העבודות להקמת הדורבן. צילום: החברה להגנה על מצוקי הים התיכון
העבודות להקמת הדורבן. צילום: החברה להגנה על מצוקי הים התיכון

בחופי אשקלון מקימים עוד שובר גלים ולא כולם בעד

עברתם מול חוף בר כוכבא ולא הבנתם למה צריך להקים שובר גלים מהיבשה אל קו המים? זה לא שובר גלים. כל ההסבר בכתבה

פורסם בתאריך: 1.11.20 15:07

     

רבים חלפו בימים האחרונים בקצהו הצפוני של חוף בר כוכבא והבחינו בסלעים רבים המונחים מהחוף מערבה מעבר לקו המים והיה נראה להם כי משהו חדש מוקם באשקלון. לאלו שדמיונם מפותח יותר עלה הרעיון שבעירייה מתחילים להקים חיקוי של 'איי התמרים' בדובאי.

אבל מבירור שערכנו עולה שבסך הכל מדובר ב'דורבן' זמני שתפקידו לשמש את העבודות לשיקום שובר הגלים השלישי שקרס כבר לפני שנים רבות.

שוברי בגילם בחוף בר כוכבא

שני שובר הגלים שנותרו מול חוף בר כוכבא. האחד כבר לא קיים. צילום מתוך מצגת החברה לשימור המצוקים

החברה הלאומית להגנה על מצוקי הים התיכון מבצעת את הפרויקט שיקום השובר. שלושת השוברים  הוקמו לפני עשרות שנים ולפני למעלה מעשור קרס הצפוני מהם.

מיקום שובר הגלים שקרס, מולו הוקם הדורבן. צילום: החברה להגנה על מצוקי הים התיכון

מיקום שובר הגלים שקרס, מולו הוקם הדורבן. צילום: החברה להגנה על מצוקי הים התיכון

כדי להגיע מהיבשה עם כלים הנדסיים אל מיקום השובר יש צורך בדורבן  זמני כי העבודות מתבצעות מהיבשה. כעת מתבצעת הקמת הדורבן ולאחר השלמת שיקום השובר יפורק הדורבן.

אלא שלא כולם מרוצים מהפעילות הזו של החברה להגנה על מצוקים. "לאחר שהוקמו שוברי גלים תת ימיים לאורך החופים הצפוניים שהורסים את הטבע ואת הנראות הטבעית של הים והחוף, לבנות עכשיו שובר גלים חדש ועילי, זהו דבר שיהרוס את החוף ויפגע באקולוגיה ובסביבה הימית", אומר פעיל הציבור, ברק חדריאן, "שובר הגלים הזה כבר קרס בסערה לפני מספר שנים והחוף סביבו מסוכן לרחצה בעקבות הסלעים שפוזרו סביב. להקים אותו מחדש זו איוולת שתחריף את התוצאה של היעדר חול תחת המצוק הקורס. איך נותנים לזה לקרות? חופי הים הם הנכס הסביבתי החשוב ביותר שיש לעיר והם נהרסים פעם אחר פעם בניסיונות לשקם התערבויות שמביאים להרס ולפגיעה קשה יותר".

ברק חדריאן. צילום: פבל

ברק חדריאן. צילום: פבל

באשר לדבריו של חדריאן הגיבו החברה הממשלתית להגנה על המצוקים: "אין מדובר בבנייה של שובר גלים מהיסוד אלא בשיקום שובר הגלים במסגרת הוראות התב"ע להקמת המרינה באשקלון. בתום השיקום שובר הגלים יהיה ראוי ותקין הנדסית כך שיהווה הגנה מפני עוצמת אנרגיית הגלים אשר מכה בחוזקה במצוק החופי וגורמת להתמוטטות שלו".


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
העבודות צפויות להסתיים במהלך חודש ינואר.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר