה של גאי פוקס הוא מזוהה עם הארגון אנימוס

 5. משוגעת

  נראה לכם ברגע שיגיע אלי אחשוב על החוק אני אחנוק אותו זבל בן זבל מהמיץ של הזבל

 6. מיכל

  ואם ליצן מחזיק סכין ביד ובא לתקוף אותי בחושך, אני אמורה לשאול אותו:" תגיד, הסכין שבידך אמיתי או לא?" ורק כשיתן לי תשובה, אדע אם אני יכולה לתקוף חזרה על מנת לפגוע? מי הדבילים שיושבים במשטרה בדיוק?

 7. משטרת ישראל

  חברים, אנו מבקשים מכם.
  להפסיק לעשות דברים שרצים ברשתות החברתיות.
  אתם עוד קטנים. ולא כדי להכנס ולפתיחות תיק פלילי, אנו מבקשים
  שתכבדו את החוקים. ולא תעשו משהו שיפגע באחרים. לכול ההורים שקוראים הודעה זאת.
  אנו מבקשים שהילדים לא יצאו בלילה לפארקים הם יקחו, סיכון גדול בתופעות הליצנים. מבקשים
  שתכבדו אותנו 😉 תודה על קריאתכם, משטרת ישראל.
  כתבת אורית שלום רמת [רב סמל]

 8. שיר

  בוא נראה. אני אפגוש אחד ברחוב ואז אני אשאל אותו: אתה סתם ליצן או שאתה רוצה לפגוע בי?
  נראה מה הוא יענה…

 9. רב ניצב בדימוס ליצנוביץ אהרונוביץ

  ואני מצלם אותו ושולח לו ליצן משטרתי.

 10. גיא

  מצחיק שהגוף שמרביץ לאתיופים רק כי הם אתיופים מבקש לא לנהוג באלימות.

 11. שם אנומיני (לא מזוהה

  מה הם חושבים להפחיד ילדים אה עכשיו חלק מהילדים במדינה לא רוצים לצאת מחוץ

 12. ליאם

  הסתומים האלה מפחידים ילידים כי הם חושבים שזה מצחיק אבל אם הם חושבים שזה מצחיק אז הם לא ליצנים הם סתם תוסמים

 13. לא מגל

  חייבים להפסיק את זה כל מי שעושה את זה הוא פשוט מפגר בלי מוח אם לי היו עושים את זה (דבר ראשון הייתי מסתובב עם סכין). הייתי דוקר אותו למי איכפת שזה בין נוער?! הוא עושה שטות חהוא צריך לשלם אליה

 14. ליצנים מפחידים - einprat

  […] הגיע לישראל ב 2016, וננקטו נגדה צעדי משמעת מחמירים. זהו מדריך מה יש לעשות אם פגשתם ליצן מפחיד, וזהו דיווח על מעצרים […]

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר