מכללת אשקלון. צילום: אלירם משה
מכללת אשקלון. צילום: אלירם משה

מכללת אשקלון: סגל המרצים הבכיר שובת

שנת הלימודים האקדמית במכללה האקדמית אשקלון לא תיפתח כסדרה, זאת בשל ההכרזה על סכסוך עבודה ושביתה של סגל המרצים הבכיר. מדובר בשביתה כלל ארצית של מרצים בכירים שדורשים העלאה בשכר ותוספת תקציבים למחקר. “צוות ההוראה והמרצים ילמדו באופן רגיל”, נמסר מהמכללה

פורסם בתאריך: 20.10.17 13:24

     

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית הודיע הסגל האקדמי הבכיר במכללות האזוריות על עיצומים, שביתה כללית וסכסוך עבודה ב-17 מכללות ציבוריות ברחבי הארץ. יותר מ-55 אלף סטודנטים, בהם גם הסטודנטים של מכללת אשקלון, לא יפתחו את שנת הלימודים.

ביוני 2011 חתמו המרצים במכללות והאוצר על הסכם קיבוצי אשר היה תקף לשלוש שנים. בתום התקופה פנה הסגל הבכיר במכללות הציבוריות למשרד האוצר בדרישה להיכנס למשא ומתן על הסכם קיבוצי חדש, אך נענה בשלילה, וזאת לטענתם למרות פניות חוזרות ונשנות.

"לפעמים צריך להפעיל כוח". ד"ר נוי. צילום: דוד לוי

רק בדצמבר 2016 נעתרו בוועדה לתכנון ולתקצוב (ות”ת) ובמשרד האוצר להתחיל בשיחות. אף על פי שהתקיימו פגישות רבות בין הצדדים, הגיע המשא ומתן למבוי סתום לאחר שהמדינה דחתה את דרישת המרצים הבכירים במכללות לתוספת שכר של 15 אחוז על פני חמש שנים.

באוצר ובוות”ת טוענים כי המרצים נהנים כבר היום מתנאי עבודה משופרים מאלה של המרצים באוניברסיטאות. תמורת שכר ממוצע של 21 אלף שקל לחודש מרצי המכללות נדרשים לשמונה עד 12 שעות הוראה פרונטליות בשבוע, ואינם צריכים להקדיש זמן למחקר.

אך דווקא הטענה הזאת היא בדיוק הבעיה שעליה מלינים המרצים. “תוספת השכר היא אינה משמעותית. אנחנו מבקשים תקציבים למחקר ולהשתתפות בכנסים אקדמיים, זה מה שחשוב לנו”, מסבירה ד”ר סמדר נוי, יו”ר ועד הסגל האקדמי במכללת אשקלון ומרצה לסוציולוגיה. “באוניברסיטאות מלמדים המרצים שש או שמונה שעות, אנחנו מלמדים 12 או 14 שעות, אין לנו זמן לחקור ולהתעדכן. אנחנו רוצים שייתנו לנו אפשרות להתקדם ולחקור, ובכך לשפר את רמת ההוראה והיכולת להשכיל את ציבור הסטודנטים. המכללות נמצאות בעיקר בפריפריה, ומי שלומד בהן הם סטודנטים מהפריפריה, מדובר כמובן בהכללה גסה, אבל האחוזים מצביעים על כך. האשכולות הסוציו-אקונומיים הפחות גבוהים מגיעים למכללות, ואנחנו רוצים להעניק לסטודנטים שלנו השכלה איכותית שלא נופלת מזו של האוניברסיטאות”.

אתם מרגישים בנוח להשתמש בקלף של השביתה?
“בוודאי שלא, אבל חשוב לי לציין שזה לא על הגב של הסטודנטים, כמו שנהוג לצייר את זה. אנחנו לא מקבלים על הימים האלה שכר, ונתנו הוראה לכל המרצים להגיע ולהיות נוכחים בשביתה פעילה, זה לא יום מנוחה. לגבי הסטודנטים, אנחנו נחזיר להם את הימים האלה ונשלים להם את הפערים. היו המון ישיבות, אבל האוצר מושך אותנו ומזלזל בנו. מסתבר שצריך להפעיל קצת כוח. לצערי, בישראל זו השיטה היחידה שעובדת”.

במכללה האקדמית אשקלון מבקשים להרגיע את הסטודנטים ואומרים כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה: “מאחר וטובת הסטודנטים עומדת בראש מעיינו, שנת הלימודים במכללה האקדמית אשקלון תיפתח על ידינו כסדרה ביום ראשון. צוות המנהלה יקבל את פני הסטודנטים ויעמוד לרשותם בכל שאלה. צוות ההוראה והמרצים ילמדו באופן רגיל על פי מערכת השעות שנקבעה. נכון לשעת מסירת תגובה זו, סגל המרצים הבכיר בלבד שובת ולא ילמד. המכללה האקדמית אשקלון מאחלת לסטודנטים שנת לימודים פורייה ומוצלחת”.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר