המסלעה ב"סוכה הלבנה", אשקלון. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

ביהמ"ש: המסלעה במתחם הסוכה הלבנה תפורק

ביהמ"ש השלום באשקלון הותיר על כנו את הצו שהוציא המשרד להגנת הסביבה: הורה לסלק את המסלעה שנבנתה ליד מסעדת "הסוכה הלבנה". בעל המתחם בתגובה: "פירוק המסלעה יביא להתמוטטות המתחם"

פורסם בתאריך: 18.3.18 13:07

     

השופט עידו כפכפי מבית משפט השלום באשקלון הותיר בשבוע שעבר על כנו את הצו להסרת פגיעה בסביבה החופית שהוציא המשרד להגנת הסביבה, הדורש לפרק מסלעה מבוטנת הצמודה ל"סוכה הלבנה" הנמצאת על מצוק הים באשקלון. מתחם "הסוכה הלבנה" נמצא בבעלות איש העסקים רונן טבקול.

טבקול בסוכה הלבנה. צילום: אורי קריספין

הצו, שהוצא בחודש פברואר 2018 על-ידי יצחק בן-דוד, סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה במשרד לפי חוק שמירת הסביבה החופית, הופנה אל הבעלים רונן טבקול, ואל עיריית אשקלון.

את המשרד ייצגה בהליך המשפטי עו"ד נאוה גוטמן מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף עו"ד ליאורה עופרי מהלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה. הפעילות נעשתה במסגרת פורום חופים, המרוכז ביחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה.

 

בדצמבר 2017 הוציא רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, מכתב התראה אל הבעלים ואל עיריית אשקלון, בדרישה כי יפנו לאלתר את השטח הבנוי ללא היתר וישיבו את המצב לקדמותו, קרי: חוף ובו חול ים בלבד, הפתוח ונגיש לציבור, ללא סלעים וללא בטון.

בהמשך, עתר טבקול לביטול צו מנהלי בשטח הנמצא מחוץ לזה שבחזקתו, וטען כי הריסת המסלעה תוביל לקריסת המבנה.

המסלעה ב"סוכה הלבנה", אשקלון. צילום: רני עמיר, המשרד להגנת הסביבה

בתיק הוגשו שלוש חוות דעת מקצועיות: אחת בנוגע לפגיעה במצוק החופי ושתיים בנוגע לפגיעה האקולוגית ברביית צבות הים – אחת מהן מטעם רשות הטבע והגנים.

השופט כפכפי קבע כי "יש לפרש את חוק שמירת הסביבה החופית באופן נרחב". לאור העובדה כי לדבריו "לא נסתרה הטענה כי המסלעה פוגעת בקו המגע בין הים ליבשה, מצמצמת את השטח הפנוי לציבור, פוגעת במצוק הטבעי ואף פוגעת במערכות האקולוגיות", קבע בית המשפט כי לא יחליף את שיקול דעתו בשיקול דעת המשרד להגנת הסביבה – במיוחד במצב שבו שיקול דעת המשרד נתמך בחוות דעת – ועל כן, אינו מתערב בצו וקובע כי יהיה בתוקף. זאת, למעט רצועה צרה של משטח בטון.

בשל החשש כי פירוק המסלעה יגרום להחרפה ביציבות המבנה, נקבע כי הצו יחול ב-1 במאי 2018, כדי לאפשר לבחון את אופן ההריסה, תוך גרימת נזק מינימלי ככל הניתן למבנה.

רונן טבקול מסר כי אינו מתכוון לערער על החלטת בית המשפט והוסיף: "גם המשרד מסכים כי פירוק המסלעה תביא להתמוטטות המתחם. כעת הכדור במגרש של העירייה שצריכה להחליט אם היא תאפשר לזה לקרות אחרי כל כך הרבה שנים".

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר