מניין בני ישראל, תחריט מאת אנרי פליקס עמנואל פיליפוטו (1815-1884).מתוך ויקיפדיה

פרשת במדבר: על סדר וארגון, יחד וחסד

למה זקוקים עם ישראל למפקד אוכלוסין? ולמה הם נספרים דווקא בשמותיהם? אייל חסאן עם פרשת השבוע מזווית קצת אחרת

פורסם בתאריך: 30.5.19 17:32

פרשת השבוע פותחת את חומש במדבר, הוא חומש הדרך. העם היוצא ממצרים מתחיל מסעו לארץ המובטחת. והמסע מאתגר, ההליכה סיזיפית – יום אחרי יום, עם תנאים קשים המצריכים נס: מָן מן השמים, עמוד אש ועמוד ענן.

הפרשה נפתחת במִפקד האוכלוסין של העם ובעקבותיו בחלוקת עם ישראל לשבטים ולדגלים וסידורם: “איש על מחנהו ואיש על דגלו”.

נתחיל בשאלה: למה צריך מִפקד? מִפקד אוכלוסין הוא פעולה שלטונית מובהקת שמתקיימת גם בימינו. בנוסף, מופיע תיאור ארגון השורות: מי עומד בראש כל שבט וסדרי השבטים. הדבר מלמד כי במשפחה, בעבודה ובארגון תמיד נקפיד על ארגון השורות ועל סדר.

במִפקד נספרים בני 20 ומעלה, ולכן ברור שמדובר במִפקד צבאי. והרמב”ן מדגיש שאין לסמוך על נס משמים, הקב”ה תובע מישראל להשתתף במצוות כיבוש הארץ ויישובה ואינו מוכן לְתִתָה להם על “מגש של כסף”. בהקשר זה כדאי שבסוגיית גיוס וחלוקת נטל נלמד מהרמב”ן.

אייל חסאן. צילום: אורי קריספין

אייל חסאן. צילום: אורי קריספין

דבר מעניין נוסף הינו העובדה שהתורה שלנו לראשונה בתולדות האנושות מדברת על צבא עממי, צבא העם, ולא צבא שכיר. במצרים וברומא, בבבל וביוון הצבא היה צבא שכיר. אלפי שנים אחר כך ב-26.5.1948 חתם ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון על פקודה להקמת צבא הגנה לישראל והכריז כי צבא המדינה הינו צבא העם.

נקודה נוספת, במִפקד במדבר לא סופרים ראשים, אלא שמות. איש-איש ושמו הפרטי, איש-איש ושם משפחתו. “למשפחותם לבית אבותם”. לכל אחד אימא ואבא ומשפחה וזהות. התורה פותחת את ההליכה במדבר באזהרה מפני טשטוש ומחיקת האני העצמי. סופרים את העם כדי לתת ערך לכל אדם. “האחר הוא אני”, “כולם שווים” – הדבר בולט, כבר אז, יפה.

התמונה השבטית שמתוארת בפרשה ראויה להיות מודל לחיקוי לחברה הישראלית של ימינו: מחד גיסא, השבטים “חנו לדגליהם”, כלומר: כל שבט ודגלו במקומו הוא, אוהליו נפרדים משאר השבטים. מאידך גיסא, כל השבטים חונים במרחק שווה מסביב למשכן, לאוהל המועד (למעט הלוויים). המסר חד: שום שבט אינו מורם מעם, אף שבט לא עדיף על משנהו. אין תרבות שהיא עליונה על האחרות. לכולם נגישות שווה להשראת השכינה ולמוקדי הכוח המרכזיים של החברה. השוני השבטי לגיטימי אבל לא פוגם בשוויון. המגוון יצר עושר של שווים.

“כן חנו לדגליהם וכן נסעו” – לכל אחד דגל ושוני אבל חונים ונוסעים יחד. כך גם במשפחה ובכיתה. כולם שונים, אבל שווים, רק כך נצליח לחנות ולהתקדם גם אנחנו. עלינו לחפש את המחבר והמשותף ולדחוק הצדה את הגורמים המפרידים והמפלגים.

אלפי שנים חלפו מאז וגם בימינו אנו מורכב עם ישראל מפסיפס אנושי יוצא דופן, מתפוצות שונות, עם מנהגים וסממנים תרבותיים מגוונים. עלינו לזכור כי מצד אחד הדגלים עוזרים לנו לסמן את הייחוד של כל אחת ואחד, אך מצד שני לא מוציאים איש מהמחנה בשל השוני של הדגל אותו הוא נושא.

בהקשר זה, כמה עצוב היה לראות את הטינה והשפה הלא מכבדת בימי הבחירות שעברנו וגם כמה מרגש היה לשמוע את נטע ברזילי זוכת האירוויזיון אשתקד שציינה כמה דחייה חברתית היא חוותה בגלל היותה “שונה” וכמה “קבלה”, רוח גבית וכוח קיבלה מהוריה.

לסיכום, בכל יום נזכור כמה הסדר והארגון חשובים, נתייחס לתמונה הכוללת, אבל גם לפרט, נחנך לקבלת האחר והשונה. נקבל את מי שאמונתו ומנהגיו אינם דומים לשלנו. נזכור כי אדם הוא אדם, ניאבק עד חורמה בגזענות, בשנאה ובהדרת האחר רק משום שהוא אחר. נזכור כי כולנו נבראנו בצלם אלוהים, וכי אנו שותפים, ביחד, לדבר גדול, גדול מאוד, של בניית חברת מופת בארץ ישראל. כמו בתחילת המסע במדבר, גם אנו בתוך מסע גדול בו אנו ממשיכים להתקדם כיחידים אבל בעיקר כעם מאוחד.

ולסיום, בשבוע הבא נחגוג את חג השבועות שבו קוראים את מגילת רות. בדבריי לתלמידיי אני תמיד מדגיש את חשיבות הכרת והוקרת הטוב וראוי לצטט את ר’ זעירא: “מגילה זו אין בה לא טומאה ולא טהרה ולא איסור ולא היתר, ולמה נכתבה? ללמדך כמה שכר טוב לגומלי חסדים” (מדרש רות רבה). רות המואבייה, גיבורת המגילה, עשתה חסד ענק עם חמותה נעמי. ויתרה על משפחתה וחיי נוחות כדי לדבוק בה, לסייע לה ולפרנס אותה וזכתה בשכר ענק – היא סבתא רבה של דוד המלך.

מי ייתן שנזכור תמיד: גמילות חסדים אינה רק עזרה כספית או חומרית לאדם. גמילות חסדים היא היכולת לרדת לעומק מצוקותיו ולנסות לחלץ אותו מהן, בלי להתחשב בגורמים שהביאו את האדם למצוקתו ומבלי לנסות לשפוט אותו.

הכותב הוא מנהל בית הספר בית יחזקאל, מרצה לתנ"ך ויו"ר הסתדרות המורים מרחב אשקלון

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר