חומות העיר העתיקה. צילום: אמיל סלמן
חומות העיר העתיקה. צילום: אמיל סלמן

מסלול מיוחד לט"ו באב: סיפור אהבה ירושלמי

פורסם בתאריך: 23.7.21 13:04

     

מי לא מכיר את חומות העיר העתיקה בירושלים? העיר שעברה כל כך הרבה מלחמות ועמים רבים נלחמו בה ורצו אותה.

את החומה היפה המקיפה את ירושלים העתיקה בנה סולטאן טורקי בשם סולימאן בראשית המאה ה-16. הכינוי סולימאן המפואר ניתן לו בגלל מפעלי הבנייה הרבים שבנה במשך השנים.

אבל סולימאן המפואר נודע לא רק בגלל היותו שליט על אימפריה אדירה אלא גם בגלל סיפור אהבתו הגדולה שנודע ברחבי הממלכה. וכך הוא כותב להורם אהובתו – "את כתר התא הבודד שלי, עושרי, אהבתי, אור הירח שלי. את חברי הטוב ביותר, אשת אמוני, עצם קיומי, את הסולטאן שלי".

סולימאן המפואר. ציור מאת טיציאן

סולימאן המפואר. ציור מאת טיציאן

הורם (החייכנית) נולדה באוקראינה בשם אלכסנדרה. היא נחטפה בילדותה על ידי סוחרי עבדים ונקנתה על ידי אימו של סולימאן כשפחה. עד מהרה התגלתה תושייתה ותבונתה והיא גידלה אותה כדי למסור אותה לבנה סולימאן כמתנה ביום הכתרתו כסולטאן.

כידוע, הסולטאנים לא התחתנו אך היה להם הרמון בו נבחרו עשרות נשים ששימשו את הסולטאן. סולימאן התאהב בהורם והחליט לשחרר אותה מהעבדות ונתן לה קצבה נאה והיא התאסלמה למענו. סולימאן התאהב בה כל כל כך, שלא שלח אותה מארמונו ואף אפשר לה לגדל את ילדם המשותף בארמון המלוכה בשונה משאר הנשים שילדו והורחקו לארמון אחר.

היחס המועדף שקיבלה הורם גרם לקנאה אצל שאר נשות ההרמון, יום אחד הטיחה אחת מהם כלפי הורם: "מי את חושבת שאת? את בסך הכל שפחה שהורמה מאשפתות, סתם סחורה מקולקלת".

באותו ערב כשנקראה להגיע אל הסולטאן, סירבה ואמרה שהיא לא ראויה לסולטאן כי היא "סחורה מקולקלת". למחרת היום, נעלמו עקבותיה של אותה הגברת מהרמון הסולטאן.

הורם סולטאן. ציור מאת טיציאן

הורם סולטאן. ציור מאת טיציאן

במשך השנים כתב הסולטאן סולימאן מכתבים רבים לאהובתו וביניהם מכתבי אהבה נוגעים ללב. "האישה שלי, בעלת השיער המרהיב, אהובתי בעלת הגבות הנטויות, העיניים הצוחקות… תמיד אשורר את מעלותייך. אני, האהוב בעל הלב המעונה, בעיניים מלאות דמעות, מאושר".

הורם לא נשארה חייבת וכך מופיע במכתב שנשלח אליו  "פני הבלתי ראויים נגעו באבק שמתחת לרגליך, סולטאני ובעלי האהוב. תודה לאל, נפש יקרה שלי, אוצר שלי, אושרי, שמכתבך הנשגב הגיע אלי, ונתן אור בעיני ושמחה בליבי".

סולימאן החליט לשאת את הורם לאישה דבר אשר גרם  לרעש גדול בממלכה הטורקית. לא היה כדבר הזה כבר 200 שנה בממלכה, הסולטאן אינו מתחתן אלא יש לו הרמון ויורשי עצר. מה קרה בסוף? כמובן שהסולטאן לא התייחס לקריאות שעלו בממלכה ובעיקר ממשפחתו ונשא לאישה את הורם למרות כל הביקורות שהושמעה.

סולימאן והורם חיו יחדיו בארמון המלוכה עד מותה של הורם והם קבורים יחדיו באחוזת הקבר המלכותית בטורקיה.

נשיא טורקיה רג'פ טאייפ ארדואן "מיתג" את עצמו בתור אחד מבכירי העולם המוסלמי הסוני. הוא טען לפני כשנה  שירושלים היא עיר טורקית לכל דבר והיא שייכת לטורקיה. הוא נשא את נאום – "ירושלים היא שלנו" (2020) ובו טען: "אבותינו הציגו את הכבוד שהם רוכשים לירושלים בכך שהם דאגו לשמור על הערכתם הרבה לעיר. ירושלים היא העיר שלנו, היא עיר משלנו". כשארדואן התייחס לאבות העות'מאנים, הוא ציין כי מי שבנה את חומות ושערי ירושלים שעומדות כיום הוא הסולטאן סולימאן המפואר. אגב, עם כוונה או בלעדיה, הוא התייחס דווקא לסולטאן שאמא שלו הייתה יהודייה.

אבנר דרור במסלול

אבנר דרור במסלול

ניתן להתחיל את הסיור משער יפו, להגיע לקבר שני המהנדסים שעל פי המסורת בנו את החומה ונהרגו ע"י סולימאן המפואר כדי שלא יגלו את סודות החומה לאף אחד. משם ניתן לעלות לטיילת החומות משער יפו לכיוון שער האשפות (בתשלום) ולסיים את הסיור בכותל המערבי.


רוצים להישאר מעודכנים?
הורידו את אפליקציית "כאן דרום – אשקלון"


תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשקלון"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר