מתמודד. עו"ד איתמר רביבו. צילום: מעיין תשובה
מתמודד. עו"ד איתמר רביבו. צילום: מעיין תשובה

עו"ד איתמר רביבו: אתמודד לראשות המועצה האזורית חוף אשקלון

עוד בילדותו היה עו”ד איתמר רביבו מתלווה לאביו, שהיה ראש מועצת אופקים, בסיוריו ברחבי העיר. כבר אז הבין שהייעוד שלו הוא להיות איש ציבור. היום כשהוא בן 35, בעל משרד מצליח ומתגורר בבאר גנים, החליט לתת לחיידק הפוליטי שלו להתפרץ והוא מודיע על מועמדותו לראשות מועצת חוף אשקלון. הגיל הצעיר וחוסר הניסיון אינם משחקים תפקיד מבחינתו: “אני סבור שיש בי תכונות נוספות הדרושות לצורך עמידה בהצלחה בתפקיד ראש המועצה”

פורסם בתאריך: 3.10.17 20:03

     

עו”ד איתמר רביבו, תושב מועצת חוף אשקלון, הודיע לאחרונה על כוונתו להתמודד לראשות המועצה. זהו מהלך מפתיע בהתחשב בגילו הצעיר ובעובדה שהוא קופץ למים העמוקים ללא ניסיון פוליטי כלל. כל אלה אינם מרתיעים אותו, בדיוק ההפך. לדבריו, נקודות החולשה הללו, לכאורה, מהוות בדיוק את נקודות החוזק שלו. “אני חייב לומר שאני רואה יתרון רב בעובדה שאני אדם צעיר המבקש להתפנות מעיסוקיי ומהעסק אותו בניתי בעמל רב ובהצלחה מרובה, וכל זאת מתוך תחושת שליחות אמיתית ומתוך רצון ואמונה ביכולותיי ובתכונותיי, אותם אני מבקש להביא לידי ביטוי ומימוש בתפקיד ראש המועצה”, הוא אומר. “ניתן להביט סביב ולראות את התהליכים והמהפכות אותם מובילים אנשים צעירים כמוני, לחלקם אף ניסיון מועט משלי, וזאת בכל תחומי החיים, בחינוך, בכלכלה, בשירות הציבורי, כך שברור שכדי להצליח בתפקיד ראש המועצה נדרש מארג שלם של תכונות ולא תכונה ספציפית אחת. בעניין זה יש לשאול, האם העובדה שאדם בעל ניסיון של כעשר שנים בתפקיד ראש מועצה הוא בהכרח ראש מועצה טוב יותר? אני סבור שבמבחן התוצאה התשובה לשאלה זו היא שלילית”.

“המועצה משקיעה בתפל”

רביבו, בן 35, נשוי לקרן ואב לחמישה ילדים: אורי (12), תמר (9), איתן (7), יוסף (5) ואחיה (שנה), הוא הבעלים והמנהל של משרד עורכי דין באשדוד. זה כשנתיים הוא מתגורר עם בני משפחתו ביישוב באר גנים. לאחר סיום שירות צבאי כלוחם השלים תואר ראשון במשפטים והוסמך לעורך דין. לאחר נישואיו התגורר עם משפחתו בעיר מודיעין ולאחר כמה שנים עברו להתגורר ביישוב ניצן בעקבות משפחתה של רעייתו שפונתה מהיישוב נווה דקלים בתכנית ההתנתקות. בניצן שימש רביבו יושב ראש הוועד המקומי במשך כשלוש שנים. לו עצמו אמנם אין ניסיון פוליטי, אולם את העשייה הציבורית הכיר כבר בגיל צעיר בבית שגדל בו. “את העשייה הציבורית הכרתי וספגתי בבית עוד בילדותי, כאשר אבי אברהם רביבו שימש ראש עיריית אופקים וכן בתפקידים ציבוריים ופוליטיים נוספים. אני זוכר את עצמי כילד נחשף לפעילות ציבורית ולעתים אף מצטרף אל אבי לסיורי בוקר בדרכנו אל הגן ואל בית הספר על מנת לעמוד על טיב הניקיון והסדר ברחובות. היה לי אך ברור וטבעי במהלך השנים שיום יבוא ואפנה לפעילות ציבורית”, הוא מספר.


לחצו כאן להורדת האפליקציה של "כאן דרום אשקלון" באנדרואיד

לחצו כאן להורדת האפליקצייה של "כאן דרום אשקלון" באייפון


כשגמלה בלבו ההחלטה להירתם לעשייה הציבורית, פנה להתייעץ עם קרן אשתו לצורך קבלת ברכת הדרך ממנה. “היא אמרה שהיה ברור לה שהיום הזה יגיע. היא סיפרה לי שעוד לפני נישואינו היא נשאלה על ידה חמותי היקרה מה הן חסרונותיי, וקרן השיבה שברור לה שמתישהו אפנה לעסוק בתחום הציבורי והפוליטי. אז אני לא יודע אם זה חיסרון או יתרון, אבל זה ביעבע בי תמיד, אולי אפילו מבלי שהייתי מודע לכך, ולכן גם לא הפתיע את הסביבה הקרובה שלי”.

היו סיבות ספציפיות שגרמו לך להחליט להתמודד?
“את ההחלטה להציג את מועמדותי לראשות המועצה קיבלתי לאחר שהגעתי למסקנה שלא די בהבעת עמדה ביקורתית כזאת או אחרת ביחס לתפקוד המועצה, אלא עליי לקום ולעשות מעשה שיתבטא בהצגת חלופה שלטונית להנהגת המועצה הקיימת. במהלך שנות מגוריי במועצה נוצרה בקרבי, כמו גם בקרב רבים מחבריי, התחושה שקיים מצד אחד רצון טוב לקידום ענייני המועצה, אך במבחן התוצאה מדובר בגוף הסובל מתרבות ארגונית וניהולית ברמה בינונית מאוד”.

רביבו השבוע. צילום: מעיין תשובה

שזה אומר?
“התרשמתי שמושקעת אנרגיה רבה בעניינים תפלים ושוליים, שאינם רלוונטיים לצורך קידומה ושגשוגה של המועצה, כדוגמת התעסקות רבה בעניינים אישיים, באמירות של אנשים ובניסיונות ליצירת הפרד ומשול ביישובים שונים, כאשר כל אלה פוגמים ביכולת לנתב ולמקד מאמץ בדברים העיקריים הזקוקים לטיפול ולהתייחסות”.

“לא ייתכן שהמועצה מתפקדת ללא מנכ”ל”

לדברי רביבו, במסגרת סבב פגישות וסיורים שערך בתקופה האחרונה בחלק מיישובי המועצה הוא נוכח לדעת שלא מדובר בתחושה סובייקטיבית שלו. “מהר מאוד גיליתי שמדובר בהלך רוח לו שותפים רבים מתושבי המועצה, המביעים תחושת מיצוי מהמציאות שנוצרה וסבורים כי יש להביא לבחירת הנהגה חדשה ורעננה שתדע להתמודד בצורה מקצועית ועניינית יותר עם האתגרים העומדים בפני המועצה”.

מה שלטענתך לא קורה עכשיו?
“מתוקף תפקידי כיושב ראש הוועד המקומי באתי במגע שוטף עם מנגנון המועצה וגילתי שיש במועצה עובדים מנוסים, מקצועיים ומסורים המבקשים לתת מענה הולם וראוי לפניות התושבים ולצורכיהם, אלא שבחלק לא קטן מהמקרים ידיהם של עובדי המועצה כבולות, שכן הופקדה בידיהם האחריות לתחום בו הם עוסקים, אך לא תמיד מצויה בידיהם הסמכות לעשות כן. לדוגמה, לא ייתכן שהמועצה מתפקדת משך מספר שנים ללא מנכ”ל מקצועי. ומדובר במחדל מתמשך הגורם לאובדן דרך ומביא בהכרח לתחושת המיצוי הקיימת בקרב התושבים”.

איך אתה רואה את תפקיד ראש המועצה?
“אני רואה את תפקיד המועצה ותפקידו של ראש המועצה העומד בראשה כאחראים ליצירת מציאות המאפשרת לנו כהורים להרגיש שלמים ובטוחים שאנו מגדלים את ילדינו במקום הטוב והראוי ביותר עבורם וכמקום בו מערכת החינוך מעניקה לכל תלמיד ותלמיד כלים שיש בהם כדי לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכו. בנוסף, אני רואה את תפקיד ראש המועצה כמי שאחראי לגלות מנהיגות מובילה ואקטיבית בניהול המועצה, כיזם הפועל ללא מעצורים, המתעורר בכל בוקר ומחפש כל דרך על מנת לקדם את הנושאים העומדים על סדר היום ולייצר יוזמות חדשות בכדי להיטיב עם המועצה ותושביה. לצורך המחשת הדברים ניתן להשוות לרגע את המועצה לחברה פרטית או ציבורית, שאנו תושבי המועצה הם בעלי המניות בה, ומתוקף תפקידנו ומעמדנו אנו זכאים ומצפים מהנהלת החברה לקבלת דיבידנדים קבועים במשך כל תקופת הכהונה ולא רק ביחס של 1:5, דהיינו שנה אחת מתוך חמש שנות כהונה. הדיבידנד לו אנו זכאים מגיע בדמות של חינוך ראוי ומאפשר, יצירת ביטחון אישי ביישובים, ניקיון ופיתוח היישובים וניצול ראוי ונכון של משאבי המועצה. כפי שכל אחד מאיתנו לא היה מציב בראשות החברה שבבעלותו מנהל רק בגלל היותו אדם נחמד, כך גם מחובתנו לדאוג לחלופה שלטונית מקצועית וראויה, שכן רק זו תדע להעניק ליישובי המועצה ולתושביה את הדיבידנד לו הם זכאים”.

ללא ניסיון פוליטי. איתמר רביבו. צילום: מעיין תשובה

איך אתה מתכוון לממש את השקפתך?
“ראשית, אינני מתיימר להבין ולהכיר על בוריים, בשלב זה, את כלל הרצונות, הצרכים והמאפיינים של כלל המועצה ויישוביה, ועליי עוד לעבור תהליך של למידה יסודית בעניין. לצורך כך התחלתי בשלב מוקדם יחסית לערוך סבב סיורים ופגישות ביישובי המועצה, קיימתי שיחות רבות עם תושבים ומצאתי שיש במועצה תושבים רבים שבכוחם וברצונם לתרום מידיעתם, מניסיונם הרב וממרצם לצורך קידום ענייני המועצה בתחומים רבים. בכוונתי להסתייע באנשים מצוינים אלו לצורך גיבוש המטרות, התוויית דרכי הפעולה ואף בהמשך דרכי בעשייה. עם זאת, כבר בשלב זה ניתן למנות מספר מטרות עיקריות, חשובות ומהותיות, שאותן יש לקדם בצורה מהירה ומיטבית. הראשונה, פיתוח מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית והבאתה למקום בו היא מעניקה לכל תלמיד ותלמיד את הכלים שיש כדי לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכו. המטרה השנייה היא חיזוק והעצמת יישובי המועצה. הבעת אמון ביכולת הניהולית המקומית של כל יישוב, וזאת באמצעות התאמת המבנה הארגוני של המועצה והאצלת סמכויות ליישובים, לצד תקציבים ושיפור איכות החיים לתושב בדגש על הגברת ביטחון אישי ביישובים. מטרה נוספת היא ניצול משאבי המועצה, מימוש הפוטנציאל התיירותי והעסקי, העצמת ההון האנושי, וזאת לצורך קידומה, פיתוחה ויצירת הגירה חיובית ליישוביה”.

כל זה נשמע נהדר. אבל אתה יודע, הרבה פעמים "דברים שמכאן, לא רואים משם"
“אני סבור שהפעולה הראשונה והבסיסית אותה יש לבצע היא מינוי מנכ”ל מקצועי למועצה, שיהיה אחראי להטמעת השינויים והתאמת המערכת לניהול מקצועי וענייני. מינוי הכרחי זה יביא לשינוי תפיסה מיידי בניהול המועצה ולשיפור מתמיד בתפקודה. שנית ובהמשך לפעולה הראשונה הנדרשת, אני סבור שיש להפוך את המבנה הארגוני של המועצה לנגיש יותר לתושב ולהנהגות היישובים. דבר זה ישפר באופן משמעותי את תחושת התושבים ואת טיב השירות הניתן להם. שלישית, יש להעצים את מנהלי המחלקות במועצה ואת יתר בעלי התפקידים, תוך מתן אמון בתפקידם ובתפקודם, ומתן עצמאות בניהול תקציביהם ויצירת מנגנון פיקוח ובקרה של המועצה והעומד בראשה”.

מה תשיב לאלה שאומרים שאתה צעיר וחסר ניסיון?
“מתוקף תפקידיי והניסיון שנצבר על ידי במהלך השנים במסגרת עיסוקיי ופעילותי הציבורית צברתי כלים משמעותיים רבים. יכולת הבחנה בין עיקר לתפל, קבלת נושאים רבים לטיפולי ובניית דרכי פעולה וטיפול בכל עניין ונושא המונח לפתחי תוך פיקוח ובקרה שמטרתם להבטיח מתן מענה ענייני, הולם ומקצועי. בנוסף, אני סבור שיש בי תכונות נוספות הדרושות לצורך עמידה בהצלחה בתפקיד ראש המועצה, כדוגמת יכולת ביצוע מוכחת, הנעת אנשים ותהליכים, ניהול תקציבים, היכולת לעסוק בפרטים קטנים כגדולים, הקשבה ולמידה מכל אדם וכן יכולת להאצלת סמכויות לבעלי תפקידים מבלי לחשוש שהדבר יפגע במעמדי, אלא אף יביא בהכרח להעצמתו. אין לי כל ספק שיש בכל אלה כדי להביא לשינוי הנדרש והמתבקש לו מייחלים תושבים רבים”.

תגובה: "המועצה עברה מהפכה"

מתגונן. ראש המועצה יאיר פרגון

מהמועצה האזורית חוף אשקלון נמסר בתגובה: "מועצה אזורית חוף אשקלון עברה מהפכה בעשור האחרון. בחינוך – הקמנו חמישה בתי ספר חדשים, מתוכם שלושה פורצי דרך בתחומם (משלב, מרחבי וקהילתי) ובית ספר למצוינות שהוקם ממש בתחילת שנה זו. בנינו 20 גני-ילדים חדשים וארבעים כיתות לימוד. מתנ״ס וחינוך בלתי פורמאלי – די להיכנס לאתר המועצה ולהתרשם מהעובדה שכמות ורמת הפעילויות לכלל הציבור עשירה ביותר. (עד כדי כך שבאים מהעיר אשקלון).

"בספורט – המועצה הובילה תכנית אסטרטגית להקמתם של 20 מגרשי כדורגל דשא סינטטי, בעלות של 20 מלש"ח שיבוצעו תוך שנתיים. זאת בנוסף לעשרות מתקני ספורט ביישובים שהוקמו במהלך השנים האחרונות ועוד – שני אולמות ספורט: אחד בבאר גנים – כבר יש קבלן זוכה והשני ביד מרדכי סמוך לקריית החינוך שיקמה חופים, הנמצא בשלבי קבלת היתרים. בתחום הסביבה – כיתות ירוקות בבתי הספר, הקמתו של ׳שביל האור׳, מעבר לתאורה ירוקה, מיחזור ומערך ייחודי לפינוי גזם והשבתו כקומפוסט לטבע.

"הובלנו הרחבות משמעותיות ביישובי העוטף נתיב העשרה, זיקים, יד מרדכי, כרמיה וגברעם, במושב הודיה ומיד לאחר החגים גם בחלץ. עובדת שדרוגה של המועצה מוכחת בצמיחה הדמוגרפית המבורכת. היה ולמאן דהוא יש טענה על ענין מקומי, יוכל לפנות בצורה מכובדת למוקד המועצה וענייניו יטופלו".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר