תחנת הכוח רוטנברג באשקלון
תחנת הכוח רוטנברג באשקלון

"מסכן את בריאות תושבי אשקלון": זאת ההחלטה המקוממת שקיבלה הממשלה

לראשונה בישראל, ובניגוד לעמדת הצוותים המקצועיים והמשרד להגנת הסביבה: ועדת השרים לחקיקה אישרה להפעיל את תחנות הכוח המזהמות ביותר בישראל בניגוד למגבלות חוק אוויר נקי. עו"ד תמר קידר: "הגיע הזמן לומר עד כאן! מתארגנת עוד עתירה לבג"ץ, נגד ההחלטה הזו". השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "מהלך זה מסכן את בריאות תושבי ישראל, ובפרט בחדרה, באשקלון ובאשדוד"

פורסם בתאריך: 22.3.23 13:34

     

חוק אוויר נקי מטיל מגבלות הכרחיות וקריטיות להפעלת תחנות כוח בישראל – שחלקן פועלות בטכנולוגיות מזהמות במיוחד, אשר אסורות להפעלה באיחוד האירופי. בישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה בשבוע שעבר במסגרת קידום חוק ההסדרים, סוכם בין המשרד להגנת הסביבה למשרד האוצר, כי ההסדר לא יקודם ככל שלא יהיו הסכמות מצד המשרד להגנת הסביבה. בפועל, בוצעו שינויים בחוק ללא הסכמת המשרד להגנת הסביבה. בפרט, סירב האוצר לסיכום שיאפשר למשרד להגנת הסביבה להטיל עיצומים על מנהל המערכת במקרה של הפרה של התנאים – קרי, גרימת זיהום אוויר חמור ולא מוצדק שאינו לצורך מניעת הפסקת חשמל.

ועדת שרים לענייני חקיקה התכנסה ביום א' ואישרה את קידום התיקון לחוק אוויר נקי, מבלי לכבד את הסיכום שרק בשבוע שעבר אושר. החלטת ועדת שרים לענייני חקיקה מהיום מבטלת הלכה למעשה את האיזון שבא להבטיח כי אכן תחנות הכוח המזהמות יופעלו רק במצב חירום אמיתי.

תחנת הכח רוטנברג. צילום: יוסי וייס

תחנת הכח רוטנברג. צילום: יוסי וייס

ההחלטה מונעת מהמשרד להגנת הסביבה לחייב את מנהל מערכת החשמל, משרד האנרגיה וכלל הגורמים המנהלים בישראל את משק החשמל, להטמיע את השיקול הקריטי של בריאות הציבור באופן הפעלת תחנות הכוח ובעצם נותנת למנהל המערכת זכות וטו על התנאים שנקבעו בהיתר הפליטה, שנקבע בהליך ציבורי ושקוף שבמהלכו הציבור יכול להעיר ולהשפיע על החלטות הממונה.

רוב תחנות הכוח המדוברות נמצאות בפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל ובעקבות החלטה זו, יש סיכון להגדלת החשיפה לזיהום אוויר של אותן אוכלוסיות.

עו"ד תמר קידר: "אגיש עתירה"

ההחלטה הזאת משמעותה אפשרות לזהם את האוויר באשקלון, גם ללא סיבה מוצדקת והדבר אמור לקומם את כל מי שמתגורר באזור. "בואו נודה על האמת: התרגלנו. אנחנו יושבים בשקט ולא נלחמים. אנחנו מקבלים את העובדה שנחיה כאן בעשרות השנים הבאות, בעיר עם זיהום אוויר קשה ותחלואה גבוהה בסרטן, ומחלות ריאה ונשימה", אומרת עו"ד תמר קידר, "מקבלים בשקט את הסיכון הממשי והמיידי לחייהם של ילדינו. אנחנו רגילים שדופקים אותנו. אני לא! ויש עוד רבים שלא! אז השמיעו קול! הגיע הזמן לומר עד כאן! להאבק נגד עוד החלטה של ממשלת ישראל שפוגעת באיכות החיים והסביבה של תושבי אשקלון".

עו"ד תמר קידר. צילום: אדי ישראל

עו"ד תמר קידר. צילום: אדי ישראל

היא מוסיפה כי היא אינה מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים וכבר נערכת למאבק משפטי בנושא הזה: "מתארגנת עוד עתירה לבג"ץ, נגד ההחלטה הזו. אתם יכולים להמשיך לשתוק ולהוריד את הראש ולקוות שמישהו אחר ילחם את המלחמות שלנו. התקווה הזו שלכם היא זו שהביאה אותנו למצב שהתרגלנו. ושלמעשה אף אחד לא סופר אותנו. או שאתם יכולים לומר, עד כאן! בינתיים, אסור לנו להחריש".

השרה סילמן: "יש לזה תג מחיר בריאותי"

נוסח החלטת הממשלה עבר למרות מאמצים רבים וכנים מצד המשרד להגנת הסביבה לגבש הסדר שיאפשר לתת מענה למצבי חירום במשק החשמל, הנובעים למרבה הצער מחוסר היערכות לסגירת יחידות מזהמות, כדוגמת חדרה, תל אביב ואשדוד, ותוכנית חלקית להסבת התחנה באשקלון. המשרד מתנגד לכך נחרצות, ולא יוכל להסכים להסדר שאינו מאוזן, ושאינו מבטיח שיחידות מזהמות יופעלו כמוצא אחרון בלבד. כמו כן, לא יוכל להסכים להסדר אשר מונע ממנו לבצע אכיפה אפקטיבית במצבים מתאימים.

לפי ההסדר שאושר השבוע בוועדת שרים לחקיקה, לא תהיה אפשרות למשרד להגנת הסביבה להוציא עיצומים למנהל המערכת על היבטים מהותיים הקשורים להפעלת תחנות הכוח שלא במצב סיכון. פרקי הזמן הארוכים והנסיבות שבהן חברת נגה תוכל להורות לתחנות הכוח לפעול בניגוד להיתר הפליטה, בהליך חד-צדדי ומשיקולים שלא מפורסמים לציבור ושלא ניתן לבחון או להעיר עליהם, אינם מייצרים איזון מול הסיכון לציבור ומול סמכויות המשרד. המשרד ימשיך לפעול בכל דרך קיימת כדי להוריד רעיון זה מהפרק.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "זיהום האוויר מתחנות הכוח המיושנות, העובדות ללא אמצעי הפחתה מתאימים, פוגע בבריאות הציבור ומעלה את שיעורי התמותה. אנחנו מבינים שיש מצבי חירום במשק החשמל – אבל חירום הוא לא שגרה. בנוסח הנוכחי, חברת ניהול מערכת החשמל נגה ומשרד האנרגיה מקבלים רישיון, תחת ההגדרה של 'מצב סיכון' להפעיל את היחידות ללא הגבלה סביבתית, ולא רק במצבי חירום המייצרים סכנה לאספקת החשמל. בשבועות האחרונים קיימנו דיונים אינטנסיביים במטרה לייצר פתרון מאוזן שייתן מענה למצבים של חשש לאספקת החשמל, ומנגד יצמצם את הזיהום ואת הפגיעה בבריאות הציבור. ההחלטה שעברה מייצגת רק אינטרס אחד, שמאפשר לגוף שאין לו אחריות על נושאי זיהום אוויר ובריאות הציבור לקבל 'צ'ק פתוח' להפעלת תחנות כוח מזהמות, ללא יכולת פיקוח ואכיפה אפקטיבית מצידנו וללא קשר למצב חירום. נמשיך להילחם נגד מהלך זה, שמסכן את בריאות התושבים בחדרה, באשקלון באשדוד ובמקומות רבים נוספים. מחיר ההסדר הוא תג מחיר בריאותי, ואנחנו מצפים מכל חברי הכנסת, ראשי הערים והארגונים להצטרף אלינו למאבקם הצודק של התושבים ושל כלל הציבור הישראלי".


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר