קצא"א

שפר התעקש וקצא"א נשלחה לבצע סקר סביבתי נרחב

קצא"א הגישה לוועדת תכנון ובנייה במחוז דרום תשריט לפעילותה וסימנה בו שטחים, שאינם שייכים לה או כאלה שלא פירטה את השימוש הנעשה בהם. בדיון שהתקיים ביום ראשון עלה כי החברה לא הציגה את ההשפעות על הסביבה, כמתחייב. יורם שפר: "לא ניתן לערוך סיור בשטח, ואנחנו לא נאשר את תוכנית קצא"א ללא הבהרות בכל ההיבטים"

פורסם בתאריך: 29.8.18 17:13

     

חברי הוועדה לתכנון ובנייה במחוז דרום שלחו את חברת קצא"א לבצע סקר סביבתי נרחב, לאחר שלא הציגה את השפעות פעילותה על איכות הסביבה. בדיון שנערך ביום ראשון ובו הוצג גם מסמך התנגדויות של יורם שפר, סגן ראש העיר אשקלון ויו"ר הוועדה לאיכות הסביבה, נטען כי קצא"א לא סיפקה נתונים מספקים לגבי התוכניות שהציגה, וכוללות שטחים שאינם בשימוש או השימוש בהם לא ידוע. "קצא"א הכניסה לתוכנית הפעילות שלה שטחים יבשתיים שכלל אינם שייכים לה ואנחנו לא נסכים לזה. התוכנית מלאה סתירות ויש תחושה שמנסים לאשר אותה באופן חפוז", אמר שפר.

יורם שפר

יורם שפר

מהתוכנית שהגישה קצא"א לוועדה לתכנון ובנייה מחוז דרום, עולה כי החברה לא פירטה בתשריט שהגישה את כל התוכניות העתידיות לאזור. כך, למשל, כלולות בתוכנית שלושה ייעודי קרקע בלבד: תעשייה ואחסנה (נפט), מעגנה יבשתית (נפט) ומעגנה ימית (נפט), אך התוכנית אינה מתייחסת לשאר התכנונים לאזור ובהם מסילות רכבת, מבני מגורים, תמ"א 34 להתפלת מי ים, תמ"א לגז טבעי ועוד.

מיכל אחסון נפט במתחם קצא"א

שפר מציין עוד כי בדיון שנערך ב-18.2.2018 נאמר כי קצא"א תעביר לעירייה תשריט שיכלול שטחים המשמשים לפעילותה, שטחים המשמשים גורמים אחרים ושטחים ללא פעילות, אך מסמך זה טרם הועבר לעירייה. "קצא"א צריכה לפרט אילו שטחים נמצאים תחת פעילותה ואילו אמורים להיות בעתיד. לנו אין אפילו את היכולת לראות מה נעשה בשטחים אלה כיוון שלא ניתן אפילו לערוך סיור במקום", אומר שפר. "לכן, חובת ההוכחה היא על קצא"א בכל הקשור לכך שהיא פועלת באותו שטח, שהיא מציינת ששייך לה ומגודר".

התוכנית שהגישה קצא"א לא מפרטת את הנזקים האפשריים לאיכות הסביבה, זאת בהתעלם מהסכנה האפשרית למי התהום בשדות השאיבה, ואף הרס פוטנציאלי של אזורי ההחדרה במאגרי שקמה הנמצאים סמוך למפעלי קצא"א. זו גם הסיבה שבדיון נשלחה החברה לבצע סקר מקיף שיעמוד בדרישות הסביבתיות שנקבעו על ידי שר האוצר, בעת מתן ההיתרים. עוד קבעו חברי הוועדה כי דיון נוסף ייערך לאחר קבלת חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי לוועדה, ובה התייחסות לייעודי הקרקע, היחס בין התוכנית לבין התוכניות שאושרו לאחר קבלת הזיכיון המקורי ואופן סימון הקרקעות שאינן משמשות לפעילות קצא"א.

מרכז הבקרה של קצאא. צילום: יח"צ.

"התוכנית שהגישה קצא"א מלאה סתירות, ואנו חייבים לדון בה לעומק ובבהירות", אומר שפר. "אנו חייבים לקבל תשובות על הסתירות בתוכנית. יש לנו תחושה שקצא"א מבקשת לאשר את המתחם באופן חפוז, מבלי לרדת לפרטים – דבר שהוא נחוץ מאוד באזור רגיש זה".

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר