תומר גלאם. צילום: אלדד עובדיה
תומר גלאם. צילום: אלדד עובדיה

סקר בחירות באשקלון: תומר גלאם מנצח בקלות ואיתמר שמעוני עדיין משפיע

מנתוניו של סקר ראשון שנערך לקראת הבחירות המוניציפאליות באשקלון, על ידי מכון הסקרים "פידבק" עולה כי אף אחד מהמתמודדים הפוטנציאליים לראשות העיר לא מאיים על מעמדו של תומר גלאם. העובדה המפתיעה של הסקר - גם מאחורי סורג ובריח איתמר שמעוני הוא דמות שיכולה להשפיע על הבחירות. וגם: איזה נושא הוא החשוב ביותר לאשקלונים בהחלטתם למי להצביע? ומה הם חושבים על הרפורמה המשפטית שמובילה הממשלה?

פורסם בתאריך: 9.3.23 09:52

     

לקראת הבחירות המוניציפאליות שיתקיימו באשקלון בחודש אוקטובר הקרוב, ערך מכון הסקרים "פידבק" בפיקוחו של ד"ר אלכס קליין, סקר ראשון, ממנו עולים נתונים מעניינים. חשוב להדגיש כי מדובר בסקר נייטראלי שלא הוזמן על ידי אף גורם פוליטי בעיר.

בשאלה "אילו הבחירות לראשות עיריית אשקלון היו מתרחשות היום, למי מבין המועמדים הבאים היית מצביע?", ענו רוב מוחץ של המשיבים, 51.6%, כי היו מצביעים עבור ראש העיר המכהן תומר גלאם.

סקר בחירות

סקר בחירות

המועמדים האחרים שהוצעו בסקר לא מהווים איום אמיתי עבור גלאם: ח"כ לשעבר אלכס קושניר זכה לתמיכה של כ-10.6%, השר לשירותי דת לשעבר הרב יעקב אביטן זכה לתמיכה של כ-10.4%, חבר המועצה אפי מור זכה לכ-4.9%, מישל בוסקילה ל-3.1% וניסים בן דוד ל-0.8%. יתר המשיבים, 18.6% ענו שלא יצביעו לאף אחד מהמועמדים שהוצעו.

ח"כ אלכס קושניר

חכ"ל אלכס קושניר

בהתאם לכך, גם בשאלה לגבי שביעות הרצון מתפקודו של ראש העירייה בארבע השנים האחרונות, גלאם יכול להיות מרוצה. המשיבים התבקשו לדרג את שביעות רצונם מתפקודו של גלאם בציון בטווח 1-5. 40.6% מהמשיבים נתנו לגלאם את הציון 5, שהוא הגבוה ביותר, 31.4% מהמשיבים נתנו לגלאם ציון 4, 15.4% נתנו לו את הציון 3, 6% נתנו לו את הציון 2 ורק 6.6% נתנו לו את הציון הנמוך ביותר – 1. הציון המשוקלל שקיבל גלאם בשאלה זו הוא 3.93.

לעומת זאת, באופן פרטני, הציון המשוקלל שקיבלה עיריית אשקלון על טיפולה בנושא הפקקים ועומסי התנועה הוא נמוך יחסית: 3.13. על הטיפול בתחום התעסוקה קיבלה העירייה ציון משוקלל של 3.24 ועל הטיפול בנושא הניקיון ופני העיר ציון 3.69.

איתמר שמעוני במהלך הקמפיין. צילום: מטה שמעוני

איתמר שמעוני במהלך הקמפיין. צילום: מטה שמעוני

שאלה נוספת שנשאלה בסקר ביקשה לבחון האם לראש עיריית אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני, עדיין יש כוח בציבור באשקלון. המשיבים התבקשו לענות האם תמיכה של שמעוני במועמד תשפיע על החלטתם עבור מי להצביע בבחירות. מהתוצאות עולה כי שמעוני, שעדיין מרצה עונש מאסר בגין עבירות שחיתות שלטונית, עודנו חזק ברחוב האשקלוני: 29% מהמשיבים ענו כי תמיכה של שמעוני תגדיל את הסיכויים שיצביעו עבור אותו מועמד. 10.1% ענו כי תמיכה של שמעוני תפחית את הסיכויים שיצביעו עבור אותו מועמד, והיתר ענו כי תמיכה של שמעוני לא תשפיע על החלטתם.

סקר בחירות

סקר בחירות

כזכור, בבחירות בשנת 2018 גרר שמעוני את תומר גלאם למרוץ צמוד מאוד, שהוכרע בפער זעום של 202 קולות. לאן העבירו תומכי שמעוני את תמיכתם? מרביתם, כ-39.6% ממצביעי שמעוני לשעבר, השיבו כי יצביעו הפעם לתומר גלאם. 20.3% מהם השיבו כי לא יצביעו לאף אחד מבין המועמדים המוצעים. 17.7% יצביעו עבור אלכס קושניר. באופן מפתיע, רק 7.3% ממצביעי שמעוני לשעבר, הודיעו כי יתמכו בשותפו לשעבר של שמעוני, אפי מור.

אפי מור. צילום: אורי קריספין

אפי מור. צילום: אורי קריספין

מהו הנושא המרכזי שיעסיק את הבוחרים האשקלונים במערכת הבחירות הקרובה? בפער גדול מעל האחרים, 33.9% השיבו כי הנושא החשוב ביותר הוא עידוד תעסוקה איכותית בעיר. 17.7% שמו בראש את שדרוג מערכת החינוך העירונית. יתר התוצאות: ניקיון ושיפור פני העיר – 14.4%; פתרון מצוקת החניה – 13.1%; שיפור הסדרי התחבורה העיר – 5.9%; אירועים ותרבות 3.3%; תמיכה בספורט מקצועני 2.8%; ו-14.4% בחרו באפשרות אחר.

פארק ההייטק. הדמייה 3D vision2

פארק ההייטק. הדמייה 3D vision2

ברמה הלאומית, תושבי אשקלון די תומכים ברפורמה המשפטית שמובילה ממשלת ישראל. המשיבים התבקשו לדרג את מידת שביעות הרצון שלהם מהרפורמה, בציונים בטווח של 1-5. לפי הסקר, 32.1% מתושבי אשקלון תומכים מאוד ברפורמה המשפטית. 14.8% די תומכים ברפורמה המשפטית, ואילו 17.6% דירגו את שביעות הרצון שלהם מהרפורמה בציון הממוצע 3. לעומת זאת, 7.1% די לא תומכים ברפורמה ועוד 28.3% כלל לא תומכים ברפורמה.

הסקר נערך על פי מדגם של 519 משיבים, גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה. הסקר נערך בין התאריכים 28 בפברואר לבין 2 במרץ 2023. טעות הדגימה המירבית: 4.3+-

מכון הסקרים "פידבק" בפיקוחו של ד"ר אלכסנדר קליין, בעל רזומה נרחב ומרשים בתחום הסטטיסטיקה, הכולל מוסדות אקדמיים מובילים ומוסדות לאומיים בישראל ובצרפת.


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר