משה ולוחות הברית מתוך הסרט עשרת הדברות
משה ולוחות הברית מתוך הסרט עשרת הדברות

פרשת ואתחנן: על דגשים בחינוך, הדאגה לכל יחיד ועשיית הישר והטוב

מדוע אלוהים ומשה מדברי אל העם בלשון יחיד? ומה זה לעשות "הישר והטוב"? אייל חסאן עם פרשת השבוע מזווית קצת אחרת

פורסם בתאריך: 23.7.21 09:17

אחרי הפרשה הראשונה בחומש (ובנאום) שעסקה בסיפורו של הדור ההוא, פרשת ואתחנן מתמקדת בדורות הבאים.

משה רבנו פונה לאל ומתחנן להיכנס לארץ ישראל. הוא לא מתחנן רק באוזני האל שדוחה בקשתו הוא מתחנן גם באוזננו. הפרשת נוגעת ברגע פרטי וכואב. משה ניסה לשנות את ההחלטה האלוהית שלא לאפשר לו לסיים את המסע, ולהיכנס יחד עם העם שהוציא ממצרים אל הארץ המובטחת. אבל תחינתו נדחתה "וָאֶתְחַנַּן אֶל-ה' בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר… אֶעְבְּרָה-נָּא וְאֶרְאֶה אֶת-הָאָרֶץ הַטּוֹבָה".

המשימה הכי קשה של משה חיכתה לו עד הרגע האחרון. משה הענק הוציא עם של עבדים לחירות, קרע את הים נוכח צבא פרעה המתקרב ובא, הוביל 40 שנה את בני ישראל במדבר בתנאי נדודים קשים, ריסן מרידות פנימיות והתקפות מאויבים מבחוץ. ואולם, מטרת חייו (שהיא גם משמעות סבלו) לא מתממשת.

אייל חסאן. צילום: פבל

אייל חסאן. צילום: פבל

כמה מיוחד משה – הוא לא יחיה את התקופה החדשה, הוא נענה בשלילה מוחלטת אולם הוא מאמין שיש בידו כלים כיצד להדריך את העם לחיות אותה. "וְאֹתִי צִוָּה ה' בָּעֵת הַהִוא לְלַמֵּד אֶתְכֶם חֻקִּים וּמִשְׁפָּטִים לַעֲשֹׂתְכֶם אֹתָם בָּאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ" משה מציב מצפן מוסרי וחינוכי לדורות הבאים. בדיוק כמו במילות השיר "העבר מאחוריה היא צופה אל הבאות" למשה חשוב שהברית שנכרתה לפני 40 שנה תקפה גם לגביהם וגם לגבי הדורות הבאים.

בחינוך אנו אומרים שכל ילד הוא אחד, יחיד ומיוחד ובפרשה זו אנו רואים עד כמה זה נכון: דברי משה והאל נאמרים במכוון בלשון יחיד, כי הקב"ה פונה אל כל יחיד, ולא רק אל הכלל. אף אדם לא יוכל לחטוא במחשבה שזכויותיהם של אחרים תכפרנה עליו. מדהימים דבריו של הרב סולובייצ'יק בשאלה זו שטען כי "היהדות ראתה בכל אחד יחיד ביחידותו, וראתה בו חלק מציבור, איבר מגופה של כנסת ישראל… אבל, לעולם אין היחיד מתבטל כנגד הציבור, ואין הציבור מתקפח בגין היחיד, או היחידים. לכל אחד מקום משלו".

אני אוהב פירוש זה, שרלוונטי כל העת – בכיתה, בעבודה, בפלוגה – כל אחד הוא יחיד ולכל אחד מקום משלו. חשוב שלא נשכח זאת.

פרשת השבוע שלנו נאמרת על סף הכניסה לארץ כנען והדרישה לאהוב את האל ואת החיים באמצעות כללים חברתיים חשובה מאוד – השפע בפתח, הערים והבתים מלאים כל טוב, הבורות חצובים והשדות נטועים, והעולם שופע אבל דווקא כאן הסכנה- ולכן צריך להישמר ולהיזהר ובעיקר לעשות טוב.

הדרישה "וְעָשִֹיתָ הַיָּשָׁר וְהַטּוֹב" ששכרה "למַעַן יִיטַב לָךְ וּבָאתָ וְיָרַשְׁתָּ אֶת הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֶיךָ" נדירה ומיוחדת – פשטות הציווי לעשות טוב הנה להיות בני אדם. (גם במקום שאין בני אדם) המטרה הראשונית קודם כל לעשות טוב. שבוע אחרי ט' באב חובה לזכור שהחכמים ובראשם רבי יוחנן (בבלי, בבא מציעא ל, ב), קבעו כי "לא חרבה ירושלים אלא על… שהעמידו דיניהם על דין תורה ולא עבדו (=לא עשו) לפנים משורת הדין" (=עשיית הטוב היתה משנית עבורם). שימו לב איזה אסון לאומי היה נמנע אילו היו שמים את הטוב לפני הדין.

ולפי רבי משה חיים לוצאטו בספרו "מסילת ישרים" עשיית הטוב והיושר היא עיקרון יסוד אנושי, מוסרי, חברתי ומשפטי וחלק מן הצופן הגנטי שביקש המקרא להטמיע בעם היהודי", המתחבר לדרישת ספר תהילים "סור מרע ועשה טוב". עשיית הטוב היא העיקר בתורה בחיים ובכלל – כמה פשוט, ככה יפה.

ולא רק זאת, אפילו המשפט העברי הלך רחוק וקבע כמה עשיית הטוב הנה עקרון יסוד – השופט מנחם אלון קבע לא פעם בפסיקותיו כי "האלמנט היסודי שבמושג תום לב הוא עשיית הטוב – היושר, עשיה ישרה ושלמה, והוא מהווה חלק מהותי של עקרון-על בעולם ההלכה ובמשפט". והשופט, בדימוס אליקים רובינשטיין החרה החזיק אחריו וקבע ש"הישר והטוב" הנו DNA נצחי בתולדות ישראל; והמחוקק, הממשל והשופטים בישראל יתנו את עשיית הישר והטוב לנגד עיניהם, כיסוד מוסד במדינה יהודית ודמוקרטית". הפרשה מציעה לכולנו ובעיקר למנהיגינו לעיין ב"מסילת ישרים" לזכור שתמיד ה"אנחנו" קודם ל"אני" ולפעול פשוט ביושר ובטוב לב.

לסיכום, תמיד נזכור כי השוויון הנו ערך נעלה וחשוב. בנוסף, בכל מצב חינוכי, חברתי, משפחתי, פוליטי ועוד נזכור את ייחודו של כל יחיד, נקשיב לקולו ולצרכיו של כל יחיד ונשאף תמיד לעשות טוב, גם לפנים משורת הדין.

חיבור של שני יסודות אלו המופיע בפרשה שלנו יבטיח לנו את הנתיב הנכון לנצח את הקורונה, להביס כל מכשול ולכונן חברה מוסרית וצודקת, ישרה וערכית.

שבת שלום.


רוצים להישאר מעודכנים?

"כאן דרום אשקלון" בוואטסאפ

באינסטגרם

בטלגרם

בטוויטר

אפליקציית "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד או באייפון


תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר