עוצרים חשודים בביתם. צילום: דוברות המשטרה
עוצרים חשודים בביתם. צילום: דוברות המשטרה

דג ברשת: הוארך מעצרו של האשקלוני שנעצר בפרשת הפדופיליה

רומן מיכלין, תושב אשקלון התכתב עם סוכנת משטרתית שהתחזתה לבת-13 ועל פי החשד, הנחה אותה שתבצע מעשים מיניים בגופה וביקש להיפגש עמה

פורסם בתאריך: 30.8.17 13:38

     

פרשת הפדופילים הישראלים 'דג ברשת' עברה לשלב הגלוי, שמותיהם של החשודים הותר לפרסום בהם גם תושב אשקלון, רומן מיכלין, שמעצרו הוארך ב-6 ימים.

בחודשים האחרונים, בדרך יצירתית תוך הפעלת מיטב האמצעים הטכנולוגים, אספו שוטרי משטרת ישראל ראיות כנגד 31 חשודים בגין עבירות פדופיליה ברשת הכוללות מעשים מגונים בכל מקום בפני קטין והטרדות מיניות.

החשודים שנעצרו בחשד לפדופיליה, רובם ללא עבירות פליליות ואינם נושאים פרופיל מאפיין אחיד: חשודים העוסקים בקשת רחבה של עיסוקים ומקצועות, מתגוררים במקומות שונים בכל רחבי הארץ מחיפה ועד אילת ובטווח גילאים רחב (24-60).

כך זה נראה במסך הקטינה. צילום: דוברות המשטרה

בתום שלושה חודשים של חקירה סמויה ולאחר שנאספו ראיות, הוחלט לעבור לשלב הגלוי ולרגע ה'פרוץ' של המעצרים. עשרות שוטרים פשטו על בתיהם של 22 עבריינים החשודים בעבירות פדופיליה, עצרו אותם והחרימו את מחשביהם האישיים, מכשירי הסלולארי וראיות נוספות.

כאמור בין העצורים גם, רומן מיכלין, גבר תושב אשקלון, שעל פי החשד התכתב עם הסוכנת שהתחזה לילדה בת 13, והציע לה הצעות מיניות. על פי החשד, מיכלין ביקש ממנה והנחה אותה לבצע מעשים בעלי אופי מיני מובהק בגופה. לאחר מכן ביקש 'לעלות שלב' ולהיפגש איתה. כל השיחות תועדו וצולמו ואף הוטחו בפניו של החשוד במהלך חקירתו.

סניגורו, עו"ד ניר אביב, טען שאין סיבה להאריך את מעצרו היות ואין חשש כי ישבש את החקירה היות והוא אינו מכיר את הנערה לכאורה והיות והמחשב שלו והטלפון הנייד שלו הוחרמו על ידי המשטרה. אלא שהמשטרה התעקשה להשאירו במעצר היות ומדובר ב"פעולות חקירה מורכבות ויש לאפשר להם להתקדם בחקירה באופן מיטבי".

שופט בית המשפט השלום בבאר שבע, אמיר דורון החליט לבסוף להאריך את מעצרו בשישה ימים, עד ה-3.9 בשעה 14.00. באותו יום צפוי להתקיים דיון נוסף, ככל הנראה הארכת מעצר נוספת בשעה 11.00.

"מדובר באחת מהפרשיות הערכיות והמורכבות כנגד חשודים בפדופיליה המנצלים את חסות המרחב הוירטואלי ואפליקציות צ'אטים למינהם ברשת, את הקלות והנגישות שבמרשתת ואורבים לילדינו ופוגעים בנפשם ולעיתים גם בשלומם הפיזי. אנו, למרות הקושי האובייקטיבי הטמון באיתורם, נמשיך בפעילות יצירתית ונחושה להגן על האזרח הנורמטיבי ולאפשר לו שגרת חיים תקינה ובטוחה" ציינו במשטרה.

"כשוטר ותיק ידעתי אודות הפדופילים המשחרים לטרף במרחב הוירטואלי, יחד עם זאת נדהמתי מההיקף ומהמהירות בה פנו אליה הפדופילים כך שלעיתים קרובות ניהלה צ'אט במקביל עם מספר גברים" סיפר היום א' שמפעיל את הסוכנים "העניינים התגלגלו מהר מאוד להצעות מגונות ולמעשים מגונים של החשודים בעצמם, תוך שהם יודעים את גילה הצעיר ובכל זאת מתעקשים ומנסים לפתות אותה בכסף, מתנות ובגדים על מנת שתיפגש איתם".

לשאלה איך מכינים שוטרת צעירה למבצע מורכב רגשית שכזה, הסביר המפעיל כי השוטרת נבחרה בקפידה לאור מראה הצעיר שלה חוסנה הרגשי – שילוב מנצח. הסוכנת עברה פרק לימוד ממושך בו ידעה בדיוק למה היא נכנסת עד הפרט הקטן ביותר. "עבדנו על הדמות שהיא הולכת לגלם ובנינו פרופיל של ילדה בת 13. בנינו לה תפאורה מתאימה של חדר ילדותי עם דובונים מפוזרים. הקפדנו להחליף מצעים מידי פעם על מנת לייצר אמינות".

החשודים הובאו בפני בית המשפט שהאריך את מעצרם של רוב החשודים בשישה ימים (חלקם הקטן בארבעה ימים). במשטרה ידעו לספר כי בימים הקרובים צפויים מעצרים נוספים "אנו מאמינים שזהו רק קצה הקרחון ונוכח העובדה שזוהי רק תחילתה של החקירה הגלויה, אנו צפויים להתפתחויות נוספות".

"אנו רואים בחומרה רבה כל פגיעה שהיא בקטינים וחסרי ישע ובכלל זה גם פשיעה במרחב הוירטואלי" ציינו היום במשטרה "משטרת ישראל משקיעה משאבים רבים ואת מיטב האמצעים הטכנולוגים ולמרות הקושי הטמון באיתור והבאה לדין של העבריינים המסתתרים במרחב הוירטואלי תוך שהם מנצלים שימוש באפליקציות במרשתת, פועלת בנחישות ויצירתיות והכל במטרה להביא למעצרם של הפדופילים העבריינים האורבים לילדינו ברשתות ומסכנים את שלומם הפיזי והנפשי".

עוד ביקשו היום להעביר מסר להורים: ישנה חשיבות רבה מאוד לגלות מעורבות ועירנות בהתנהלות הילדים ובני הנוער במרחב הוירטואלי ולהדריך אותם לגבי הסכנות הטמונות ברשת. בין היתר יש לשים דגש על נושא שיתוף התמונות עם אחרים, לא לענות לזרים כאשר ההמלצה היא להנחות את הילדים ולחנכם לא לשלוח תמונות לאף אדם שהם אינם מכירים באינטרנט.

נזכיר כי הפצה של תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני ברשת (תועבה) הן עבירה פלילית.

חוקרי הסייבר של משטרת ישראל ריכזו מספר המלצות להורים בנושא גלישה בטוחה:
1) חפשו בעזרת מושג המפתח parental control כלים שונים למניעת חשיפה של ילדים לחומרים מיניים ולבקרה עליהם.
2) קבעו פילטרים לצמצום הסיכון לקבלת תוצאות המכילות חומרים למבוגרים, כולל פורנוגרפיה, בעזרת מנועי חיפוש כמו google, yahoo, ו-bing.
3) קבעו את רמת הפרטיות של המשתמש בהגדרת החשבון באתרי מדיה חברתית פופולריים כמו יוטיוב ופייסבוק.
4) עקבו אחר הפעילות של הילדים באינטרנט בעזרת אפליקציות ייעודיות לטלפונים חכמים ולטאבלטים.
5) השתמשו באפליקציות ובשירותים לסינון תכנים שמציעים ספקי אינטרנט באתרים שלהם.
6) מנעו pop ups (חלונות צצים) בהגדרות הדפדפן לצמצום האפשרויות שהקטינים יגיעו לתוכן בלתי רצוי בטעות.
7) דאגו שהמחשב יהיה במקום מרכזי בבית.
8) הקפידו שהטלפון או הטאבלט יישארו בלילה מחוץ לחדר הילדים.
9) הגיעו עם הילדים להסכמה לגבי האתרים והאפליקציות המתאימים להם ועל היקף זמן הגלישה.
10) הסבירו לקטינים את ממד אובדן השליטה ברשת: ברגע שלחצו על כפתור "שלח", אין דרך חזור, לא ניתן למחוק את התוכן מהרשת והתפוצה של התמונה/סרטון כבר לא בשליטתם.
11) הנחו את הקטינים להימנע מהזנת פרטים אישיים ומזהים בפרופיל וממסירתם בשיחות.
12) הורו לילדים לא להיפגש עם מישהו שהכירו ברשת, ודאי שלא בלי אישור הורים.
13) למדו את הקטינים כי זהויות ברשת יכולות להיות שקריות והורו להם לא לפתוח הודעות, מיילים, קישורים וכו' מאנשים שאינם מכירים.
14) הימנעו מאיומים, כמו ניתוק האינטרנט, בשיחות עם הילדים כדי שלא יחששו לשתף אתכם במקרה שנפגעו או שהם זקוקים לעזרתכם.
15) הכי חשוב: עודדו את הילדים לשתף אתכם או כל מבוגר אחר שהם סומכים עליו במקרה שהם או מישהו מחבריהם נפגעו ממישהו ברשת או חשו אי-נוחות.
16) במידה ויש חשש או ספק להיבט פלילי – ניתן לפנות לכל תחנת משטרה ולהגיש תלונה.
17) במקרי חירום (סיכון חיים או פגיעה פיזית חמורה) יש לפנות במיידי למוקד 100 של המשטרה.

עו"ד ניר אביב המייצג את מיכלין מטעם הסניגוריה הציבורית מסר בתגובה: "החשוד משתף פעולה עם החוקרים, הוא מסר גרסה ואנחנו ממתינים שהמשטרה תסיים את חקירתה".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר