המכל שממנו דלף החומר שגרם לריחות הקשים. צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה
המכל שממנו דלף החומר שגרם לריחות הקשים. צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

מפגעי הריח מקצא"א: שימוע למנהלי החברה במשרד להגנת הסביבה

השימוע בגין גרימת ריח חזק או בלתי סביר, הפרת תנאי היתר הרעלים, יצירת מפגעים, ואי-עמידה בתנאים לרישיון העסק

פורסם בתאריך: 16.12.20 15:21

עדכון אחרון: 20.12.20 13:58

     

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לא ניתן שתושבי אשקלון והסביבה ימשיכו לסבול ממפגעי הריח החוזרים. קצא"א לא תהפוך את האזור לחצר האחורית של אשקלון. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול ככל הנדרש מול הגורמים המזהמים, גם אם מדובר בחברה שנטען לגביה כי היא בעלת חשיבות יתרה למשק. נדרוש מכל מי שמקבל היתרים לעמוד בהם באופן מלא, כך שלא תיפגע איכות חיי התושבים באזור. האינטרס הציבורי והסביבתי תמיד בראש סדר העדיפויות!"

ב-26 בנובמבר 2020 התקבלו במוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה תלונות ציבור של תושבי אזור אשקלון על מפגע ריח של דלק. בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, נשלחו לבדיקה מקיפה באזור צוותי איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון וכן כונני מחוז דרום של המשרד. הממצאים הצביעו על מפגע ריח חזק ומשמעותי, שהורגש למשך כיומיים גם באזורי מגורים.

גלם ואמיתי עם בכירי המשרד להגנת הסביבה וקצא"א היום סמוך למכל הדולף. צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

גלם ואמיתי עם בכירי המשרד להגנת הסביבה וקצא"א היום סמוך למכל הדולף. צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

בנוסף למפגעי הריח, בתחנת הניטור הממוקמת בסמיכות לאתר קצא"א נרשמו ביום זה עליות משמעותיות בריכוזים קצרי הטווח של המזהם בנזן, חומר מסוכן בעל השפעות בריאותיות מזיקות.

בתחנת הניטור אשקלון דרום, נרשמו המדדים החריגים ביותר, ואף בתחנת הניטור הממוקמת בכפר הנופש של החיילים נמדדו עליות משמעותיות בריכוזים קצרי הטווח של בנזן.

מבדיקה של המשרד להגנת הסביבה ושל איגוד ערים עלה, כי במכל מספר 56, המשמש לאחסון דלק גולמי, התרחשה תקלה, שגרמה לדליפת דלק גולמי אל גג המיכל ובהמשך למפגע הריח באזור.


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
מיד בתום הבירור הראשוני, הוציא מנהל מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, ברוך ובר, צו לסילוק המפגע. כמו-כן, הוציא המשרד התראה לציבור, בהמלצת משרד הבריאות, שכללה המלצה לסגור חלונות ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת.

המשרד להגנת הסביבה בחן את הממצאים, ובהתבסס עליהם, הוציא המשרד להגנת הסביבה התראה ומנהל המחוז, ברוך ובר, מקיים שימוע (מקוון) לחברת קצא"א אשקלון.

מקצא״א נמסר: "קצא"א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ולפעילותה חשיבות אסטרטגית וחיונית למשק האנרגיה הישראלי ולתפקודו הרציף.  במסגרת פעילות שוטפת ובעקבות מזג האוויר הסוער והחריג שפקד את האזור ב- 26 בנובמבר, נפלטו ריחות מאחד המיכלים של החברה. האירוע טופל מיידית, במהירות וברציפות, על ידי צוותי החברה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ויש לשוב ולהדגיש כי הריחות אינם מהווים סכנה לבריאות הציבור. קצא"א מחויבת לבטיחות וביטחון תושבי האזור בו היא פועלת, שחלק ניכר מהם עובדי החברה, ומשקיעה בכך משאבים ואמצעים רבים.  החברה מצוידת באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה, מהחדישים ביותר בתחום, ביניהם גם מערכת מישוב חדישה ומתקדמת, ועובדיה עוברים באופן תדיר הכשרות תקופתיות ותרגולים. במסגרת השימוע מסרה קצא"א את עמדותיה והיא תמשיך לנהל את הנושא במישרין מול המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף פעולה עמו".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר